Pořád máme na čem pracovat, ví Perušič se Schweinerem po povedeném startu

Skvělý start do letošní sezony! Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner se dostali na turnaji Pro Tour v brazilské Itapemě do finále a na okruhu FIVB získali již devátou medaili. Domácí jedničky se poprvé chystali v rámci programu centrální přípravy reprezentačních složek pod Českým volejbalovým svazem. A to společně s mladým českým párem Tomášem Semerádem a Jakubem Šépkou, kteří se rovněž dostali do hlavní soutěže prestižního turnaje v Brazílii. „Už si ani nepamatujeme, kdy naposledy jsme měli dva české páry v hlavní soutěži. Je to skvělé! Nečekali jsme, že nový systém přípravy přinese ovoce tak brzy,“ prohlásil Vít Mařík, šéf beachvolejbalové sekce na volejbalovém svazu.

Páté až osmé místo na turnaji v Mexiku, stříbro z Brazílie. Takhle vstoupili Perušič se Schweinerem do letošního roku. Oba se na sezonu připravovali pod dohledem Itala Andrea Tomatise, který se od loňska stal šéftrenérem mužské reprezentační složky. A to společně s dvěma dalšími italskými trenéry. „Myslím, že tento projekt národního týmu má svůj smysl a je nedílnou součástí cesty ke zkvalitnění a úspěchům českého beachvolejbalu. Důkazem toho je výkon Jakuba s Tomášem v Brazílii,“ tvrdil Perušič.

Právě nejlepší český pár trénoval společně nadějnou dvojicí Semerád, Šépka. A to v beachclubech na Strahově, Ládví nebo na Mikulovce. „Jsou jedni z mladých a velmi perspektivních hráčů, kteří se do přípravy s námi zapojili. Myslím, že kluci udělali velký posun hlavně díky odvedené práci a dobrému přístupu. Nerad bych naše zásluhy zveličoval, myslím si ale, že obecně možnost změřit síly s lepšími týmy během zimní přípravy jim hodně dala,“ potvrdil Schweiner, který společně se svým parťákem absolvoval také několik soustředění v zahraničí. A i po kvalitních výsledcích v Mexiku a v Brazílii je český pár připraven dál na sobě pracovat. Počet kvalitních soupeřů se totiž rozrůstá.

První dva turnaje jen potvrdily naše domněnky a ukazuje se, že už od prvních zápasů v kvalifikaci nenarazíte na jednoduchého soupeře. Po dvou odehraných turnajích jsme výsledkově hodně spokojeni, nicméně herně ještě až tak slavné není. Náš výkon je zatím poměrně nestabilní a je na čem pracovat. Doufáme, že se nám podaří zapracovat nové věci do našeho herního systému a s každým dalším zápasem získáme jistotu,“ dodal Perušič. Jeho kolega vyjmenoval ale také pozitivní body na jejich hře.

Jedná se o nové prvky naší hry, které jsme v přípravě trénovali pouze omezeně, a přesto se nám je občas podaří do hry zapojit. Zároveň jsme oba dva turnaje prokázali schopnost odrazit se od nepovedeného úvodního zápasu k dobrému celkovému výsledku. I to je vlastnost, která se nám v sezóně bude hodit,“ dodal Schweiner. Oba nyní čeká několikadenní odpočinek a poté další turnaj v katarském Dauhá. Tím odstartují přípravu na vrchol sezony, což je červnové mistrovství světa v Římě. Opět bude probíhat pod centrálním systémem volejbalového svazu, který se zaměřuje také na elitní juniorské páry, a to i v dívčí kategorii. V tréninkovém programu je rovněž nadějný pár Kryštof Oliva a Tadeáš Trousil.