Olympionici Paulovi míří na curlingové mistrovství světa ve Švédsku

Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj sedmý titul v kategorii smíšených dvojic, a to po mateřské pauze, kdy se jim narodil syn Matěj. Výhrou si zároveň vybojovali letenky na dubnové mistrovství světa ve Švédsku. Ve finále, které se hrálo na dvě vítězství, porazili loňské mistry Julii Zelingrovou s Vítem Chabičovským v bilanci 2:0.

„Věděli jsme, že finálový turnaj top osm týmů bude opravdový curlingový maraton. Naším cílem bylo prokousat se základní částí a pak pořádně zatnout tuby v play-off,“ říká Zuzana Paulová o plánu, který s Tomášem nakonec úspěšně splnili.

Julie s Vítem, kteří Česko reprezentovali na posledních dvou mistrovstvích světa, vypadali v průběhu základní části jako velmi silný tým. Jako jediný pár postupovali do play-off bez porážky, a i v prvním semifinále se jim podařilo Paulovy porazit. 

V závěrečných zápasech mohly podle Zuzany Paulové rozhodovat zkušenosti a načasovaná forma, Julie Zelingrová hovoří o psychické únavě.

„Myslím, že se nám podařilo načasovat formu k posledním zápasům, kdy semifinále a první finálový zápas jsme hráli opravdu skvěle. Ve druhém finále nás dost zaskočila razantní změna ledových podmínek a já měla opravdu velký problém se přizpůsobit. Myslím, že nakonec rozhodly naše zkušenosti z podobných zápasů, když jsme hodili za hlavu, že se nám nedaří hrát typy kamenů, na které jsme zvyklí, a dotáhli jsme se v koncovce. Z výhry máme samozřejmě velkou radost,“ popisuje Zuzka.

Julie se před nedávnem vrátila z olympiády mládeže v Jižní Koreji, kde soutěžila v kategorii „mixed doubles“ s Ondřehem Blahou, a právě tato změna podle ní ovlivnila průběh finále.

„Týden před MČR jsem se vrátila z olympiády mládeže, kde byl úplně jiný led, čas i poskládání zápasů. Tento týden jsme hráli deset zápasů během čtyř dnů, což byla obrovská změna oproti jakémukoliv systému jiných turnajů. A během posledních dvou zápasů na mě bohužel padla hlavně psychická únava, kdy už toho na mě bylo za poslední měsíc prostě moc,“ říká.

Zuzana s Tomášem budou ladit formu na mistrovství světa ve Švédsku, které se uskuteční 20. – 27. dubna, a pokusí se zde vybojovat co nejlepší výsledek.