Těžké mazání dráhy prověřilo bowlery na mistrovství republiky

Mistrovství republiky jednotlivců ve sportovním bowlingu jednotlivců se konalo v Olomouci. Nejlepší muži a ženy po dva dny bojovali o mistrovské tituly. Mezi muži poměrně překvapivě zvítězil Ondřej Kotrla z ProBowlingu Hustopeče u Brna, pro kterého to byl první titul mezi jednotlivci. Mezi ženami obhájila zlato Petra Otec Hanzlovská z Bowlingu Rokycany.

Podmínky na drahách byly těžší než v minulých letech. Česká bowlingová asociace se rozhodla použít těžký mazací model pro dráhy se záměrem ukázat skutečnou kvalitu hráčů. Zvolené mazání nic neodpouštělo a tak náhozy nepatřily k nejvyšším. Dráhy pro sportovní bowling se mažou tenkou vrstvou speciálního oleje v různých mazacích modelech. Hráči tak musí svůj styl hry přizpůsobovat podmínkám na dráze, které se v průběhu hry mění. Pro hráče je důležitý i výběr správného typu koule pro danou hru.

Sobotní a nedělní kvalifikace na celkem 19 her určila nejlepší čtyři hráče a hráčky, kteří postoupili do závěrečného finále. Závěr turnaje se letos poprvé hrál systémem stepladder – podobně se hrají finále např. v americké profesionální lize PBA. Nejprve se utkal čtvrtý hráč v pořadí se třetím, vítěz zápasu hrál s druhým a na vítěze duelu čekal vítěz celé kvalifikace. Vždy se hrálo na jednu hru.


K favoritům mezi muži patřila česká jednička a vítěz kvalifikace Lukáš Jelínek. Jelínek měl před sebou nelehkou volbu – zda si zahraje nedělní finále EBT v německém Langenu, nebo dá přednost domácímu šampionátu. Při rozhodování zvažoval i fakt, že nový model mistrovství pro něho není ten ideální, protože stepladder je taková obdoba náhlé smrti v hokeji. Přesto se nakonec rozhodl pro mistrovství České republiky. A ukázal, že by se mohl kromě bowlingu věnovat i jasnovidectví, protože jeho účinkování na šampionátu přesně odpovídalo jeho předpovědi.

K nejlepšímu výkonu mezi muži se rozehrál Ondřej Kotrla, který porazil jak obhájce titulu Ondřeje Prekopa, tak ve finále Lukáše Jelínka, i s pomocí pověstného štěstíčka. Jelínek navíc závěrečné hry dohrával s fyzickou indispozicí. Kotrla v této sezoně vybojoval titul z MČR tříčlenných i pětičlenných týmů a nyní přidal zlato i mezi jednotlivci. „Pocity jsou nepopsatelné. Když jsem viděl Lukáše, v jakém je stavu, tak jsem si říkal, že šance je asi větší. Zápas to ale nebyl vůbec lehký, udržel jsem hlavu a hrál zodpovědně,“ radoval se ze svého prvního individuálního zlata Kotrla. Jelínek zkompletoval sbírku mistrovských kovů z posledních tří let. Po zlatu a bronzu nyní přidal stříbro.

Mezi ženami zvítězila zkušenost. Petra Otec Hanzlovská ve finále porazila Pavlu Černou a vyhrála domácí šampionát popáté v řadě, celkově posedmé. „Toto bylo moje poslední mistrovství. Teď se velmi těším na turnaj mistrů ECC, kde budeme obhajovat bronz ze soutěže smíšených dvojic. Dám do toho všechno,“ plánuje Otec Hanzlovská. Oba mistři republiky budou reprezentovat Česko na European Championship of Champions, které se bude konat letos v říjnu v Bratislavě.

Výsledky: czechbowling.cz/mistrovstvi-ceske-republiky-jednotlivcu-2024