Dvojnásobné vítězství na Europa Cupu třídy ILCA 4 pro české barvy

Jiří Tomeš vyhrál Europa Cup v portugalském Portimau ve třídě ILCA 4. Na 11. místě ze 78 závodníků skončila Tatjana Bělunková, která vyhrála kategorii dívek!

Po krátké zimní pauze vyrazili nadějní reprezentanti třídy ILCA, Táňa Bělunková (YC Baník Ostrava), Jirka Tomeš (Jachtklub Česká Lípa) a Jan Bělík (Jachtklub Sokolov) do Portimaa na jihozápadě Portugalska, kde se v Clubu Naval de Portimão konal první Europa Cup letošní sezony, který byl zároveň kvalifikací na ME a MS pro portugalské závodníky. Na startu se sešlo přes 160 lodí tříd ILCA 4, 6 a 7 z 12 zemí Evropy a z Kanady.

Během tří závodních dnů panovaly odlišné jachtařské podmínky, páteční slabší vítr až bezvětří s táhlými vlnami, sobotní silný vítr kolem 20 uzlů s více než dvoumetrovými vlnami a nedělní slabý až střední vítr s vlnami 1,5 m. V plánu bylo odjet osm poctivých hodinových rozjížděk, což se díky změně plachetních směrnic a přesunutí neodjeté rozjížďky prvního dne na neděli také podařilo.

V nejpočetnější skupině ILCA 4 startovalo 78 závodníků. Naši jezdili vepředu a postupně se zlepšovali. Druhý zavodní den se opravdu vydařil, Jirka vyhrál všechny tři rozjížďky, Táňa si připsala dojezdy v top 10, průběžně se naši posunuli do vedení a na 6. místo. Poslední den byly podmínky nejsložitější, o vítězi se rozhodovalo do konce regaty. Jirka zachoval klid, v rozhodující rozjížďce soupeřům ujel a zajistil si první celkové vítězství v závodě Evropského poháru i ve své kategorii U16. Táňa k tomu přidala vítězství v kategorii dívek a celkově skvělé 11. místo.

Ve třídě ILCA 6 startovalo 59 lodí. Jendovi se v úvodu závodu moc nedařilo, ale v silném větru zaznamenal pěkné všechny dojezdy, kolem 15. místa. Poslední den, díky smolnému BFD, zakončil celkově na 29. místě.

Pro mladé jachtaře byl závod vstupem do nové sezóny a krásným jachtařským zážitkem. Nyní pokračují tréninkem s týmem SCM ILCA 4 na Mallorce, kde začátkem března proběhne druhý závod Europa Cupu.

Kompletní výsledky: bit.ly/2024ECupPOR-D1