Po nočních závodech v Diryah vede Cassidy, Vergne je třetí

Po úvodním podniku na americkém kontinentu v Mexico City pokračoval šampionát ABB FIA Formula E World v pátek 26. a v sobotu 27. ledna dvěma závody v Diriyah v Saúdské Arábii.

Okruh Diriyah Street Circuit dlouhý 2,495 km se nachází na okraji saúdského hlavního města Rijádu a navazuje na historické městské hradby zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Technický první sektor s jednadvaceti zatáčky vede v šesté zatáčce ke klikaté dráze se sérií rychlých změn a rychlých zatáček za sebou. Diriyah je mezi jezdci pevným favoritem jako jeden z nejnáročnějších okruhů v kalendáři pro vyvážený energetický management a přímé tempo.

Druhý a třetí závod mistrovství světa ABB FIA Formule E jsou jedinými nočními závody v kalendáři šestnácti závodů.

Trať v Diriyah je skutečným testem energetického managementu a strategie – závod se jede ve tmě s osvětlením LED lemujících okruh. K osvětlení je použita nejmodernější nízkoenergetická LED technologie snižující spotřebu energie až o padesát procent ve srovnání s jednotkami bez LED. Napájení obstarávají generátory biopaliv z udržitelných zdrojů.


Závod pro Dennise, Vergneho a Cassidiho

Pro druhý závod sezóny Formule E museli jezdci čelit horkým a prašným podmínkám na předměstí Rijádu. Po Mexiku ePrix, kterému dominovalo Porsche Pascala Wehrleina, se soupeři německého týmu toužili vrátit na přední příčky a podařilo se jim to.

Jezdec týmu DS Penske Jean-Eric Vergne, autor své první pole position od ePrix v Jakartě v roce 2022, využil skvělou příležitost vyšplhat se v pořadí jezdců nahoru. Díky skvělému startu si Francouz dokázal udržet náskok před Mitchem Evansem a Jakem Dennisem, přičemž Andrettiho vůz se jen těsně vyhnul kolizi s ERT Sergia Sette Camaru.

Po pouhých čtyřech kolech aktivuje lídr svůj první dvouminutový Attack Mode a klesá na 3. místo. V následujícím kole je na řadě Evansův Jaguar, aby opustil závodní čáru k nabrání energie. Zatímco se Novozélanďan vrací do ideální závodní linie, má mírný kontakt s Vergneho DS, což mu umožňuje získat zpět 2. místo. Jezdci z regionu Île-de-France se dokonce podaří získat zpět první místo, když Dennis také aktivuje svůj první Attack Mode. Úřadující šampion udělá chytrý tah, když za sebou úspěšně drží Evanse.

Mezi sedmým a devátým kolem se Vergne, Dennis a poté Evans jeden po druhém zbavují své přebytečné síly. Velkým vítězem těchto různých manévrů je Jake Dennis, který se ujímá vedení. Vedoucí pozice, kterou Angličan nepustí až do cíle. Poté se objeví bitva o další dvě místa na stupních vítězů mezi Vergnem a Evansem. Evans nakonec končí pátý a za Verneho se probojoval Nick Cassidy, třetí podruhé za sebou.

Po třech kolech vede Nick Cassidy

Ze sobotního závodu vyšel vítězně Nick Cassidy a ujal se vedení v šampionátu. Tři závody, tři stupně vítězů včetně jednoho vítězství. To je téměř dokonalý záznam Nicka Cassidyho na konci třetího závodu sezóny Formule E. Po Diriyah ePrix proto není divu, že se pilot Jaguaru ocitá v čele šampionátu s devatenáctibodovým náskok před Pascalem Wehrleinem.

Během druhého víkendového závodu, který se konal na předměstí Rijádu, dokázal Cassidy startující z druhé řady vyvážit své úsilí mezi dobře načasovanými útoky a kontrolovanou spotřebou energie. Stojí za zmínku, že do závodu odstartovalo pouze 21 jezdců, protože Sébastien Buemi byl nucen odstoupit kvůli značným opravám potřebným na jeho voze po nehodě během kvalifikace.

Tentokrát do duelů v rámci kvalifikace postoupili Jean-Eric Vergne i Stoffel Vandoorne. Belgičan se na startovním roštu postavil na čtvrtém místu, zatímco Francouz startoval z osmé pozice.

Vandoorne se usadil na pátém místě v závěsu vedoucího kvarteta, zatímco Jean-Eric Vergne se pohyboval mezi sedmým a devátým místem, aby nakonec v cíli získal body za osmé místo. DS PENSKE se tak po silném bodovém zisku v Diriyahu drží na druhém místě v klasifikaci týmů, přičemž Jean-Eric Vergne si upevnil třetí místo v šampionátu jezdců.

Pozitivní víkend pro DS PENSKE

Jak uvedl ředitel DS Performance Eugenio Franzetti, pro tým DS PENSKE to byl pozitivní víkend. „Pole position a druhé místo v prvním závodě, následované pátým a osmým místem ve druhém, nám přinesly hodně slušnou porci bodů do šampionátu jezdců i týmů. Přijeli jsme sem s cílem zlepšit se oproti deváté sezóně a dostat se na stupně vítězů, a přesně to se nám podařilo. Tvrdá práce, kterou jsme na voze DS E-TENSE FE23 odvedli během zimy, přinesla několik důležitých zlepšení, ale víme, že nás čeká ještě spousta práce. Hodláme využít dlouhou pauzu do Brazílie k tomu, abychom tvrdě pracovali a ještě více se přiblížili našim soupeřům. Nyní se vracíme ze Saúdské Arábie domů s druhým místem v šampionátu týmů, což nám dodává obrovskou motivaci“.

Světový šampionát ABB FIA Formula E pokračuje v polovině března v brazilském Sao Paulu.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles