Dárky k 25. výročí Volkswagen Maratonu Praha? RunCzech se těší na velkou bitvu o zlato!

Volkswagen Maraton Praha startuje za několik týdnů a RunCzech už může potvrdit start hvězd světového silničního běhu během oslav 25. výročí od založení závodu. Ve startovní bráně se objeví celá řada nejlepších keňských běžců včetně evropské a domácí špičky. Do závodu vyběhnou už 5. května společně s deseti tisíci rekreačních a výkonnostních běžců. Papírovým favoritem je Keňan Mathew Kipkoech Kisorio. Talentovaný africký běžec přijede do Prahy těsně před svými 30. narozeninami, a proto mu trať připraví několik výzev, jejichž dobývání by si mohl dát jako hezký dárek. Z loňského závodu ve Valencii si přiváží excelentní čas 2:04:53.

Pokud by mu skvělá forma vydržela, znamenalo by to, že zamíří za pokořením rekordu závodu Volkswagen Maratonu Praha 2:05:39 svého krajana Eliuda Kiptanuie z roku 2010. Třináctého muže světového žebříčku a bývalého juniorského šampiona Afriky na 5 a 10 kilometrů bude na trati prohánět Maročan Ela Mahjoub Dazza, jenž také v prosincové přímé konfrontaci ve Valencii zaznamenal kvalitní čas 2:05:26 a v Praze čeká na odvetu s Kisoriem. V závěsu za největšími favority čeká také Amos Kipruto. Muž, který naposledy běžel maraton v Berlíně za 2:06:23, ale svůj osobní rekord už dokázal stlačit pod hranici absolutní kvality 2 hodiny a 6 minut. Výborně na přelomu roku běhala také další trojice Keňanů. Yego Solomon Kirwa se připravoval na Volkswagen Maraton Praha ve Valencii. Peter Kimeli Soma, sourozenec hlavního favorita závodu Mathew Kipkoeche Kisoria a někdejší vítěz maratonu v Macau, už se během profesionální atletické kariéry dostal pod 2:06 a Paul Maina si své životní maximum 2:08:49 zaběhl naposledy v Marakeši. K favoritům závodu se řadí také Keňan Bernard Kiprop Kipyego a mladý Etiopan Aychew Bantie.

Devětadvacáté místo z loňska přijede do Prahy vylepšit i účastník londýnské olympiády z roku 2012 Oleksandr Sitkovskij. První závod v Praze naopak čeká na Španěla Hamida Ben Dauoda, jenž doposud závodil převážně na domácí půdě, v Maroku a Turecku. Ten však zaběhl právě doma ve španělské Valencii solidní čas 2:10:21 a bude stejně jako další závodníci útočit na jeho vylepšení. Silné obsazení nabízí také startovní listina ženského závodu. Příjemné vzpomínky na Prahu má Keňanka Bornes Jepkirui Kitur, která si právě na trati v srdci Evropy zaběhla svůj nejlepší profesionální výkon 2:24:19, loni téměř o minutu zvítězila a letos patří k největším favoritkám na vítězství. První trojice maratonkyň bude vůbec velmi vyrovnaná. Vždyť naturalizovaná Israelka Lonah Chemtai je aktuální sportovkyní roku své země a pochlubit se může také o dvě vteřiny lepším současným nejlepším časem než Kitur. Podobně dobrý výkon v zádech si veze k Vltavě i Američanka Kellyn Taylor Johnson z Dulutu a doufám, že v Praze by mohla své maximum ještě vylepšit a držet krok s výborně připravenými Afričankami.

Všechny může ovšem výrazně překvapit na maratonské vzdálenosti debutující Keňanka Lucy Cheruiyot, která zatím zářila na desetikilometrových a půlmaratonských akcích a její současná výkonnost odpovídá tomu, že by mohla útočit na pořadí mezi třemi nejlepšími. Top výkon zaznamenala v loňské sezoně také její krajanka Genet Yalew v Dubaji, když náročný závod dokončila v čase 2:27:46. Yalew je navíc velkou univerzálkou, protože miluje závody jak na dráze, v terénu, tak i na silnici a časem 1:06:26, který jí katapultoval do pořadí TOP 10 nejlepších časů historie, je navíc držitelkou etiopského národního rekordu v půlmaratonu. Dobře připravená je také Amane Beriso, která skončila šestá na loňském maratonu v Torontu. Zato pětatřicetiletá Mamitu Daska už patří mezi etiopské legendy běhu. V minulosti byla dvakrát stříbrná na světovém šampionátu v cross-country. Maratonskou distanci běžela naposledy v roce 2018, když v New Yorku obsadila 9. místo a dokončila závod v čase 2:30:31. Úplnou veteránkou však v Praze nebude už proto, že závod ozdobí účast 41leté Srbky Olivery Jevtić, která reprezentovala svou vlast na pěti olympijských hrách v řadě a tou poslední byla olympiáda v Riu de Janeiru.

Populární Olja udivovala Evropu i svět především na startu nového milénia, kdy sbírala velké medaile na evropských šampionátech, Středomořských hrách i mistrovstvích. Evropy v krosových závodech. Jedinou stříbrnou maratonskou medaili má z evropského šampionátu 2006 ze švédského Göteborgu. Jenže vůbec nejstarší účastnicí mezi profesionálkami je česká vytrvalecká legenda Ivana Sekyrová. Na Volkswagen Maratonu Praha nechybí ani česká běžecká špička. Aktuálně nejlepší “silničář” Jiří Homoláč absolvuje 42 kilometrů přímo po návratu ze soustředění v Keni a v hlavním městě bude atlet Univerzity Brno obhajovat loňský čas 2:20:09, přičemž svůj osobní maratonský rekord má ještě o téměř tři minuty lepší. S ním se na startu objeví také další přední čeští vytrvalci Vít Pavlišta a stálice distančních běhů a také někdejší český šampion Petr Pechek. Na domácí trati se představí zástupkyně atletického klubu Fakulty tělesné výchovy a sportu Marcela Joglová a také šumperská Eva Filipiová.