Foiling Week aneb Týden létání nad hladinou. Příprava na světový a evropský šampionát

Od 30. 6. do 3. 7. se v italském Malcesine na Gardě konal již tradiční Foiling Week. Letos měl poprvé závod World Sailig status „Special Event“ a zařadil se tak do úzké skupiny nejprestižnějších závodů, jako jsou Americký pohár, SailGP nebo Ocean Race.

Česko reprezentovali bratři Krsičkovi z pražského klubu YC CERE, Lukáš s Michalem na Waszpech a Martin na Mothech. Pro Michala s Lukášem se jednalo o první závod na Waszpech a jejich hlavním cílem bylo nabrat co nejvíce zkušeností v rychlém závodním poli. Pro Martina to byl poslední závod před červencovým mistrovstvím Evropy.

Každý den se závodilo na odpolední oru o síle od 8–15 uzlů a v kombinaci s hladkou vodou se jednalo o perfektní podmínky pro foil. Michal s Lukášem se každým dnem zlepšovali, hlavně pak na startech, se kterými měli zpočátku potíže. Oba v závěru ukázali, že dokážou držet krok s nejrychlejšími, když Michal přivezl 12. a Lukáš 19. místo. Ze závodu si odváží spoustu nových zkušeností, které hodlají zužitkovat na mistrovství světa. To začíná již za pár dnů. Z 68 lodí byl Michal na 33. a Lukáš na 38. místě.

Startovní pole na Mothech bylo již tradičně velmi silné, včetně dvou posledních olympijských vítězů či závodníků SailGP. Martin měl dobrou rychlost lodě s pomocí níž doháněl ne příliš povedené starty, které bohužel nemůže kvůli absenci flotily a trenéra nacvičit. V závodě si vyzkoušel spoustu nastavení lodě a ještě vylepšil rychlost, což hodlá na červencovém mistrovství Evropy zužitkovat. Poslední den závodu jej bohužel vyřadil z boje technický problém, a tak se o několik míst propadl. Celkově skončil na 33. místě ze 72 závodníků.

Více zde: foilingweek.com