Izraelská bojovnice uchvátila Prahu a má rekord

Tradiční Volkswagen Maraton Praha má za sebou už jubilejní 25. ročník. Trať dlouhá 42,195 kilometrů centrem Prahy v neděli nabídla tisíce hrdinů, kteří pokořili bájnou metu. Největší osobností nedělního závodu však byla bezpochyby izraelská závodnice Lonah Salpeterová, která s časem 2:19:46 vylepšila ženský rekord závodu o víc než dvě minuty.

Třicetiletá závodnice utekla po fenomenálním výkonu všem svým soupeřkám a druhou nejrychlejší ženu maratonu Shitaye Eshete „trhla“ o téměř tři minuty.

Od začátku jsem věděla, že chci zaútočit na čas kolem 2:20:00. Traťový rekord pro mě byl velký cíl. Když mě však opustil tempař, místo drobného propadu jsem se cítila velmi dobře a říkala si, že bych tempo mohla ještě zvyšovat. Výsledný čas je obrovskou vzpruhou pro moje sebevědomí,“ říkala na tiskové konferenci izraelská závodnice keňského původu.

Právě sebevědomí a psychickou vyrovnanost si Salpeterová v posledních letech hodně vycvičila. Na olympiádě v brazilském Riu De Janeiro kvůli těžkým bolestem v oblasti hrudníku nedokončila vytoužený maratonský běh. O dva roky později na evropském šampionátu v Berlíně nejprve vyhrála závod na 10 000 metrů, na pětce však přišel kolaps. V závěru sice Nizozemku Sifan Hassanovou smázla v mocném finiši, jenže špatně spočítala kola a v závěru zastavila. Bohužel pro ni o jeden okruh dříve. Následný „restart“ jí už na stupně vítězů nepomohl. Právě tyto momenty z hrdinky nedělního závodu v současnosti dělají jednu z elitních závodnic světa. Udělaly ji silnější!

V minulosti jsem se musela psychicky vyrovnat s několika smutnými situacemi. Obrnila jsem se, už z toho nejsem smutná, ale naopak odolnější. Nemyslím na zklamání, soustředím se na budoucnost a na cíle, které mám před sebou,“ říkala sebevědomě jinak velmi usměvavá dáma.

Touhu vítězit a překonávat ukázala právě i v Praze. Jak si pořadatelé slibovali, favoritka závodu od první minuty útočila na traťový rekord. Výsledným časem si vylepšila osobní maximum a jako evropská závodnice zaběhla třetí nejrychlejší maraton v historii.

I přes tu zimu podmínky nebyly vůbec špatné. Jen drobný vítr, který mě v určitých pasážích zpomaloval. Diváci mě ale hodně podporovali. “Druhou část trati jsem běžela úplně sama a oni mi dodávali energii. Běžela jsem tady před měsícem půlmaraton a dobře jsem věděla, jak elektrizující atmosféra tu je,“ pochválila fanoušky.

Po úspěchu v Praze se Salpeterová začíná soustředit na zářijový světový šampionát v Kataru, kde bude moct poměřit své schopnosti se všemi elitními závodnicemi.

A další cíl? Olympijské hry v japonském Tokiu. „Znovu chci držet izraelskou vlajku nad hlavou. Chci tam uspět, chci dělat svoji zemi hrdou,“ neskrývá dnes zřejmě nejznámější izraelská sportovkyně svoji touhu pro velké medaili.

Chci být inspirací pro izraelské ženy, přimět je k běhu a závodění,“ vzkazuje rodačka z Keni, jež v izraelském Tel Avivu žije už 11 let a za manžela má bývalého domácího závodníka Dana Salpetera.