Belgická rally: Andreas Mikkelsen chce zvýšit své celkové vedení ve WRC2

Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem usilují na belgické Ypres Rally (18. – 21. srpna 2022) o čtvrté vítězství v kategorii WRC2 v letošní sezóně. Norové z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport startují do devátého kola FIA Mistrovství světa v rally jako vedoucí posádka průběžného pořadí jezdců kategorie WRC2. V kategorii WRC2 Junior patří posádka vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo Chris Ingram/Craig Drew z Velké Británie k favoritům.

Po osmi ze 13 kol dominují různým žebříčkům kategorie WRC2 jezdci značky ŠKODA. V celkovém hodnocení jezdců WRC2 vede obhájce titulu Andreas Mikkelsen z Norska (79 bodů) před Kajetanem Kajetanowiczem z Polska (76 bodů) a Emilem Lindholmem z Finska (64 bodů). V devátém kole letošní sezóny, Belgické rally, bude Mikkelsen usilovat o své čtvrté vítězství v kategorii WRC2. Mikkelsen, který sdílí vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT s norským spolujezdcem Torsteinem Eriksenem, již zvítězil v kategorii WRC2 na Rallye Monte-Carlo, Švédské rally a Estonské rally. Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem dojeli s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu LOTOS Rally Team na prvním místě kategorie WRC2 na Safari Rally v Keni.

Úřadující mistři Finska Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen přispěli šestým vítězstvím v sezóně v kategorii WRC2 pro značku ŠKODA, když na své domácí rally obsadili první místo ve své kategorii. Mladíci z týmu Toksport WRT byli vyhlášeni vítězi kategorie WRC2 poté, co byli prozatímní vítězové diskvalifikováni kvůli technickému přestupku.

Navzdory tomuto rozhodnutí vedení soutěže Lindholm na Finské rallye vyhrál třídu WRC2 Junior, čímž se dostal do celkového vedení v této kategorii určené pro jezdce do 30 let. Lindholm (83 bodů) aktuálně vede toto hodnocení před dalšími třemi jezdci vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo: Britem Chrisem Ingramem (67 bodů), Nikolajem Gryazinem (61 bodů) a Mikem Marczykem z Polska (59). Vzhledem k tomu, že každý účastník kategorie WRC2 může bodovat maximálně na sedmi rally, rozhodl se Lindholm belgického kola WRC nezúčastnit. To dává šanci bývalému mistru Evropy v rally a současnému vicemistrovi kategorie WRC2 Junior Chrisi Ingramovi, aby snížil náskok svého kolegy z týmu Toksport WRT.

Jedním z favoritů fanoušků je několikanásobný belgický šampion Freddy Loix, který je s jedenácti vítězstvími rekordmanem na bývalé Ypres Rally. Loix startuje s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu PTR Racing se spolujezdcem Pieterem Tsjoenem ve třídě WRC2 Masters, která je vyhrazena pro jezdce starší 50 let. Loix je v současné době v hodnocení WRC2 Masters na druhém místě za Italem Maurem Mielem. Tento jezdec s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo, připraveným týmem Dream One Racing, však na letošní Belgické rally nestartuje.

Belgická rally se jede jako součást FIA Mistrovství světa v rally teprve podruhé. Její výzvou jsou úzké a extrémně hrbolaté asfaltové cesty lemované odvodňovacími příkopy a telegrafními sloupy. Kvůli nadměrnému „cutování“ zatáček je asfalt často silně pokrytý štěrkem nebo dokonce blátem. Tyto jedinečné podmínky si žádají podrobné poznámky o rychlosti a přesné závodní stopě.
Belgický podnik WRC začíná ve čtvrtek odpoledne (18. srpna) oficiálním testem nazvaným Shakedown. Od pátku do neděle