Estonská rally: Úřadující mistr světa Andreas Mikkelsen bude usilovat o třetí vítězství v sezóně

Estonská rally (14. – 17. července 2022) zahajuje druhou polovinu letošního třináctidílného FIA Mistrovství světa v rally (WRC). Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen (ŠKODA FABIA Rally2 evo) chce snížit náskok na čelo průběžného pořadí kategorie WRC2. Po dvou vítězstvích ve své kategorii na začátku sezóny tento Nor nedávno dvakrát po sobě odstoupil. Naopak Kajetan Kajetanowicz se v současné době veze na vlně úspěchů. Po vítězství v kategorii WRC2 na Safari Rally v Keni před třemi týdny vede polský soukromník značky ŠKODA celkové hodnocení kategorie WRC2. 

Andreas Mikkelsen zahájil sezónu 2022 vítězstvím v kategorii WRC2 na Rallye Monte-Carlo a Švédské rally jako ve snu. V poslední době však norského jezdce postihly potíže, protože odstoupil v Portugalsku a v Itálii. Úřadující mistr světa kategorie WRC2 a FIA Mistr Evropy v rally má proto na nadcházející Estonské rally více než velkou motivaci. „Mám rád rychlé a hladké šotolinové rychlostní zkoušky a vím, jak dobře na nich funguje vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo.

Je pro mě nesmírně důležité, abych si dojel pro vítězství. To by byl nejlepší způsob, jak vrátit cestu za obhajobou titulu v kategorii WRC2 do správného směru,“ zdůrazňuje Mikkelsen. Jako obvykle se bude o vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo nasazený týmem Toksport WRT dělit s norským spolujezdcem Torsteinem Eriksenem.

Zatímco Safari Rally v Keni neměla posádka Mikkelsen/Eriksen na programu, jejich kolegové u značky ŠKODA Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem (PL/PL) z týmu LOTOS Rally Team na této rally, která byla součástí východoafrického mistrovství, v kategorii WRC2 zvítězili. „Kajto“ se díky svému prvnímu vítězství v kategorii WRC2 v sezóně posunul do čela jejího průběžného pořadí. „Splnil se mi sen. Teď jde ale o to, abychom si zachovali chladnou hlavu a získali body v Estonsku,“ dívá se Kajetanowicz dopředu.

Mezi 20 účastníky kategorie WRC2 přihlášenými do Estonské rally je ŠKODA opět zdaleka nejsilnější značkou. S jejím vozem jede celkem deset posádek z tohoto seznamu. Bolivijský mladík Marco Bulacia z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport touží konečně získat své první mistrovské body v letošní sezóně. Také posádka Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen patří v kategorii WRC2 mezi kandidáty na umístění na stupních vítězů. Úřadující finští mistři jedoucí  s dalším vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo jsou přihlášeni k zisku bodů pro tým Toksport WRT2.

Při příjezdu na Estonskou rally vede právě Toksport WRT2 celkové pořadí týmů kategorie WRC2.

Estonská rally nabídne 24 rychlostních zkoušek, které se pojedou na hladkých a rychlých šotolinových cestách v celkové délce 314,26 kilometru. Rally začíná ve čtvrtek večer (14. července) showstage ve městě Tartu. Slavnostní vyhlášení vítězů je naplánováno na neděli (17. července) v 17 hodin místního času.

Prvních 5 jezdců kategorie WRC2 (před Estonskou rally)

 1. Kajetan Kajetanowicz (PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 66 bodů
 2. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2, 63 bodů
 3. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 52 bodů
 4. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 51 bodů
 5. Chris Ingram (GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 44 bodů

První 3 jezdci kategorie WRC2 Junior (před Estonskou rally)

 1. Chris Ingram (GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 67 bodů
 2. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 61 bodů
 3. Erik Cais (CZ), Ford Fiesta Rally2, 45 bodů

První 3 týmy kategorie WRC2 (před Estonskou rally)

 1. Toksport WRT2 (ŠKODA), 73 bodů
 2. Toksport WRT (ŠKODA), 62 bodů
 3. Hyundai Motorsport N (Hyundai), 58 bodů