Závod míru juniorů opět potvrdil své místo mezi špičkou, cyklisté podali výjimečné výkony

Závěrečný den tradičního Závodu míru juniorů přinesl vše, co od špičkového mezinárodního cyklistického podniku očekáváme: napětí do posledního kilometru, boj o vteřiny, drsný terén a skvělou atmosféru. Terezín se opět stal centrem světové juniorské cyklistiky a čtyřdenní etapový závod, který je součástí Nations‘ Cupu UCI, potvrdil svou pověst jednoho z nejprestižnějších juniorských klání na světě.

„Závod míru juniorů i letos potvrdil svou výjimečnost. Jsem hrdý na to, že Česká republika hostí závod, kde se potkávají nejlepší mladí cyklisté světa. Pro mnohé z nich je to začátek profesionální kariéry. Tato soutěž je nejen sportovním testem, ale i oslavou cyklistiky a mezinárodního přátelství,“ uvedl Svatopluk Henke, ředitel závodu.

Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci závodu a umožnili tak úspěšný 53. ročník uskutečnit. Pro hladký průběh je zásadní zajištění bezpečnosti, to by nebylo možné bez perfektní práce Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, v součinnosti s Městskými policiemi průjezdních a etapových měst“, dodává Svatopluk Henke.

Etapa po etapě: přehled klíčových momentů

1. etapa (Litoměřice – Úštěk, 109,9 km)
Závod odstartoval ve středu 8. května a vedl kopcovitou krajinou Českého středohoří. První etapové vítězství slavil Gijs Schoonveldez Nizozemska, který zároveň oblékl žlutý trikot lídra. Ve finiši v Úštěku se o vítězství bojovalo až v posledních metrech. Nejlepší český jezdec Adam Frajbiš obsadil v hromadném spurtu 16. místo, celkově po 1. etapě nejlepší český jezdec Jakub Zaňka.

2a. etapa (Třebívlice, časovka jednotlivců, 8,8 km)
Krátká, ale náročná časovka prověřila schopnosti jezdců v jízdě proti chronometru. Nejrychleji ji absolvoval Ir Conor Murphy, těsně následovaný Mourisem z Nizozemska. Nejlepší český jezdec Daniel Kuběna obsadil až 41. místo.

2b. etapa (Roudnice – Terezín, 58,1 km)
Odpolední rychlá etapa skončila hromadným dojezdem v Terezíně. Nejlepší finiš předvedl Ital Alessio Magnanotti, následovaný Norem Smorasem a Dánem Andersenem. Etapa byla taktickým mostem mezi časovkou a horským peklem následujícího dne.

3. etapa (Teplice – Olbernhau, 112,7 km)
Královská etapa se odehrála v náročném terénu Krušných hor. Obsahovala dlouhá stoupání i prudké sjezdy, které zásadně zamíchaly celkovým pořadím. Mouris a Murphy zde sváděli napínavý souboj o sekundy. Etapové prvenství slavil v Olbernhau německý jezdec Karl Herzog, bratr celkového vítěze z roku 2022. Do žlutého dresu vedoucího závodníka se oblékl Jan Jackowiak. Nejlepším českým závodníkem se v této etapě stal Matěj Piták na pěkném 5. místě.

4. etapa (Terezín – Terezín, 102,4 km)
Finále vedlo přes známý okruh se stoupáním do Chudoslavic. I přes únavu z předešlých etap závodníci předvedli mimořádné výkony. Vítězem 4. etapy se stal Witse Bertels. Mnoho diváků podél trati a na náměstí v Terezíně vytvořily důstojnou kulisu závěru čtyřdenního cyklistického svátku.

Do Terezína dovezl žlutý dres Jan Jackowiak a stal se tak dalším polským celkovým vítězem Závodu míru juniorů, po Michalu Kwiatkowskim v letech 2007-2008. Nejlepším českým jezdcem se stal Matěj Piták na 7. místě, současně ovládl vrchařskou soutěž, když se mu podařilo zvítězit v posledních čtyřech horských prémiích závěrečné etapy.


Oslava cyklistiky a návrat legend

Letošní ročník se nesl ve znamení nejen sportovních výkonů, ale i návratu velkých jmen. Sledovat výkony mladých závodníků přijeli také dva velikáni historie Závodu míru:

  • Gustav-Adolf „Täve“ Schur, dvojnásobný vítěz Závodu míru (1955 a 1959) a legenda světové cyklistiky. Täve, dnes již ve věku 94 let, stále okouzluje svou vitalitou a byl v Terezíně přijat s nadšením jako vážený host, který je současně čestným členem pořádajícího oddílu Cyklistického klubu Slavoje Terezín.
  • Jan Smolík, vítěz Závodu míru z roku 1964, se zúčastnil dokonce průběhu celého závodu a gratuloval vítězům v jednotlivých etapách. Svým příkladem inspiruje mladé cyklisty k odvaze, houževnatosti a lásce k tomuto sportu.
  • Dalšími významnými hosty závodu se stali Pavel Doležel, bývalý reprezentant (druhý na Závodě míru), reprezentační trenér a pozdější ředitel Závodu míru, a Karel Vávra, druhý na Závodě míru 1968, na letošním ZMJ zároveň vykonával funkci řidiče vozu hlavního rozhodčího delegovaného UCI Belgičana Björna Misseeuwa

FTVS UK součástí závodu: mladí odborníci pomáhali zajišťovat hladký průběh

Díky spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu UK se i letos na Závodu míru juniorů podíleli studenti cyklistické specializace. Aktivně pomáhali v zázemí závodu i přímo na trati – v doprovodných vozidlech, při zabezpečení etap či v rámci technického servisu. „Získali nejen nové dovednosti, ale hlavně reálnou představu o tom, co obnáší pořádání vrcholné mezinárodní akce.,“ říká Hana Topolovová z FTVS UK. Propojení výuky s praxí v prostředí závodu, který nese poselství míru a mezinárodního porozumění, je pro mladé sportovní odborníky cennou zkušeností, která v učebnicích nenajde obdobu.

Co dodat?

Závod míru juniorů 2025 opět potvrdil, že Terezín patří mezi cyklistické destinace světového významu. Mladí závodníci zde dostávají prostor ukázat svůj talent a diváci si užívají skvělý sport i přátelskou atmosféru. Letos závod zpestřila i návštěva cyklistických legend – Täveho Schura, dvojnásobného vítěze Závodu míru, a Jana Smolíka, vítěze z roku 1964.

Jejich setkání s diváky i mladými sportovci ukázalo sílu tradice a mezigeneračního přenosu zkušeností, kdy se do role zástupce ředitele opět postavil Svatopluk Henke starší, bývalý vynikající reprezentant, trenér juniorské reprezentace a dlouholetý ředitel, který dnes stojí po boku svého syna. Závod tak zůstává nejen sportovní událostí, ale i symbolem přátelství a úcty k historii.

Více informací z celého závodu ZDE