Jachting, koronavirus a olympijské hry. Zrušené sportovní akce

Stejně jako všech ostatních sportů se omezení spojené s pandemií koronaviru samozřejmě silně dotýkají i jachtingu. Olympijské hry zatím odloženy ani zrušeny nebyly, a tak je otázkou, jak to nakonec dopadne s poslední evropskou jachtařskou kvalifikací.

Už 11. března byl totiž zrušen kvalifikační závod v Janově, který se měl konat v polovině dubna, kde měli mít všichni naši reprezentanti poslední šanci vybojovat účast na olympiádě v Tokiu. Jediným dosud kvalifikovaným jachtařem je windsurfař Karel Lavický, který závodí ve třídě RS:X a připravuje se již na svou třetí olympiádu.

Mezinárodní olympijský výbor posunul termín pro uzavření kvalifikace jachtařů do 30. 6. 2020. O náhradním závodě světová jachtařská federace World Sailing, jejíž členové mají nyní home office, zatím ještě nerozhodla. Spekuluje se o tradičním evropském závodě v Medembliku, který se má konat 4. až 7. června (http://medemblikregatta.org), nebo o Kielerwoche, známé německé regatě, která je na programu dokonce až od 20. do 28. června (www.kieler-woche.de). Pokud by se termín olympijských her nezměnil, pak není jasné, jak by poslední kvalifikovaní jachtaři dopravili své lodě z Evropy do Japonska. Cesta kontejneru, kterým se běžně lodě do zámoří posílají, trvá přibližně dva měsíce. Kontejner s doprovodným člunem a dalším vybavením pro Karla Lavického je již naložen v Newcastlu a měl by v nejbližší době odplout. Karel má totiž v plánu účast i na světovém poháru v Enoshimě (https://wcs-enoshima.org), který se má jet od 14. do 21. června, a samozřejmě v Japonsku před olympiádou trénovat.

Zrušen byl také populární závod na Mallorce Trofeo Princesa Sofía, který měl začít 25. března. Někteří naši reprezentanti na Mallorce již trénovali, ale na poslední chvíli se stihli vrátit. Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová se vracely posledním přímým letadlem z Mallorky do Prahy, které letělo, a obě jsou v nyní karanténě. Video z jejich návratu najdete na https://www.facebook.com/domisarafx/. Do karantény musel i Ondřej Teplý, který se také vrátil z Mallorky. Doma uklidili garáž, aby se dostali k dlouho nepoužívaným strojům domácí posilovny. Do aktuálního tréninku Ondra zařadil i kolo. Podobně se nyní připravuje i jeho bratr Viktor Teplý. V karanténě je také Benjamín Přikryl, který se na poslední chvíli vracel ze Španělska. Klára Himmelová bude nyní trénovat, pokud to situace dovolí, na své domácí vodě na Nechranicích. Ostatní naši reprezentanti jsou nyní rovněž doma. Naopak Karel Lavický těsně před uzavřením hranic odletěl s celou rodinou do španělského Cadizu, aby mohl hned, jak to tamní situace umožní, začít trénovat na moři.

Už byly zrušeny nebo posunuty také mnohé další závody různých tříd, například bylo rozhodnuto o přeložení mistrovství Evropy nejpopulárnější dětské třídy Optimist, které se mělo konat od 22. do 28. června v Estonsku. Další zrušenou akcí je Meeting EUROSAF (Evropské jachtařské federace) v Záhřebu. Meeting bude probíhat elektronickou formou v plánovaném termínu 28. 3. Český svaz jachtingu zastoupí na tomto valném shromáždění člen výkonného výboru ČSJ Václav Brabec.

A zrušena byla také celá řada akcí v České republice. Začalo to výstavou FOR BOAT, kde se český jachting pravidelně prezentuje. Výkonný výbor ČSJ zrušil Valnou hromadu, která se měla konat v sobotu 21. března. O náhradním termínu budou sdružené subjekty informovány 60 dnů předem. Byly zrušena mnohé na konec března a začátek dubna naplánované soustředění, semináře a samozřejmě také závody po celé České republice. Odložen na příští rok byl také 21. ročník největšího českého námořního závodu – Velikonoční regata měla startovat 29. března za účasti 47 lodí.

Doufejme, že se situace co nejdřív uklidní a my budeme moci zase znovu vyplout.