Cílem posádek Škoda Fabia RS Rally2 na Sardinii je umístění na stupních vítězů

Na šestém kole FIA Mistrovství světa v rally (WRC), kterým bude Italská rally na Sardinii (30. května – 2. června 2024), bude několik posádek Škoda opět bojovat o stupně vítězů v kategorii WRC2. Vysoko na jejich seznamu jsou posádky Josh McErlean/James Fulton z Irska a Lauri Joona/Janni Hussi, které stály na stupních vítězů kategorie WRC2 na nedávné Portugalské rally. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska dokončili Safari Rally v Keni na třetím místě v kategorii WRC2 a usilují o své druhé vítězství v kategorii WRC2 Challenger. Pierre-Louis Loubet z Francie, mistr světa kategorie WRC2 z roku 2019, se spolujezdcem Lorisem Pascaudem budou usilovat o špičkový výsledek, aby zvrátili dosud obtížnou sezónu. 

Boj o vítězství v kategorii WRC2 na náročných šotolinových rychlostních zkouškách Sardinie bude vyžadovat pevné nervy, neboť se do něj přihlásilo 41 vozů, z nichž jde ve 22 případech o vůz Škoda Fabia ve specifikaci Rally2. To platí zejména pro Pierra-Louise Loubeta, mistra světa kategorie WRC2 z roku 2019. Poté, co odjel z poslední rally kategorie WRC2 s nulovým počtem bodů, potřebuje vynikající výsledek k tomu, aby opět nastartoval svoji cestu za  ziskem titulu. „Portugalská rally určitě nebyla startem do sezóny, jaký jsem si přál. Věřím ale, že na Sardinii se mi povede lépe. Mám na tuto soutěž dobré vzpomínky. V roce 2019 jsem zde za volantem vozu Škoda Fabia zvítězil v kategorii WRC2,“ říká Loubet, který se spolujezdcem Lorisem Pascaudem sdílí vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT.

Naproti tomu další dvě posádky Škoda cestují na středomořský ostrov posílené dobrými výsledky na Portugalské rally. Josh McErlean/James Fulton z Irska (Toksport WRT) a finská posádka Lauri Joona/Janni Hussi (TGS Worldwide) vystoupili na stupně vítězů jako druzí, resp. třetí. Další posádkou vozu Škoda, která má již jedno umístění na stupních vítězů v roce

2024 v kapse, jsou Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem z Polska. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven dokončili Safari Rally v Keni na třetím místě v kategorii WRC2 a zároveň zvítězili v kategorii WRC2 Challenger. Na dohled mají další z těchto trofejí.

V kategorii WRC Masters Cup, která je určena pro jezdce starší 50 let, se opět střetnou dva staří rivalové. Vedoucí jezdci celkového pořadí a místní hrdinové Mauro Miele/Luca Beltrame z týmu DreamOne Racing se utkají s bývalým FIA mistrem Evropy v rally Arminem Kremerem z Německa, který se o svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye & Racing bude opět dělit s dcerou Ellou.

Vzhledem k tomu, že posádky mohou získat body do kategorie WRC2 maximálně na sedmi rally, nebudou některé posádky vozů Škoda přihlášené do Portugalské rally uvedeny ve výsledcích kategorie WRC2. Jednou z nich je aktuálně druhý v celkovém pořadí Oliver Solberg. Společně s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem bojuje pouze o čestné tituly ve třídě RC2. „Škoda Fabia RS Rally2 se na tyto šotolinové rychlostní zkoušky perfektně hodí. Mým cílem je dojet co nejvýše a získat co nejvíce zkušeností, aniž bych myslel na umístění v šampionátu,“ vysvětluje 22letý Švéd. Gus Greensmith, vítěz kategorie WRC2 na Safari Rally v Keni a Solbergův kolega v týmu Toksport WRT, rally na italském středomořském ostrově vynechá.

Italská rally na Sardinii obsahuje 16 rychlostních zkoušek o celkové délce 266,12 kilometru. Ty jsou rozděleny do tří etap, přičemž nejdelší sobotní etapa nabídne osm rychlostních zkoušek o celkové délce 149 kilometrů. Servisní park je vybudován v historickém městě Alghero, které se nachází na západním pobřeží Sardinie.

Pořadí WRC2/Jezdci (po 5 ze 13 rally)
1. Yohan Rossel (F), Citroën, 53 bodů
2. Oliver Solberg (S), Škoda, 43 bodů
3. Nikolay Gryazin (BG), Citroën, 40 bodů

Pořadí WRC2/Týmy (po 5 ze 13 rally)
1. DG Sport Competition, Citroën, 129 bodů
2. Toksport WRT, Škoda, 70 bodů
3. Toyota Gazoo Racing WRT NG, Toyota, 61 bodů

Pořadí WRC2 Masters Cup (po 5 ze 13 rally)
1.  Mauro Miele (I), Škoda, 43 bodů
2.   Ricardo Triviño (MEX), Škoda, 33 bodů
3.   Michał Sołowow (PL), Škoda, 25 bodů

Zdroj: Škoda Auto