Hlubocké baseballisty posílí v extralize američtí hráči

Do své letošní premiérové extraligové sezóny nastoupí baseballisté z Hluboké nad Vltavou s posilami ze zámoří. Klíčové hráče A týmu mužů, jehož ambicí je hrát nejvyšší soutěž v čele tabulky, rozšíří s jistou jeden, pravděpodobně dva, ale možná i tři Američané.

„Kde jinde bychom měli hledat posily, než právě ve Spojených státech amerických, které sport s kořeny v Anglii celosvětově proslavily. Do extraligy nejdeme na návštěvu. Neskrýváme, že se chceme trvale usadit v první polovině extraligové tabulky a hrát o titul. Od hráčů se zkušenostmi ze země, kde je baseball národním sportem, očekáváme jednak posílení našeho extraligového kádru, ale také inspiraci a nepochybně i jiný nový pohled na různé aspekty této disciplíny,“ uvedl předseda hlubockého baseballu David Šťastný.

Američané ale sehrají i významnou roli propagátorů baseballu, jehož průkopníky na jihu Čech jsou právě Sokolové z Hluboké nad Vltavou. Kdo by totiž nechtěl vidět na vlastní oči v akci skutečné americké baseballové hvězdy.

Baseballisté Sokola Hluboká, kteří v loňském roce oslavili 25 let své existence, se netají ani tím, že vedle posunu mezi absolutní domácí baseballovou elitu, hodlají zařadit baseball, co do obliby a divácké atraktivity, na úroveň českobudějovického hokeje, fotbalu a volejbalu. Jednou z prvních zásadních akvizic k dosažení tohoto cíle je angažování nového hlavního trenéra, zkušeného Zdeňka Josefuse. „Do nejvyšší soutěže jdeme s cílem hrát na jejím čele,“ nechal se už slyšet Josefus, šestašedesátiletý doktor pedagogiky, průkopník baseballu v Česku a zakladatel České baseballové akademie, který přichází na Hlubokou z Prahy s jasnými představami a sebevědomím, pramenícím z dokonalé znalosti schopností i možností hráčů klubu hlubockých Sokolů.

Sportovní ředitel klubu a současně klíčový hráč hlubockého A týmu i české baseballové reprezentace Martin Mužík v této souvislosti potvrdil, že jedná se třemi hráči z USA. Otázka jejich angažování v současné době souvisí zejména s nejasnostmi okolo letošní sezóny v souvislosti s koronavirovou pandemií. „Prozradit zatím můžu zatím jen to, že naším novým hráčem bude v letošní sezóně Wesley Roemer, který působí v Česku od roku 2016 a je jedním ze dvou nadhazovačů v české extralize, který odházel několik zápasů, aniž by soupeři nepovolil ani jediný odpal,“ konstatoval Mužík.

Wesley Roemer se narodil 7. října v Californii, studoval College Accolades / Cal State University Fullerton, kde se v roce 2005 stal nováčkem roku v NCAA Div 1 Collegiate Baseball. O rok později byl vyhlášen nadhazovačem roku v nejvyšší univerzitní lize, Big West nadhazovačem roku a účastníkem vysokoškolské světové série. Působil v 1. týmu All American a jako nadhazovač amerického národního týmu.  V roce 2007 byl jako účastník vysokoškolské světové série draftován v prvním kole profesionálním klubem z Major League Baseball (MLB) Arizona Diamondsbacks.

V letech 2010 – 2011 působil v Minor league baseball Southern League Class AA mid season All Star a hned v roce si jej pro stejnou soutěž vybral klub Los Angeles Dodgers. Od roku 2015 sbíral Roemer další ocenění v Německu a následně v ČR. Nyní ho získali hlubočtí Sokoli. Ti v loňské sezóně a navzdory koronavirové pandemii zvítězili v první lize a po 16 letech slavili postup do extraligy. Díky více než patnáctimiliónové investici, na níž poskytlo dotaci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a město Hluboká nad Vltavou, současně dokončili komplexní rekonstrukci baseballových hřišť v hlubockém Sportovně relaxačním areálu.

David Šťastný, předseda klubu