Formuli E v Římě ovlivnilo počasí

Světový šampionát ABB FIA de Formule E je po prvních čtyřech závodech sezony nerozhodnutější než kdykoliv předtím. Jestliže v Rijádu byly nejúspěšnější vozy Jaguáru, o víkendu v Římě si vítězství rozdělily týmy DS Techeetah a Mercedesu. 

Úspěšná premiéra nového vozu DS E-Tense FE21

Třetí závod sezony formule E v Římě se stal kořistí dvojnásobného šampiona Jean-Éric Vergneho, který tak po neúspěchu v Rijádu získal první body. Katastrofou naopak sobotní E-Prix skončila pro vozy Mercedes. V neděli ve čtvrtém závodě ale bylo vše jinak, po sobotním vítězství Jean-Érica Vergneho s novým vozem DS E-Tense FE21 čekala na tým DS Techeetah méně plodná neděle.

Problémem byl pro zástupce DS Automobiles hlavně déšť. Během závodního víkendu čelili Jean-Éric Vergne, António Félix Da Costa a inženýři francouzského prémiového výrobce i jejich nové hnací ústrojí poprvé mokré půdě. S postupujícím závodem déšť navíc polevoval a trať byla čím dál rychlejší. Důkazem je i to, že žádný z jezdců první kvalifikační skupiny se nedostal do první desítky.

Vzhledem k tomu, že António Félix Da Costa startoval z patnáctého a Jean-Éric Vergne z dvacátého místa, bylo jasné, že tento čtvrtý závod sezóny bude oba jezdce úřadujícího šampiona jednou velkou honičkou. António Félix Da Costa byl nakonec sedmý a Jean-Éric Vergne skončil na jedenáctém místě. Vítězem se stal jezdec Mercedesu Stoffel Vandoorne, který sobotní závod po dvou nehodách nedokončil a v neděli si to tedy vynahradil.

Mark Preston byl přesto spokojený

Šéf týmu DS Techeetah Mark Preston, se na celý den díval pozitivně: „Jean-Éric i António dnes navzdory obtížným podmínkám na trati zabojovali. António dokázal získat důležité body a Jean-Éric skončil těsně za TOP 10. Momentálně jsme v pořadí týmů na třetím místě a máme před sebou ještě hodně práce. Ale z tohoto italského víkendu si můžete odnést spoustu velmi pozitivních věcí.“

Mark Preston měl také speciální vzkaz pro Xaviera Mestelana Pinona: „Řím byl jeho poslední E-Prix v pozici ředitele DS Performance a společně s celým týmem bychom mu chtěli z celého srdce poděkovat. Xavier hrál zásadní roli v partnerství mezi společnostmi Techeetah a DS Automobiles a zásadně se přičinil o náš úspěch. Přejeme mu vše nejlepší v jeho nové funkci technického ředitele FIA!“

DS Techeetah je na třetím místě

Novým lídrem tabulky je Sam Bird, jenž má nyní na čele 43 bodů, druhý je jeho stájový kolega z Jaguaru Mitch Evans (39 bodů), na třetí příčku se propadl Robin Frijns z Virginu (34 bodů). Čtvrtý je s 33 body nedělní vítěz Stoffel Vandoorne, elitní pětku uzavírá jeho týmový kolega Nyck de Vries (32 bodů). Za ním je  Jean-Éric Vergne, který po 15. a 12. místu z Rijádu získal v Římě prvních 25 bodů. Pořadí týmů po čtyřech závodech vede Jaguar (82 bodů) před Mercedesem (65 bodů) a DS Techeetah (46 bodů).

Další závod formule E se pojede příští týden ve Valencii.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles