Rally na Sardinii: Andreas Mikkelsen se chce vrátit do vedení v kategorii WRC2

Na Italské rally na Sardinii (2.–5. června 2022) čeká tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport letní horko a náročné šotolinové rychlostní zkoušky. Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem z Norska budou na středomořském ostrově usilovat o třetí vítězství ve své kategorii. Jejich mladí týmoví kolegové Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA), kteří sdílejí vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo, doufají, že získají své první mistrovské body v této sezóně. 

Kulisou pátého podniku FIA Mistrovství světa v rally 2022 jsou náročné šotolinové rychlostní zkoušky Italské rally na Sardinii. Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen zvítězil ve své kategorii letos již v Monte-Carlu a ve Švédsku. Norský jezdec týmu Toksport WRT poté plánovaně vynechal Chorvatskou rally a následně nedokončil Portugalskou rally. Nyní hodlá na trati vykročit za obhajobou svého mistrovského titulu. „Samozřejmě je cílem návrat do čela. Po slibných testovacích jízdách jsme s naším vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo dobře připraveni na tanec na sardinských šotolinových tratích,“ říká před startem rally Mikkelsen, který aktuálně ztrácí na vedoucího jezdce celkového pořadí kategorie WRC2 deset bodů.

Mikkelsenův kolega z týmu Toksport WRT Marco Bulacia má letos za sebou zatím nešťastnou sezónu. Jednadvacetiletý mladík z Bolívie v roce 2002 nezískal žádné body. Přesto přijíždí na Sardinii pozitivně naladěn: „Tato smolná série musí jednou skončit. Loni se mi podařilo dokončit Italskou rally na Sardinii na třetím místě v kategorii WRC2. Chci na tento výsledek navázat.“

Bývalý mistr Evropy v rally Chris Ingram cestuje na Sardinii jako vedoucí jezdec klasifikace WRC2 Junior. Sdílí vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo provozovaný týmem Toksport WRT s britským kolegou Craigem Drewem. Tým Toksport WRT, který technicky vzato provozuje dva samostatné týmy, je v současné době na prvním a druhém místě v hodnocení týmů WRC2.

Mezi 21 posádkami ŠKODA ve třídě RC2, která má celkem 39 přihlášených, jsou připaveni se ukázat v dobrém světle také mladíci Sami Pajari/Enni Mälkönen (FIN/FIN) a Mikołaj Marczyk/Simon Gospodarczyk (PL/PL). Kajetan Kajetanowicz, aktuálně třetí v hodnocení jezdců kategorie WRC2, se soutěže nezúčastní. Italskou rally na Sardinii nemá polský jezdec s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo na programu.

Značka ŠKODA byla v Mistrovství světa na Italské rally na Sardinii velmi úspěšná: V letech 2016 až 2020 jel vítěz kategorie WRC2 vždy s vozem ŠKODA FABIA Rally2.

O nadcházejícím víkendu čeká na účastníky Italské rally na Sardinii 21 písečných a kamenitých rychlostních zkoušek o celkové délce 307,91 kilometru. Ve čtvrtek zahájí akci show stage v Olbii s délkou jen 3,23 kilometru. V pátek a v sobotu čeká na soutěžící osm měřených rychlostních zkoušek o celkové délce téměř 134 kilometrů. V neděli se účastníci po čtyřech zbývajících rychlostních zkouškách vrátí do cíle v Algheru. V pobřežním městě v severozápadní části ostrova bude také servisní zóna.

První 3 jezdci kategorie WRC2 (Open)

  1. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2, 61 bodů
  2. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 51 bodů
  3. Kajetan Kajetanowicz (PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 38 bodů

První 3 jezdci kategorie WRC2 (Junior)

  1. Chris Ingram (GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 52 bodů
  2. Erik Cais (CZ), Ford Fiesta Rally2, 45 bodů
  3. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 36 bodů

První 3 týmy kategorie WRC2

  1. Toksport WRT (ŠKODA), 62 bodů
  2. Toksport WRT2 (ŠKODA), 58 bodů
  3. Yacco ACCR Team (Citroën), 50 bodů