Badmintonista Louda ovládl turnaj v Mexiku a začal skvěle olympijskou kvalifikaci

Nejlepším možným způsobem odstartoval Jan Louda kvalifikaci na olympijské hry v Paříži v roce 2024. Český badmintonista opanoval turnaj v Mexiku, ve finále ve městě Guadalajara porazil Ukrajince Danyla Bosniuka ve třech setech. Celkem si na mezinárodním challengeru poradil se šesti soupeři. „Lépe to dopadnout nemohlo, všechno vyšlo. Před námi je v rámci olympijské kvalifikace ještě hodně turnajů, tohle je ovšem skvělý začátek,“ prohlásil Louda. Na olympiádu postoupí v redukovaném žebříčku přes 30 hráčů a po takových výsledcích má český zástupce rozhodně šanci.

První větší test splnil na výbornou! Louda odlétal do Mexika po několikatýdenní přípravě v Národním tréninkovém centru v Plzni. Tam se kromě drilů se španělským trenérem Oscarem Martinézem zaměřil na útočnou hru. „Věděl jsem, že v Mexiku budeme hrát ve vyšší nadmořské výšce a míče tu budou létat rychleji. Dobře jsem se na to zvládl adaptovat a využil jsem to ve svůj prospěch. Na síti jsem byl aktivnější a vynucoval jsem si nahrávku pro útok,“ těšil Loudu jeho herní projev.

V Mexiku porážel soupeře z USA, Jamajky, Brazílie nebo z Japonska. V semifinále si poradil s Kevinem Gordonem z Guatemaly, který drží 48. místo na světovém žebříčku. To Louda je šestašedesátý. Ve finále na něj čekal Ukrajinec Bosniuk, proti kterému držel ve druhém setu už čtyři mečboly. „Bohužel se mi je nepodařilo proměnit, chtěl jsem to mít rychle za sebou a byl zbrklý. To bylo mínus toho finále,“ popsal Louda, kterému se však podařilo do hry vrátit a třetí set opanoval poměrem 21:15. „I když jsem druhý set prohrál, jel jsem si ve třetí sadě to svoje, co fungovalo. A podařilo se mi proměnit mečbol hned napoprvé. Bylo to skvělé, s trenérem Oscarem jsme se dokázali dobře připravit na každý zápas.“

Olympijská kvalifikace je otevřená od začátku května a potrvá do konce dubna příštího roku. Počítá se do ní deset nejlepších turnajů během tohoto období. Český badmintonista, který je v redukovaném pořadí na hranici postupu, tak začal nejlépe, jak mohl. „Příprava, kterou jsme měli, se vyplatila. Podobné konzistentní výkony chci předvádět také na dalších turnajích, v květnu nás čeká akce ve Slovinsku a v červnu pak v Dánsku a ve Francii,“ popsal svůj program Louda.