Na startu 1/2Maratonu Praha se objeví i úřadující mistr světa Sawe

Čeští sportovní fanoušci se mají na co těšit. Na start sobotního 1/2Maratonu Praha se postaví i úřadující mistr světa Sabastian Kimaru Sawe. Po boku keňského šampiona vyběhnou do jednoho z nejkrásnějších a nejprestižnějších závodů další zajímavá jména světové atletiky, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. „Každoročně do Prahy zavítají hvězdní vytrvalci, ale letos je to opravdu absolutní extratřída. Jsme moc potěšeni a věříme, že Saweho výkon bude jedním z vrcholů tohoto ročníku,“ uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Vyprodaný závod, který se pyšní známkou kvality Elite Světové atletiky, začíná 6. dubna v 10 hodin na Bubenském nábřeží a přímým přenosem ho vysílá Česká televize.

Sabastian Kimaru Sawe se stal půlmaratonským králem loni v říjnu v lotyšské Rize, kde zaběhl čas 59:10. Jeho osobní rekord je ale ještě lepší! Dosáhl ho tři týdny po své zlaté galashow ve Valencii výkonem 58:29. Devětadvacetiletý běžecký fenomén do Prahy zavítá poprvé, a to rovnou z mistrovství světa v krosu v Bělehradě, kde skončil na 7. místě, v celkovém hodnocení dokonce keňský tým vybojoval titul.

Nejrychlejší půlmaraton v Praze dosud zaznamenal Atsedu Tsegay v roce 2012 (58:47). Odolá Saweho útoku? Nebo se na trůn posadí některý z jiných elitních afrických vytrvalců? Do souboje o vítězství budou chtít jistě promluvit také jeho krajané Geofry Toroitich Kipchumba (59:13), Patrick Kabirech Mosin (59:31) či Maxwell Kortek Rotich z Ugandy, který byl loni v české metropoli druhý (1:00:06).

Z evropských atletů se dávají největší šance Irovi Stephenu Scullionovi (1:01:08), Portugalci Héliu Gomesovi (1:02:07) a Španělovi Abdenasseru Oukhelfenovi (1:02:51). Evropský rekord závodu je 1:02:17, i zde je velká šance na jeho pokoření. Přivezenou formu z keňského soustředění budou chtít prodat také čeští muži – obhájce loňského prvenství v domácí kategorii Patrik Vebr (1:05:42) s držitelem nejlepšího českého výkonu, nestárnoucím Jirkou Homoláčem (1:03:23), kartami ale může zamíchat i Martin Zajíc (1:04:28).

Mezi ženami patří k největším favoritkám etiopské reprezentantky Nigsti Haftu Tesfay (1:06:17) a Gete Alemayechu Teklemichael (1:06:37) a Keňanky Jesca Chelangat (1:07:03) a Vivian Jepkemei Melly (1:07:35). Nejlepší Evropankou je papírově vítězka půlmaratonu v Ankaře z loňského roku Sultan Haydar (1:09:12). Čeští diváci do cíle určitě poženou Terezu Hrochovou (1:12:04), která v únoru na maratonu v Seville splnila olympijský limit a v Praze bude jistě pokukovat po českém rekordu závodu Evy Vrabcové-Nývltové (1:11:01).

RunCzech přichystal pro 24. ročník 1/2Maratonu Praha řadu novinek. Kromě navýšeného počtu registrací na 15 500 běžců se bude nově startovat na Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice. Akce, jež je součástí prestižního seriálu evropských půlmaratonů SuperHalfs, se tak co do počtu startujících stane největší hromadnou sportovní událostí v ČR a ve střední Evropě.

1/2Maraton Praha poběží celá řada známých osobností, například populární herec ze seriálu Smysl pro tumor Filip Březina, dorazí i nejvlivnější sportovní influencerka roku 2023 Lisa Migliorini alias thefashionjogger, která má na Instagramu přes 2,3 milionu sledujících. Na jednu z nejhezčích tratí světa se vydá i Španěl Martin Fiz, maratonský mistr světa z roku 1995.

STARTOVNÍ LISTINA MUŽI

STARTOVNÍ LISTINA ŽENY