Česká squashová jednička Serme se těší na miminko a přerušuje kariéru

Uplynulý rok byl pro Annu Serme výsledkově úspěšný. Domácí squashová jednička se v březnu posunula na 38. místo světa, což je její žebříčkové maximum a druhé nejlepší české umístnění v historii. Také letošek pro ni bude mimořádný, i když ze zcela jiného důvodu. „Čekáme miminko,“ prozrazuje 31letá hráčka, pro kterou by narození potomka nemělo znamenat konec profesionální kariéry. „Dítě má přijít na svět v červnu. Nejpozději v září bych mohla začít trénovat a v roce 2024 stihnout mistrovství republiky,“ představuje Serme ideální scénář.

Rodačka z Krnova měla tentokrát na bilancování více času. „Rok jsem hodnotila déle, protože jsem kvůli zranění nemohla dlouho hrát,“ líčí. Loket jí způsobil nejednu bezesnou noc. „Moje pocity jsou smíšené. Dostala jsem se do top 40, což bylo fajn. Umožnilo mi to jezdit na velké turnaje, na které jsem se ovšem nemohla dobře připravit,“ vypravuje. Naposledy byla v akci v říjnu ve Švýcarsku, pak už to vážně nešlo. „Na kurt jsem šla přes bolest a těhotenství mě od ní vlastně vysvobodilo,“ přiznává Serme.

V těchto dnech se věnuje léčbě a připravuje se na roli maminky. „Emočně to není pro sportovkyni jednoduché. Z vrcholového tréninku přejdete do nicnedělání. Jsem zvyklá být aktivní, ale teď jsem rychle unavená,“ přibližuje Serme, která si hledala nové aktivity a přešla tak trochu na druhou stranu. Stala se z ní trenérka a mentální koučka. „Diář mám plný. Jezdí za mnou jedna šikovná juniorka z Olomouce a v mém klubu Modrý svět pomáhám Petru Steinerovi s juniory,“ vypočítává. Tímto směrem by se vlastně mohla ubírat po skončení aktivní sportovní kariéry. „Mentální koučink mě dost baví. Tomu se budu po aktivní kariéře věnovat. A co se týče tréninku squashe, uvidím,  určitě to nezavrhuji,“ přemítá.

Rok 2022 byl pro manžele Sermeovy přelomový i z toho důvodu, že se přestěhovali do Prahy. Anna i Lucas si tento krok pochvalují. „Bydleli jsme v pařížském regionu, kde to bylo hektické. Všechno daleko, pořád zácpy, tady je klid, MHD jede a věci prostě fungují. Pokud odjinud nepřijde nějaká skvělá nabídka, v horizontu několika let tady zůstaneme,“ říká Serme a zdůrazňuje, že si českou metropoli zamiloval především její muž a někdejší 32. squashista světa. „Lucas je ze všeho nadšený – kultury, historie i větší skromnosti lidí. Poctivě se učí jazyk. O Vánocích jsme se dívali na pohádky. Měl radost, že udělal pokroky a rozuměl jim. Rozhodně se zlepšuje,“ oceňuje.

Chce se vrátit jako Egypťanka Nour El Tayeb

Oba se často baví o budoucnosti, lepším bydlení a také o pohlaví miminka. „Chtěli bychom holčičku, ale úplně stejnou radost budeme mít z chlapečka. Je to takové pocitové,“ usmívá se Serme. „Kluka bychom zase vedli k modernějším hodnotám a bylo by to přínosnější pro naši společnost. Vychovali bychom rovnoprávně smýšlejícího muže,“ věří squashistka, která by se ráda zařadila do širokého zástupu úspěšných maminek sportovkyň. „Narození dítěte pomůže získat nadhled. Myslím, že  bych si pak squash mohla ještě více užívat,“ míní.

Úskalí návratu s žádnou z maminek zatím nekonzultovala, ovšem vzorů má na rozdávání. „U nás třeba Olgu Kolářovou, která je se třemi dětmi výjimečně aktivní. Pamatuji se, jak se vracela poprvé a byla v neuvěřitelné formě,“ uvede pětinásobnou mistryni republiky, která si dva tituly připsala po narození dětí. Ve světě může být inspirací Egypťanka Nour El Tayeb. „Ta je zpátky ve vrcholné formě,“ vyzdvihuje Serme, jež se může opřít i o svého manžela. „Podporuje mě a umožní mi, abych se připravovala dále. Vytvoříme tým, který se bude snažit o to, aby se povedlo, co budu chtít. Naštěstí už to není buď, anebo,“ dodává odhodlaně.