Rally závodník Filip Kohn zabodoval ve Švédsku, v náročném závodě neměl přemožitel

Závodník Filip Kohn má na svém kontě další skalp. Krátce poté, co v anketě Zlatý volant za rok 2023 získal ocenění Talent roku, předvedl, že se odborná porota rozhodně nespletla. Ve Švédskem Karlstadu totiž předvedl, že nemá jenom rychlá kola, ale i chladnou hlavu a v nejrychlejším závodě sezony evropského šampionátu dojel na prvním místě. 

Pokud nějaké rychlostní zkoušky budí u rally závodníků respekt, jsou to ty v okolí švédského Karlstadu. Právě ty totiž patří mezi nejrychlejší úseky v evropském šampionátu. A pokud nejste jezdec ze Skandinávie, je téměř nemožné konkurovat nejen rychlostí, ale ani znalostí povrchu. Právě to se ale povedlo Filipovi Kohnovi, který se ze Švédska vrací jako vítěz. 

„Ty emoce jsou velké. Byl to můj první souboj na těsno, kdy jsem s Francouzem bojoval o vteřiny,“ přiznává Kohn, který tak potvrdil, že  je zde každá vteřina zlatá. „Nejnáročnější bylo nastavit si tempo, kdy jsme moc neriskovali, ale měli jsme rychlost, abychom měli šanci vyhrát. Náš cíl je totiž vyhrát rally Trophy,“ přiznává Kohn s tím, že s větší rychlostí vždy přichází víc chyb a tě se chtěl vyvarovat.


K tomu mu hodně pomohla důkladná před závodová příprava, kdy absolvoval oficiální pre-event test, kde si mohl vyzkoušet šotolinový povrch, a výborně tak navnímal, jak by mělo být nastavené auto a jak s tím pracovat. Následně pak to nastavení a volba konstantní rychlosti a udržení tempa po celou dobu, zajistili Filipovi společně s jeho spolujezdcem Tomem Woodburnem a týmem první místo v kategorii ERC3 ale současně i v poháru Fiesta Rally3 Trophy.

„Překvapila mě rychlost závodu, byl to nejrychlejší závod, co jsem kdy jel. Byl jsem celkem překvapený, že jsme měli dobrý rozpis,“ vysvětlil Kohn, kterého další závod čeká počátkem července v Estonsku. „Tam jsou ty tratě svižné jako ve Švédsku, je tam ale jiný charakter trati. Víc to skáče. Pokusím se i tam být minimálně na pódiu,“ slibuje Filip.