Rada ČUS: Apelujeme na ČOV, aby se vymezil proti startu ruských a běloruských sportovců na olympiádě

Statutární orgán Česká unie sportu, největšího sportovního spolku v České republice, nesouhlasí s účastí ruských a běloruských sportovců na Letních olympijských hrách v Paříži 2024. Zároveň odmítá doporučení Mezinárodního olympijského výboru o prozkoumání možných cest pro jejich účast za přísných podmínek. „V reakci na nejnovější prezentované aktivity MOV a po konzultacích s některými předsedy sportovních svazů apeluje rada ČUS na Český olympijský výbor, aby se jednoznačně vymezil proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě, a to v jakékoliv formě,“ stojí v prohlášení rady České unie sportu.

Stanovisko MOV znepokojuje zástupce ČUS, která sdružuje přes sedm tisíc sportovních klubů a 75 národních sportovní svazů. Podle statutárních zástupců této organizace by neměli být sportovci Ruska a Běloruska vůbec připouštěni do kvalifikací o olympijské hry, a to ani pod neutrální vlajkou.

Jsme země, která si prošla ruskou okupací, a není možné, abychom právě my na základě těchto úmorných zkušeností jakýmkoliv náznakem schvalovali zapojení ruských sportovců do takto významné události, která vyzdvihuje respekt a úctu k soupeři. Představitelé ruského režimu rozhodně v současné době olympijské myšlenky nesdílejí, když zabíjejí barbarským způsobem ukrajinské rodiny nebo sportovce,“ prohlásili zástupci ČUS. „Zároveň moc dobře víme, jak funguje lživá ruská propaganda, která by okamžitě využila startu jejich sportovců na olympijských hrách v Paříži.“

Rada ČUS tak vyzývá Český olympijský výbor, aby se jednoznačně vymezil proti MOV, a zejména pak proti záměru hledání cest pro účast sportovců ze zemí, které už rok terorizují Ukrajinu nebo se na tom podílejí. „MOV už byl dostatečně loajální autoritářským režimům, když umožnil na jejich území konání olympijských her. V současné době je však na místě ukázat rozhodnost v tom, že takto nebývale agresivní chování vůči jinému státu do civilizované společnosti prostě nepatří. Kde jinde, než na půdě olympismu, bychom se proti tomu měli jednoznačně vymezit,“ dodává v prohlášení Rada ČUS.

Foto: ČUS