Oliver Solberg bude s vozem Škoda Fabia RS bojovat v Portugalsku o celkové vítězství ve WRC2

FIA Mistrovství světa v rally (WRC) se vrací na šotolinu: na nadcházející Portugalské rally (9.–12. května 2024) čekají na posádky kategorie WRC2 kamenité a písčité rychlostní zkoušky v okolí Porta. Společně s průběžně vedoucím jezdcem této kategorie Oliverem Solbergem (SWE), který se spoléhá na vůz Škoda Fabia RS Rally2, usiluje o letošní druhé vítězství v dané kategorii i jeho kolega z týmu Toksport WRT Gus Greensmith (GB). Pro francouzského mladíka Pierra-Louise Loubeta, který rovněž usedne za volant vozu Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT, bude Portugalsko první soutěží WRC v této sezóně. 

Úspěšný příběh kategorie WRC2 pokračuje na Portugalské rally působivým způsobem: do bodování je přihlášeno neuvěřitelných 40 posádek. Mezi pěti zúčastněnými výrobci je Škoda s 19 přihláškami zdaleka nejsilnější značkou. Po vítězství ve Švédsku a druhém místě na Safari Rally v Keni chtějí Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem vybojovat další vítězství. Tím by Solberg získal náskok před Yohanem Rosselem, s nímž se prozatím dělí o celkové vedení v šampionátu. „Můj vůz Škoda Fabia RS Rally2 a šotolinové rychlostní zkoušky Portugalské rally se k sobě dokonale hodí. Loni mi zde vítězství v kategorii WRC2 uniklo jen o 1,2 sekundy na Guse. Alespoň ale zůstalo uvnitř týmu,“ směje se mladý Švéd.

S ohledem na tento výsledek má Gus Greensmith za úkol dohnat ztrátu v průběžném pořadí letošní sezóny. Ze čtyř soutěží WRC v letošní sezóně byl pro zisk bodů zapsán pouze jednou, a to na Safari Rally v Keni, na níž s náskokem zvítězil. „Na náročných šotolinových rychlostních zkouškách jde o nalezení čisté stopy a vyvarování se defektu,“ vysvětluje Gus Greensmith před Portugalskou rally.


Oba jezdce týmu Toksport WRT doplní jejich nový týmový kolega Pierre-Louis Loubet, který se s vozem Škoda Fabia RS Rally2 zúčastní své první soutěže WRC v této sezóně, a jeho nový spolujezdec Loris Pascaud. „Přesto nejsem pro značku Škoda úplným nováčkem. V roce 2019 jsem s vozem Škoda Fabia vyhrál kategorii WRC2 a přitom jsem si připsal vítězství ve WRC2 v Portugalsku,“ říká Pierre-Louis Loubet. „Nemohu se dočkat, až se vrátím na trať s vozem Škoda Fabia RS Rally2, který se ukázal jako nejúspěšnější stroj této kategorie.“

Loubet/Pascaud, stejně jako finská posádka Lauri Joona/Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2 týmu TGS Worldwide), patří na Portugalské rally mezi kandidáty na nejvyšší příčku v kategorii WRC2.

Portugalský podnik WRC odstartuje ve čtvrtek (9. května) pozdě odpoledne slavnostním startem v centru města Coimbra. Poté se soutěžící vydají na úvodní „superspeciální“ rychlostní zkoušku ve Figueira da Foz. V pátek (10. května) zavítá rally do oblasti kolem města Arganil. Celkem bude potřeba absolvovat osm rychlostních zkoušek o celkové délce přibližně 127 kilometrů. Sobota (11. května) nabídne devět rychlostních zkoušek na více než 145 kilometrech, tvořených kombinací písečných tratí a drsných pasáží s kameny a hlubokými kolejemi, které se projeví zejména při opakovaných průjezdech. Klíčem k úspěchu bude správná volba pneumatik. Měkčí směsi slibují lepší trakci na písčitém povrchu, tvrdší pneumatiky zaručují menší opotřebení na delších testech. V neděli (12. května) soutěž vyvrcholí rychlostními zkouškami v oblasti Fafe s rychlými a hladkými šotolinovými cestami včetně slavného skoku.

Celkem budou muset týmy v boji s časem zvládnout 22 rychlostních zkoušek o celkové délce 337,04 kilometru. Vítěz protne pomyslnou cílovou pásku ve městě Matosinhos nedaleko Porta v neděli kolem 14:25 hodin.

Zdroj: Škoda Auto