Rally Monza: Jezdci s vozy ŠKODA FABIA zajistili týmový mistrovský titul v kategorii WRC2

ACI Rally Monza (19.–21. listopadu 2021) uzavřela letošní FIA Mistrovství světa v rally. Přibližně polovina rychlostních zkoušek se jela na slavné trati formule 1 a v jejím okolí. Jezdci značky ŠKODA Nikolaj Gryazin z Ruska a Enrico Brazzoli z Itálie nasbírali pro tým Movisport dostatek bodů, aby v kategorii WRC2 o jeden jediný bod získal týmový mistrovský titul*. Kajetan Kajetanowicz (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Polska obsadil ve FIA Mistrovství světa jezdců kategorie WRC3* celkově druhé místo. 

Andreas Mikkelsen si již zajistil mistrovský titul* mezi jezdci, a tak se pozornost v kategorii WRC2 soustředila na stále otevřený souboj o mistrovský titul mezi týmy. Tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport přihlásil do soutěže Nora Mikkelsena s novým spolujezdcem Philem Hallem (GB) a Marco Bulaciu s Marcelem der Ohannesianem (BOL/RA). Za konkurenční tým Movisport jeli Rusové Nikolaj Gryazin/Konstantin Aleksandrov a místní hvězdy Enrico Brazzoli/Manuel Fenoli.

Všechny čtyři jmenované posádky zvolily stejný závodní speciál ŠKODA FABIA Rally2 evo.

Od samého začátku se o vedení v této kategorii přetahovali Mikkelsen a Gryazin. Jak se ukázalo, štěstí stálo na straně Rusa. Zatímco Mikkelsen ztratil dvě minuty při výměně proražené pneumatiky v 6. etapě, Gryazina na pouhých 45 sekund ve stejné rychlostní zkoušce zdržel náraz do betonového bloku. Vzhledem k problémům dvou nejrychlejších jezdců dojel Bulacia do cíle první etapy na prvním místě v kategorii WRC2. Druhý den ráno však mladý Bolivijec urazil zadní kolo. To Gryazina posunulo zpět do čela kategorie.

Přestože Andreas Mikkelsen zásluhou několika vyhraných rychlostních zkoušek v kategorii WRC2 získal k dobru několik sekund a Marco Bulacia v neděli restartoval, týmu Toksport WRT to nebylo nic platné. Díky Gryazinovu vítězství a Brazzoliho čtvrtému místu nasbíral tým Movisport dostatečný počet bodů, aby nakonec získal mistrovský titul týmů v kategorii WRC2*.

V kategorii WRC3 byli před poslední rally sezóny 2021 adepti na mistrovský titul pouze dva: Kajetan Kajetanowicz z polského týmu Orlen, jedoucí s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo, a Francouz Yohan Rossel. Již první etapa ukázala, že Rossel byl na horských silnicích o něco rychlejší, zatímco Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem měli navrch na rychlostních zkouškách konaných v prostorách proslulého autodromu. Trojnásobný mistr Evropy v rally (2015–2017) se tedy neděle, kdy na Rossela ztrácel pouhých 2,6 sekundy, příliš nebál.

Vzhledem k tomu, že všechny závěrečné rychlostní zkoušky se nacházely v areálu autodromu, byly karty na jeho straně.

V předposlední etapě Kajetanowicz svého francouzského soupeře předjel. Když oba dělilo pouhých 1,6 sekundy, musela souboj rozhodnout závěrečná Powerstage. A byl to napínavý souboj: Rossel dokončil 14,62 km dlouhý test o 4,7 sekundy rychleji než Kajetanowicz. Polská ŠKODA FABIA Rally2 evo se nakonec musela spokojit s celkově druhým místem v kategorii WRC3. Protože Rossel v průběhu sezóny změnil navigátora, stal se Szczepaniak mistrem kategorie WRC3 mezi spolujezdci*. „Byla to fantastická bitva až do konce mimořádné sezóny,“ řekl na závěr

Kajetanowicz. Do první desítky kategorie WRC3 se probojovaly ještě další čtyři posádky vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo.

ACI Rally Monza zakončila sezonu FIA Mistrovství světa v rally 2021. Příští odstartuje legendární Rallye Monte-Carlo, která se koná 20. až 23. ledna 2022.

* podléhá potvrzení ze strany FIA 

Výsledky ACI Rally Monza (WRC2) 

 1. Gryazin/Aleksandrov (RAF/RAF), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 2.49:10,8 h**
 2. Huttunen/Lukka (FIN/FIN), Ford Fiesta Rally2 Evo, +18,2 s
 3. Mikkelsen/Hall (N/GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1:05,2 min
 4. Brazzoli/Fenoli (I/I), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +14:19,0 min
 5. Bulacia/Der Ohannesian (BOL/RA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +59:52,2 min

** body se započítávají pouze do hodnocení týmů FIA Mistrovství světa kategorie WRC2

Tři nejlepší jezdci ve FIA Mistrovství světa (WRC2), po 12 kolech

 1. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 149 bodů
 2. Mads Østberg (N), Citroën C3 Rally2, 126 bodů
 3. Jari Huttunen (FIN), Ford Fiesta Rally2, 107 bodů
 4. Marco Bulacia (BOL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 107 bodů

Tři nejlepší týmy ve FIA Mistrovství světa (WRC2), po 12 kolech

 1. Movisport, 242 bodů
 2. Toksport WRT (ŠKODA), 241 bodů
 3. M-Sport Ford World Rally Team, 175 bodů