L’Etape Czech Republic by Tour de France 2024: Závod ve znamení novinek

Řadu novinek a především pak nové výzvy připravili organizátoři L’Etape Czech Republic by Tour de France pro čtvrté pokračování závodu. Největší tuzemský podnik pro amatérské cyklisty vstupuje rokem 2024 do nové éry a milovníci silničních kol, kterým atmosféra akce pod patronací Tour de France učarovala, se rozhodně mají na co se těšit. „Chceme zachovat to nejlepší, co se povedlo vybudovat v předchozích ročnících, a zároveň projekt neustále posouvat dopředu. Naší hlavní motivací a hnacím motorem jsou samotní účastníci, se kterými jsme skrz množství komunikačních kanálů prakticky v denním kontaktu,” uvádí základní informace nadcházejícího roku Tomáš Pravenec, ředitel pořádající agentury Petr Čech Sport. 

Základní novinkou roku 2024 je zařazení druhé samostatné akce. „Pojedeme tradiční event v již klasickém termínu, kopcovitý závod ve středních Čechách se startem v Praze proběhne 15. června. Ve druhé polovině prázdnin, konkrétně 17. srpna 2024, máme připravenou novinku v podobě horské etapy,“ popisuje Přemysl Novák, šéf projektu L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Začneme oblíbenou akcí se startem na pražském Strahově, ze kterého budou opět cyklisté vyrážet na tři varianty tras s délkou 130, 105 a 61 kilometrů. Jejich přesný popis najdou fanoušci na stránkách projektu, každopádně věřím, že je opět příjemně překvapíme,“ přibližuje dále Novák a dodává: „Hlavním lákadlem budou opět kompletně uzavřené komunikace, které účastníkům dopřejí unikátní zážitek srovnatelný jen s profesionálními jezdci. Obrovské poděkování patří v tomto místě zástupcům hlavního města Prahy a také Středočeského kraje, bez jejichž nasazení a sportovního nadšení by toto aranžmá nebylo možné.


Maximální kapacita eventu byla stanovena na 3500 účastníků, přičemž Dlouhá trasa pojme až tisíc cyklistů, Střední trasa maximálně 1500 závodníků a Krátká trasa 1000 startujících. „Největší zájem je o trasu Střední, která je již nyní z 90 % vyprodaná,“ zdůrazňuje Novák, který oproti skončenému ročníku 2023 očekává přeliv účastníků právě mezi dvěma nejdelšími variantami. „Třetí ročník ukázal, že mnoho cyklistů ze Střední trasy bylo ve skvělé formě. Věříme, že pro ně bude výzvou připravit se na absolvování Dlouhé trasy, která je nepatrně zkrácená, a mírně klesne také počet výškových metrů.

Velká pozornost bude opět věnována nejkratší trase, která během loňského ročníku potvrdila očekávání organizátorů. „Krátká trasa zafungovala jako lákadlo pro nové milovníky silniční cyklistiky a také ženy, kterých bylo na nejkratší distanci přes dvacet procent. V tomto nastaveném trendu budeme samozřejmě pokračovat. Chceme zážitek z jedinečné atmosféry závodu dopřát i lidem, pro něž je cyklistika víceméně jen víkendovou záležitostí,“ objasňuje Novák filosofii celého eventu.

Organizátoři pak prozrazují více také z chystané srpnové novinky. „Celkem 101 kilometrů délky a více než 2100 nastoupených metrů. Bude se jednat o těžkou výzvu, ale nadále stavěnou a promyšlenou tak, aby se jí nemusel žádný z cyklistů obávat. Nechceme horskou variantu závodu dopřát jen vyvoleným. Jde nám o sdílení zážitků. Průměr bude nastavený tak, aby trasu mohl absolvovat i člověk, který nemá prostor trénovat šestnáct hodin týdně,“ vysvětluje ředitel nové horské etapy Svatopluk Fořt s tím, že její kapacita při premiéře bude tisíc cyklistů. Start i cíl se odehraje v Prachaticích, trasa pak povede na Český Krumlov, Kleť a další nádherná místa jižních Čech. Na několik kilometrů se dostaneme dokonce do Vojenského újezdu Boletice, který je pro veřejnost standardně uzavřen, a my díky povolení a vstřícnosti Armády ČR dostaneme možnost do něj nahlédnout přímo z cyklistických sedel,” těší se Fořt. Také v rámci srpnové novinky je třeba poděkovat, tentokráte vedení Prachatic, Českého Krumlova a také Jihočeského kraje. Akci si vzali za svou a já mohu všem účastníkům slíbit výjimečný zážitek ze strany jezdce i fanouška.


Z novinek to nicméně není vše. Organizátoři zařazují kategorii HEROES, v rámci které mohou nadšenci zajet Krátkou červnovou trasu a také srpnový horský projekt na kolech vyrobených před rokem 1989. „Cítíme mezi fanoušky velkou dávku nostalgie a také zdravého bláznovství. Spoustu takových kol jsme viděli v minulých ročnících podél trati i na samotném Strahově, jejich majitelé s nimi dotvářeli skvělou atmosféru projektu. Tato aktivita jim dovolí vyvézt jejich letité miláčky přímo na trať závodní akce. Ambasadorem této akce bude Ján Svorada,” představuje jednu z novinek Přemysl Novák a hned doplňuje také další variantu: Na startu bude také skupina jezdců s označením GRUPPETTO. Vypůjčili jsme si označení z profesionálního pelotonu, ve kterém představuje skupinu cyklistů jedoucích za hlavním pelotonem. Vytváří se hlavně v horských etapách, kdy jej tvoří zejména sprinteři a domestici, které v takové etapě nezajímá umístění. Jejich hlavním zájmem je dojet etapu v časovém limitu, aby nebyli z etapového závodu vyloučeni. Stejný princip bude i v našem případě. U Střední červnové trati a srpnovém eventu pojede tato skupina pod vedením Tomáše Bábka. Její účastníci nebudou muset absolvovat náročnější jízdu ve velkém pelotonu, ale pěkně v klidu si trať odjedou s profesionálním vodičem a také jistotou stihnutí časového limitu.

Vedle zmíněných Jána Svorady a Tomáše Bábka zůstávají v týmu ambasadorů také Zdeněk Štybar a Martina Sáblíková. Novou tváří speciálně pro horskou etapu je Tereza Huříková. Juniorská světová šampionka v cross country a v silniční časovce žije ve Vimperku a je s Šumavou spojená silným poutem. „Jednáme také o osobnosti ze zahraničí, která by navázala na skvělé představení Andyho Schlecka z druhého ročníku projektu,” naznačuje Tomáš Pravenec, kterého zároveň těší také zájem a věrnost partnerů. „Naše partnerské portfolio je z velké části ustálené, což je pro nás vynikající zprávou. Jednak to potvrzuje obrovskou sílu brandu Tour de France, jednak svědčí o jejich dlouhodobé spokojenosti s naší prací na poli marketingu a komunikace.

To potvrzuje také Jana Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF, jež bude s projektem také v roce 2024 spojena. „Rozsah i forma spolupráce pro rok 2024 se ještě bude ladit, jsme však rádi, že opět budeme u toho. Pro PPF jde o příklad toho, jak český talent může pracovat s mezinárodní inspirací a dát tak vzniknout mimořádně úspěšnému projektu.

Poslední novinka je pak pro pořadatele naprosto zásadní. Smlouva s pořadateli ASO ohledně licence projektu L’Etape Czech Republic byla prodloužena do roku 2027. Už nyní pod touto hlavičkou budeme pořádat dvě akce, nová smlouva otevírá dveře také možnosti přidat event třetí. Nápady a chuť nám nechybí. Ohromně se na následující měsíce a roky těšíme,” zakončuje informace Tomáš Pravenec.

Zdroj: Matěj Třešňák, L´Etape Czech Republic