Řecká rally Acropolis: Dvojité vítězství pro jezdce vozu ŠKODA FABIA Rally2 Emila Lindholma

Po vítězství v kategorii WRC2 na Řecké rally Acropolis se finský jezdec Emil Lindholm s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo vrátil nejen do vedení v celkovém hodnocení kategorie WRC2 Junior, ale nakonec se jako poslední zapojí do boje o jezdecký mistrovský titul kategorie WRC2. V celkovém pořadí kategorie WRC2 Lindholm snižuje náskok vedoucího Andrease Mikkelsena (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Norska na 20 bodů.

Po domácím vítězství ve Finsku vyhrála posádka Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen podruhé v sezóně 2022 rally v kategorii WRC2. S vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT ovládli svoji kategorii na Řecké rally Acropolis, desátém kole FIA Mistrovství světa. Po 16 vyčerpávajících šotolinových rychlostních zkouškách dojeli na cílovou rampu s náskokem 36 sekund. Lindholm zároveň zvítězil ve WRC2 Junior a získal zpět celkové vedení v této kategorii určené pro jezdce do 30 let.

Tímto vítězstvím se Lindholm zároveň dostal do okruhu možných mistrů světa mezi jezdci kategorie WRC2. Na současného vedoucího muže celkového pořadí Andrease Mikkelsena z Norska, který rovněž jezdí za tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport, ztrácí 20 bodů. Na rozdíl od Mikkelsena, který již dosáhl svého maxima sedmi bodovaných soutěží, se však Lindholm může zúčastnit ještě dalších dvou rally.

Řecká rally Acropolis byla podle očekávání náročná. Vysoké letní teploty a rozbité šotolinové rychlostní zkoušky byly zátěžovým testem pro posádky i jejich vozy. Dvojice Lindholm/Hämäläinen, na niž jako by tyto náročné podmínky neměly vliv, se v pátek ráno na první opravdové rychlostní zkoušce ujala vedení v kategorii WRC2 a už se neohlížela zpět. „Vyhráli jsme tuto rally naším tempem a jsem upřímně strašně šťastní,“ zářil v cíli Lindholm. „Když jsme sem přijížděli, věděl jsem, že by to pro nás mohla být dobrá rally, ale vždycky existují neznámé a spousta rizik. Zvládli jsme to opravdu dobře a jsem velmi vděčný týmu, že nám poskytl vůz, který v těchto podmínkách obstál.“

Dalšími posádkami vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo v kategorii WRC2 byli Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov na druhém místě a Norové Eyvind Brynildsen/Roger Eilertsen na čtvrtém. Bývalý mistr FIA Asijsko-pacifického šampionátu Gaurav Gill z Indie se spolujezdcem Gabrielem Moralesem z Brazílie dojeli do cíle na šestém místě v kategorii WRC2.

Obhájce titulu mistra světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen bohužel vypadl z boje o vítězství již po úvodní rychlostní zkoušce ve čtvrtek večer. Nor narazil do betonové bariéry uvnitř aténského olympijského stadionu, což mělo za následek zlomené zavěšení kola a časovou penalizaci deset minut. Poté, co mechanici týmu Toksport WRT vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo opravili, se Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem vzchopili a během 16 rychlostních zkoušek zajeli v jedenácti z nich nejrychlejší časy kategorie WRC2. Podařilo se jim tak vyšplhat zpět na sedmou pozici. Díky získaným devíti mistrovským bodům Mikkelsen udržel své vedení v celkovém hodnocení kategorie WRC2.

Kategorie WRC2 Masters, vyhrazená pro jezdce starší 50 let, se pro bývalého mistra Evropy v rally Armina Kremera stala osamělou záležitostí. Navigován Timem Gottschalkem, vítězem Rallye Dakar, jasně převyšoval zbytek startovního pole. Německá posádka, která jela s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo provozovaným společností Baumschlager Rallye&Racing, měla v cíli více než 14minutový náskok před ostatními v této kategorii.

Z Řecka se FIA Mistrovství světa v rally přesune na druhou stranu zeměkoule na Nový Zéland. Favority budou na šotolinové soutěži v Aucklandu s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo jedoucí Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska. Trojnásobný mistr Evropy v rally Kajetanowicz, který chyběl na Řecké rally Acropolis, má šanci snížit ztrátu na vedoucího jezdce celkového pořadí kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena.

Výsledky Řecké rally Acropolis (WRC2)

 1. Lindholm/Hämäläinen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 3.42:38,6 h
 2. Gryazin/Aleksandrov (ANA/ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +36,1 s
 3. Tsouloftas/Whittock (GR/GB), Volkswagen Polo GTI Rally2, +3:07,2 min
 4. Brynildsen/Eilertsen (N/N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +3:10,1 min
 5. Zaldivar/Der Ohannesian (PRY/ARG), Hyundai i20N Rally2, +5:19,0 min

Číslo rally: 11

Posádka vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen byla nejrychlejší v kategorii WRC2 na jedenácti ze šestnácti rychlostních zkoušek a také na závěrečné powerstage. Po desetiminutové penalizaci kvůli nedojetí do servisu ve čtvrtek večer dokončili rally v kategorii WRC2 na sedmém místě se ztrátou necelých osmi minut na vítěze a členy týmu Toksport WRT Emila Lindholma/Reetu Hämäläinena.

Prvních 5 jezdců celkového pořadí kategorie WRC2 (po 10 z 13 rally)

 1. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 109 bodů
 2. Emil Lindholm (FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 89 bodů
 3. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2, 80 bodů
 4. Kajetan Kajetanowicz (PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 76 bodů
 5. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 72 bodů

První 3 jezdci celkového pořadí kategorie WRC2 Junior (po 10 z 13 rally)

 1. Emil Lindholm (FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 108 bodů
 2. Chris Ingram (GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 92 bodů
 3. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 81 bodů

Foto: Škoda Motorsport