Vítězem Barum Czech Rally Zlín je Jan Kopecký, pilot ŠKODA dealerského týmu se stává mistrem ČR

Jedenapadesátý ročník Barum Czech Rally Zlín se do kroniky českého motorismu zapíše jako velmi náročná a dramatická soutěž, jejíž průběh výrazně ovlivnilo proměnlivé počasí. Desetitisíce fanoušků nejen z České republiky sledovaly profesorskou jízdu Jana Kopeckého, který nejenom že ve Zlíně vyhrál již podesáté v kariéře, ale zároveň si také dvě soutěže před koncem sezony s předstihem zajistil titul mistra ČR. Devátým titulem se Jan Kopecký vyšvihl do čela statistik před osminásobného českého mistra Václava Pecha. Do cíle náročné Barum Czech Rally Zlín 2022 dorazily všechny posádky ŠKODA dealerských týmů – 3 z nich skončily v TOP5. 

Letošní ročník populární zlínské soutěže se poprvé jel pod taktovkou nového promotéra seriálu ERC, o který se nově stará společnost WRC Promoter GmbH organizující rally pro hvězdy globálního věhlasu. A nebyl to jenom promotér, ale také sportovní výkony na trati, díky kterým se fanoušky milovaná Barumka dočkala světové úrovně. Rychlé, ale především technicky velmi náročné tratě v kopcích členité krajiny Valašska i letos připravily dokonalou prověrku posádek i techniky. Na čele sice od začátku až do konce kraloval Jan Kopecký, za ním se ale odehrávala doslova vteřinová bitva o místa v TOP5, jejímž pořadím často míchalo počasí. Nečekané nárazové dešťové přeháňky zejména v neděli míchaly kartami způsobem, kdy se přilnavost povrchu tratí měnila i několikrát za hodinu a vybrat to správné obutí byla čirá loterie. Situaci navíc komplikovala řada nehod, kvůli kterým se soutěž často přerušovala nebo se dokonce rovnou rušily celé rychlostní zkoušky. Po vynucených dlouhých pauzách nejenom že vychladlo obutí vozu, ale často vyprchala i koncentrace posádek.

Nebudu slavit, budu odpočívat. Tohle byl velmi složitý víkend s ohromným náporem nejenom na fyzickou, ale i psychickou kondici. S proměnlivým počasím se v rally musí počítat, ale na Barumce je mokrá trať problematická především v kombinaci s extrémně rychlým profilem. To dělá tuto soutěž těžkou i krásnou zároveň,“ zhodnotil své účinkování Jan Kopecký, který si rozhodující náskok vybudoval již na začátku 202,57 km dlouhé soutěže. Vedle toho se dnes již devítinásobnému českému šampiónovi dařilo trefovat volbu pneumatik a to i včetně vhodných kombinací obutí na přední a zadní nápravě na tzv. přechodných podmínkách, kdy se na trati střídá suchý a mokrý povrch. Na rozdíl od soupeřů navíc Kopecký s Hlouškem neměli žádné krizové situace, kvůli kterým naopak ztrácel jejich pronásledovatel Filip Mareš. Pilot dealerského Laureta Auto ŠKODA Teamu doplatil zejména na jezdecké chyby během sobotní první etapy, stíhací jízdou v neděli si ale nakonec dojel pro druhé místo. Adama Březíka ze ŠKODA Samohýl Teamu srazily ve výsledkové listě sobotní technické problémy, Dominik Stříteský z ACA ŠKODA Vančík Motorsport Teamu přišel o pódiové umístění kvůli nevhodné volbě pneumatik v závěru deštivého maratonu. Přesto dokázal Stříteský dokončit v TOP5.

Návštěvníky Barum Czech Rally Zlín 2022, která tradičně patří mezi největší sportovní a společenské události regionu, po celý víkend bavil ŠKODA Rally Park na zlínském náměstí Míru. Pozornost všech poutala maketa nového soutěžního speciálu ŠKODA FABIA RS Rally2, stejně jako show car ŠKODA AFRIQ vytvořený studenty mladoboleslavského učiliště. Vystaveny byly i sériově vyráběné vozy ŠKODA, mezi nimi budil pozornost elektrický ENYAQ COUPÉ RS iV RS s atraktivním originálním příslušenstvím. Dospělí i děti si mohli zazávodit na rallysimulátorech ŠKODA SimRide, případně s RC modely ŠKODA FABIA na improvizované miniaturní dráze na ploše náměstí. Ostrou verzi nového soutěžního vozu ŠKODA FABIA RS Rally2 si návštěvníci mohli prohlédnout v rámci show ve fan zóně v Otrokovicích.

Číslo soutěže: 3 – tolik posádek dealerských týmů ŠKODA dojelo v TOP5 Barum Czech Rally Zlín 2022.

Barum Cz ech Rally Zlín 2022: 

  1. Jan Kopecký/Jan Hloušek (Agrotec ŠKODA Rally Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 1:59:27,6
  2. Filip Mareš/Radovan Bucha (Entry Engineering – ATT/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 37,6
  3. Simon Wagner/Gerald Winter (Eurosol Hungary/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 39,3
  4. Erik Cais/Petr Těšínský (YACCO ACR Team/Ford Fiesta Rally2) + 46,4
  5. Dominik Stříteský/Jiří Hovorka (ACA ŠKODA Vančík Motorsport/ŠKODA FABIA Rally2) + 56,6
  6. Norbert Hercig/Ramón Ferencz (Team MRF Tyres/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 3,43,1
  7. Simone Campedelli/Tania Canton (Team MRF Tyres/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 4,07,7
  8. Václav Pech/Petr Uhel (EuroOil Team/Ford Focus RS WRC) + 4,25,3
  9. Martin László/David Berendi (Topp-Cars Rally Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 6,21,3