EuroHeroes je úžasný seriál, říká zlatá Fisikovici

Pod břichem má nepřehlédnutelné tetování zobrazující růže. Je to památka na velké vítězství v Mattoni 1/2Maratonu v Českých Budějovicích z minulého roku, za které se odměnila právě stylovou “kerkou”. Zároveň jí připomíná vítězství v sérii EuroHeroes Challenge, kterou si oblíbila. Seznamte se, moldavská půvabná atletka a olympionička Lilia Fisikovici. Vedoucí žena EuroHeroes a skvělá závodnice, která na víkendovém závodu v Českých Budějovicích zase zvítězila.

Kvůli vítězstvím má projekt EuroHeroes tak ráda, že když se před ní rozpovídáte o seriálu určeném pouze evropským atletům, zasní se a začne vzpomínat na sezonu, která jí katapultovala do povědomí běžecké veřejnosti u nás i v zahraničí. „Nejvíc se mi líbí v Ústí nad Labem, protože je tam rychlá rovinatá trať a zaběhla jsem si tam svůj nejlepší čas 1:10:45. Ale mám ráda i Budějovice, i když jsou více kopcovité. Obecně moc ráda jezdím do České republiky, protože se tady cítím jako doma,” říká Lilia Fisikovici.

Série EuroHeroes jí baví a je nadšená, že podporuje zásadně všechny evropské vytrvalecké atlety. Proto českou soutěž za účasti kontinentálních atletů bere velice vážně. Fisikovici se líbí moderní pojetí závodů jako seriál, co podle ní nemá v Evropě obdoby. „Je super, že můžete být na podiu, máte šanci vyhrát závod a získat pěknou finanční odměnu, vyšší než je obvyklé. EuroHeroes mají ještě druhou stránku. Když běháte jen s Evropany, běžíte víc na taktiku a soupeříte spolu,” míní moldavská rekordmanka a přiznává, že díky běhání pospolu mají závody ten správný náboj.

Souboje s Evropany jí proto burcují k výborným časům a novým rekordům. Konec konců to dokázala znovu v Českých Budějovicích. „Objevují se tu každým závodem nové závodnice a to je opravdu skvělé. Hodně si takové konkurence cením. Mám zdatné soupeřky a závody jsou proto těžší a napínavější,” dodala Fisikovici.

Formát s bodováním jejích dosažených časů jí sedl na míru. Jde totiž o podobný systém, kterým se hodnotí třeba výkony desetibojařů. „A řešíte tu proto souboje i taktiku. Na to se vždycky těším a je to pro mě strašně zajímavé. Dobrá evropská konkurence vás totiž pořád táhne dopředu,” zamýšlí se. Fisikovici tvrdí, že taková pravidla pak nutí atlety běžet na hranici možností až na cílovou pásku.

Motto EuroHeroes Challenge zní – posouvat výkony atletů strmě vzhůru a najít nové světové hvězdy. A Fisikovici věří, že se potenciál série i hlavní heslo brzy naplní. Vytrvalci totiž konečně mají svůj zajímavý několikadílný závod, stejně jako cyklisté mají Tour de France, nebo klasičtí lyžaři Tour de Ski. „V Evropě nenajdete závody podobného druhu poskládané za sebou, kde byste se neradovali hned z prvního vítězství, ale slavíte až ve finále poslední čtvrté akce. EuroHeroes jsou proto tak jedineční a umožní nám Evropanům vyhrávat. Bavím se o této zajímavé myšlence s ostatními evropskými atlety a ti jsou nadšení. Chtějí se závodů brzy také zúčastnit. Proto bych si moc přála, aby bylo v budoucnu víc akcí v podobném stylu,” tvrdí nadšeně.

Do historie EuroHeroes se moldavská sympatická závodnice zapíše i držením nejlepších evropských rekordů. V tomto seriálu jí patří rovnou tři ze čtyř a do kompletní sbírky už jí chybí přidat ještě nejlepší výkon Evropanky v Olomouci. „Je velice příjemné, že se můžete najít ve statistikách a vidíte, kdo drží nejlepší čas v Evropě. Ale nevím, jestli jsem schopná udělat rekordy na všech čtyřech. Muselo by do sebe vše zapadnout, od počasí až po formu,” uznává Fisikovici, ale považuje si toho, že nejlepší evropské výkony v RunCzech závodech jsou momentálně její.

A ještě jeden důvod tu je, proč je pro ní sbírání vítězství a skvělých časů důležité. Prestiž a fakt, že jí doma díky tomu lidé i sportovní veřejnost vnímá. „V Moldavsku tolik závodníků nenajdete a já jsem opravdu jedna z mála. Nemáme ani dobré trenéry na dlouhé tratě. Pokud opravdu vyhraji titul v EuroHeroes, může to pomoci změnit náhled na běhání a přitáhnout k němu větší pozornost,” uzavřela s nadějí Lilia Fisikovici.


https://www.runczech.com