Badmintonisté Král a Krpatová jsou dvojnásobnými domácími šampiony

Dvě zlaté medaile vybojovali na badmintonovém KAWASAKI mistrovství republiky Jiří Král a Lucie Krpatová. Oba získali první titul v mixu, Král poté triumfoval v singlu a Krpatová v deblu. Vytoužený singlový titul si nenechala uniknout Tallulah Van Coppenolle.  V pánském deblu se vítězstvím zaskvěli Tadeáš Brázda s Janem Janoštíkem. Šampionát hostila českobudějovická Sportovní hala. 

Mistrovského turnaje se nemohli zúčastnit elitní čeští hráči, kteří loví důležité body v rámci kvalifikace na olympijské hry na zahraničních turnajích. V Thajsku byl například Jan Louda nebo deblový pár Adam Mendrek a Ondřej Král. Tereza Švábíková hrála zase v íránském Jazdu.

Finále mužského singla mělo stejné složení jako loňský ročník – obhájci titulu Královi se postavil Jan Janoštík. Oba hráči předváděli útočný badminton a utkání šlo do třetího setu, ve kterém nikdo neměl výrazné převahy. Rozhodující moment přišel za stavu 18:17 pro Janoštíka, kdy místo sklepnutí na síti naznačil kraťas a chyboval. Čtyřmi body v řadě pak Král obrátil skóre a po setech 22:24, 21:12, 21:18 obhájil ve více než hodinovém boji singlový titul. „Jsem hrozně rád, že se mi podařilo obhájit. Finále bylo šílené, ještě těžší než v loňském roce. Gratuluji Honzovi ke skvělému výkonu, rozhodovaly opravdu maličkosti,“ tvrdil Král.

Dvojnásobný domácí šampion ještě před tímto zápasem nastoupil do finále mixu s Lucií Krpatovou, kteří hráli proti turnajovým dvojkám Matěji Hubáčkovi a Kristině Kozempelové. Duo extraligového družstva BA Plzeň vyhrálo po setech 21:11, 21:13 a získalo svůj premiérový titul v mixu.

Do finále singlu žen nastoupila Lucie Černá proti Tallulah Van Coppenolle. V předchozích ročnících triumfovala Tereza Švábíková, pro obě hráčky by se jednalo o první domácí prvenství na MČR. To nakonec získala po výhře ve dvou setech Van Coppenolle. „Jsem moc šťastná. Celý turnaj jsem odehrála pro svého bráchu, o kterého jsem přišla, takže pro mě titul znamená opravdu moc. Jsem ráda, že jsem turnaj po tom všem zvládla hlavou,“ sdělila Van Coppenolle emoční okolnosti titulového zisku.

Lucie Krpatová šla do deblového duelu se zlatou medailí v tašce z mixu. Společně s Kateřinou Valentovou tahaly za delší konec a vyrovnanou koncovku první sady uzmuly v nastavení. Utkání se dostalo do třetího setu, ve kterém se pardubické patriotky Krpatová s Valentovou dokázaly zkoncentrovat, zmobilizovat zbytky sil, a aktivnějším pojetím přehrály sestry Šilhavé po setech 22:20, 13:21 a 21:15. „Jsem hrozně ráda, že se mi povedlo dotáhnout obě disciplíny do vítězného konce. Tento výsledek je pro mě o to cennější, jelikož má pro mě už nějaký čas škola prioritu. Chtěla bych poděkovat oběma mým spoluhráčům, že to se mnou zvládli a těžkých chvílích mě podrželi,“ řekla dvojnásobná mistryně Krpatová.

KAWASAKI MČR 2024 – mix: Jiří KRÁL, Lucie KRPATOVÁ – Matěj HUBÁČEK, Kristina KOZEMPELOVÁ 2:0 (11, 13), singl žen: Sharleen Tallulah VAN COPPENOLLE – Lucie ČERNÁ 2:0 (18, 15), debl mužů: Tadeáš BRÁZDA, Jan JANOŠTÍK – Matěj HUBÁČEK, Jaromír JANÁČEK 2:1 (-17, 19, 8), debl žen: Lucie KRPATOVÁ, Kateřina VALENTOVÁ – Klára ŠILHAVÁ, Radka ŠILHAVÁ (20,-13, 21), singl mužů: Jiří KRÁL – Jan JANOŠTÍK 2:1 (-22, 12, 18).

Foto: Iva Roháčková a Ladislav Káňa