Debut vozu Škoda Fabia RS Rally2 na Mistrovství světa Rallye Monte-Carlo

Na Rallye Monte-Carlo (19.–22. ledna), úvodním podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC) sezóny 2023, bylo potvrzeno 75 přihlášek. Nejméně 22 z nich budou vozy Škoda Fabia v různých specifikacích, včetně sedmi exemplářů zcela nového vozu Škoda Fabia RS Rally2. Nejnovější verze nejúspěšnějšího vozu této kategorie si během nejslavnější rally v kalendáři WRC odbude svoji premiéru ve FIA Mistrovství světa. 

FIA Mistrovství světa v rally opět zahajuje Rallye Monte-Carlo a navazuje tak na tradici, která se datuje od úvodní sezóny v roce 1973. V roce 2023 se v mistrovství světa představí vůz Škoda Fabia RS Rally2. Zcela nový soutěžní speciál české značky jde ve stopách vozu Škoda Fabia Rally2 evo, který na loňském „Monte“ zvítězil v kategorii WRC2 a v roce 2022 pomohl Emilu Lindholmovi k titulu mistra světa jezdců kategorie WRC2 a titulu kategorie WRC2 Junior.

Škoda Fabia RS Rally2 je první soutěžní variantou vozu Fabia, která nese ve svém názvu legendární písmena RS. Johannes Neft, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast technického vývoje, k tomu říká: „RS – tato dvě písmena symbolizují u značky Škoda desetiletí tradice motorsportu a nespočet vítězství na mezinárodních závodních okruzích a tratích rally. Jako nový člen rodiny RS má Škoda Fabia RS Rally2 všechny předpoklady k tomu, aby v této úspěšné historii pokračovala.“

Mezi 41 jezdci skupiny Rally2, kteří se zúčastní úvodního podniku sezóny, chybí úřadující mistr světa kategorie WRC2 Emil Lindholm. Tento Fin se spolujezdkyní Reetou Hämäläinen se totiž dobrovolně zřekli Rallye Monte-Carlo a obhajobu svého titulu zahájí až na následující Švédské rally (9.–12. února). „V kategorii WRC2 můžeme bodovat pouze v sedmi ze třinácti rally mistrovství světa. Dáváme přednost zahájení sezony až na zasněžených rychlostních zkouškách ve Švédsku,“ vysvětluje Lindholm.

Přesto se na vůz Škoda Fabia během Rallye Monte-Carlo bude spoléhat celkem 22 posádek, z nichž několik patří k horkým adeptům na vítězství v kategorii WRC2. Vynikají zejména dva mladí jezdci, kteří startují s nejnovější verzí vozu Škoda Fabia RS Rally2: 22letý Marco Bulacia z Bolívie a jen o rok starší Čech Erik Cais.

Cais se spolujezdcem Petrem Těšínským dokončili v roce 2022 Rallye Monte-Carlo v kategorii WRC2 na druhém místě. Při neúčasti loňských vítězů Andrease Mikkelsena/Torsteina Eriksena (Škoda Fabia Rally2 evo) je česká posádka týmu Orsák Rally Sport v roli favoritů. Bulacia si odbyl svůj debut na Rallye Monte- Carlo za volantem vozu Škoda provozovaného společností Toksport WRT v kategorii WRC2 v roce 2021.

Nyní se vrací do úřadujícího mistrovského týmu kategorie WRC2 s novým spolujezdcem Axelem Coronadem ze Španělska. „V roce 2021 jsem Rallye Monte-Carlo dokončil na čtvrtém místě v kategorii WRC2. Na tento výsledek chci samozřejmě navázat. Nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 mi k tomu určitě pomůže. Přesto mám před legendárními rychlostními zkouškami ,Monteʻ velký respekt,“ zdůrazňuje Bulacia.

Mauro Miele

Dva kandidáti na vítězství v kategorii WRC Masters Cup, která je vyhrazena pro jezdce starší 50 let, rovněž jedou s vozem Škoda Fabia RS Rally2. Úřadující mistr a loňský zdejší vítěz Mauro Miele (Dream One Racing) z Itálie bude čelit soupeři v podobě místního hrdiny Françoise Delecoura (Toksport WRT). Tento Francouz není na stupních vítězů na Rallye Monte-Carlo žádným nováčkem – soutěž vyhrál celkově již v roce 1994.

Přestože předpisy umožňují jezdcům bojujícím o titul v kategorii WRC2 bodovat pouze v sedmi soutěžích, nic jim nebrání v účasti na dalších rally mimo klasifikaci šampionátu. Jedním z nich je švédsko- norský mladík Oliver Solberg. Jednadvacetiletý syn bývalého mistra světa Pettera Solberga bude na Rallye Monte-Carlo ve voze Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT spolu s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem. Za stejný německý tým jede také posádka Sami Pajari/Enni Mälkönen z Finska. Pajarimu je rovněž 21 let, v roce 2021 vyhrál juniorský titul mistra světa a nyní nastupuje do plnohodnotné kategorie WRC2. Pajari i Solberg využijí Rallye Monte-Carlo jako zahřívací kolo před svými vstupy do mistrovství světa v kategorii WRC2, které mají naplánované na Švédskou rally.

Boj o titul v kategorii WRC2 se naplno rozhoří až po Mexické rally (16.–19. března), třetím podniku sezóny 2023. K jezdcům s vozy Škoda se tam připojí loňský celkově třetí jezdec kategorie WRC2 Kajetan Kajetanowicz z Polska a Gus Greensmith z Velké Británie, který po několika letech strávených ve strojích skupiny Rally1 přesedne zpět do mladoboleslavského vozu skupiny Rally2.

Sečteno a podtrženo, Rallye Monte-Carlo se chystá zahájit pravděpodobně nejnapínavější ročník kategorie WRC2 v historii. Sezóna se skládá ze 13 soutěží. Po pandemií vynucené přestávce se do kalendáře vracejí šotolinové rally v Mexiku a Chile. Úplnou novinkou je Středoevropská rally. Tato čistě asfaltová soutěž bude mít start v Praze, pojede se na rychlostních zkouškách v Rakousku a cíl bude v Pasově, historickém městě na jihu Německa.

Rallye Monte-Carlo odstartuje ve čtvrtek (19. ledna) v 18:30 hodin před místním kasinem. Budou následovat dvě noční rychlostní zkoušky, z nichž jedna povede na legendární Col de Turini, přičemž letos bude cíl až na samotném vrcholu tohoto průsmyku. V průběhu pátku a v sobotu se pojede dvanáct rychlostních zkoušek, v obou dnech bez obvyklého poledního servisu. V neděli (22. ledna) proběhnou zbývající čtyři rychlostní zkoušky. Celkem musí týmy absolvovat přibližně 325 měřených kilometrů.

Tři otázky pro Michala Hrabánka, šéfa Škoda Motorsport 

Pane Hrabánku, v roce 2022 jeli tři nejlepší jezdci v celkovém pořadí kategorie WRC2 a také mistr světa kategorie WRC2 Junior a mistr světa kategorie WRC2 Masters s vozem Škoda. Tým Toksport WRT s podporou Škoda Motorsport získal týmový mistrovský titul v kategorii WRC2. Dokáží vaši zákazníci tento úspěch zopakovat i v roce 2023? 

MH: Především musím říci, že to nejsou jen tyto výsledky, na které jsme velmi hrdí. Škoda Fabia je totiž už nějakou dobu čistě statisticky také zdaleka nejoblíbenějším rallyovým vozem ve své kategorii. Do dnešního dne Škoda Fabia Rally2 a Škoda Fabia Rally2 evo vyhrály téměř 2000 rally po celém světě. V tomto úspěšném příběhu chceme samozřejmě pokračovat i v roce 2023.

Během Rallye MonteCarlo si Škoda Fabia RS Rally2 odbude svoji premiéru ve FIA Mistrovství světa v rally. Dokáže nový vůz zopakovat úspěch vozu Škoda Fabia Rally2? 

MH: Nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 jsme intenzivně testovali. Jedná se o zcela nový vůz, který je ve všech ohledech dalším krokem vpřed. Základní filozofie se však oproti předchůdci nezměnila. Naším cílem bylo opět navrhnout absolutně spolehlivý vůz, který zohledňuje i provozní náklady. Vůz Škoda Fabia RS Rally2 jsme tak vyvíjeli především s ohledem na potřeby soukromých týmů.

Poptávka po voze Škoda Fabia RS Rally2 je velmi vysoká. Ne všechny týmy kategorie WRC2 zatím mohly vyměnit svůj osvědčený vůz Škoda Fabia Rally2 evo za novou generaci… 

MH: Pracujeme na plný plyn, abychom co nejrychleji odpověděli na všechny objednávky. Musíme být také schopni dodat všechny vozy Škoda Fabia RS Rally2 společně s dostatečným množstvím náhradních dílů.

Kalendář FIA Mistrovství světa v rally pro rok 2023: 

Monte-Carlo                              19. 01.–22. 01. 2023
Švédsko                                      09. 02.–12. 02. 2023
Mexiko                                       16. 03.–19. 03. 2023
Chorvatsko                                 20. 04.–23. 04. 2023
Portugalsko                               11. 05.–14. 05. 2023
Itálie                                           01. 06.–04. 06. 2023
Keňa                                           22. 06.–25. 06. 2023
Estonsko                                    20. 07.–23. 07. 2023
Finsko                                        03. 08.–06. 08. 2023
Řecko                                         07. 09.–10. 09. 2023
Chile                                           28. 09.–01. 10. 2023
Střední Evropa (CZ/A/D)            26. 10.–29. 10. 2023
Japonsko                                   16. 11.–19. 11. 2023