Historicky první zlatá medaile z Mistrovství světa pro český bowling

Český sportovní bowling slaví historicky první zlatou medaili z Mistrovství světa. Čeští hráči do 21 let zvítězili v týmové soutěži na Mistrovsví světa kadetů ve švédském Helsingborgu. Tomáš Liebich, Lukáš Jelínek, Matěj Vojkovský a Daniel Seidl nepatřili k favoritům, ale souhra a síla celého týmu byla rozhodující.   

Soutěž se hrála tzv. baker systémem, kdy se hráči ve hře střídají po jednom framu. Kvalifikace byla velice náročná a vyrovnaná. Naši reprezentanti si s tím poradili parádně a postoupili do Top 16. Následovaly boje ve dvou osmičlenných skupinách systémem každý s každým. „Po nalosování naší skupiny, která byla opravdu těžká, jsme neměli co ztratit. Každá kuželka, každá výhra nad soupeřem byl cíl. Začali jsme skvěle a tak to šlo všechny zápasy,“ řekl reprezentační trenér Jan Spáčil. Po odehraných sedmi utkáních ve skupině Češi dělili druhé postupové místo se silným týmem Singapuru, se kterým svedli přímý souboj o semifinále. „Závěrečný zápas play-off o to, kdo bude mít medaili, jsme se Singapurem i přes nedohoz ve druhém framu zvládli jako největší profíci.“

V semifinále hraném na dvě vítězné hry si Češi poradili se soupeři ze Saudské Arábie a zvítězili 2:0. Ve finále je čekal velký favorit, tým USA, kolébka světového bowlingu. Český tým začal výborně, bez respektu a první hru vyhrál. Ve druhé hře se Čechům dařilo o něco méně a zvítězil tým USA. Třetí rozhodující hru naši hráči odehráli ve velkém stylu, udrželi pevné nervy a po napínavém boji zvítězili v poměru 268:259 kuželek. Po posledním hodu Lukáše Jelínka, který celý frame uzavíral, mohla propuknout velká radost z historického úspěchu. „Ve finále proti bowlingové velmoci USA kluci zahráli neskutečně a proto jsme mistři světa!“ stručně a jednoznačně zhodnotil závěr soutěže český trenér.

Karel Vopička, prezident České bowlingové asociace, dodává:  „Je to jedním slovem dechberoucí. Nejen samotný světový mistrovský titul, ale i způsob, jakým k němu naši hráči došli. Ve  finále se superfavoritem mistrovství, týmem USA, svedli bitvu, která patřila k tomu nejlepšímu, co bylo na šampionátu k vidění. Chci také ocenit týmovost, kluci předvedli, jak má vypadat kolektivní výkon, společně prostě nebyli k zastavení! Uplynulé roky ukázaly, že český bowling si již vybudoval v Evropě výborný zvuk, ale tento šampionát ukázal celému světu, že se s námi musí do budoucna počítat i na světových soutěžích“.

Hráči: Tomáš Liebich – Xbowling club Praha, Lukáš Jelínek – Xbowling club Praha,
Matěj Vojkovský – ProBowling Hustopeče, Daniel Seidl – BC Bowlingzone Pardubice

Výsledky kvalifikace: bowling.sport/ibf-u21-world-championships-results/mens-team-combined-results/
Výsledky matchplay:  bowling.sport/ibf-u21-world-championships-results/mens-team-matchplay/
Výsledky semifinále a finále: bowling.sport/ibf-u21-world-championships-results/mens-team-semi-finals-and-final/