Rodiče, vezměte své děti na kolo a vyberte jim bezpečnou sedačku

Cyklistika je v Česku sportem číslo jedna. Velký boom zažívá i dětská a rodinná cyklistika. Důvody jsou jasné: lze ji provozovat bez ohledu na opatření, může se zapojit celá rodina a strávit společně čas ve volné přírodě. Praktickým doplňkem jsou proto dětské sedačky na kolo. Přirozeně tak můžete zasvětit své děti do cyklistiky již od útlého věku a vzít je s sebou na výlet. Pomůžeme vám v rozhodování, zda si vybrat sedačku přední či zadní a poradíme, jaký zvolit nejvhodnější typ upínání. 

Kdy a proč použít cyklosedačku?

V zásadě se jedná o velmi individuální záležitost a načasování. Obecné pravidlo říká, že pokud dítě není dost velké na to, aby jezdilo na odrážedle nebo na kole samo. Cyklosedačky jsou určeny pro děti, které už mohou samy dlouhodobě sedět. Nejnižší hranicí pro jejich bezpečné použití je věk 18 měsíců. Do té doby je optimální zamyslet se spíše nad použitím vozíku, kde dítě může ležet a případně za jízdy spinkat. Každé řešení má své klady a zápory. Vhodné je kombinovat obojí.

Z čeho je možné vybírat?

Aktuálně máte možnost vybírat si dle umístění a uchycení sedačky v rámci samotného rámu kola na přední a zadní. Nyní asi začínáte přemýšlet: Jakou variantu zvolit a proč? Máte „recht“. Jde přeci o pohodlí a bezpečnost vaší ratolesti. Doplníme vám potřebné podněty k zamyšlení a argumenty. Výběr bude samozřejmě na vás.

Zadní sedačky

Dětské cyklosedačky upevněné za rodičem patří k rozšířené variantě. Umožňují dítěti pohodlné sezení i při delších výletech, některé mohou být rovněž polohovatelné. Mají ale také své mínusy. Tím nejčastěji zmiňovaným je, že rodič na svou ratolest nevidí, takže nemá přehled, co dělá. Nejsou proto ani nejsou v dostatečném kontaktu, aby mohli při jízdě dobře komunikovat. K nevýhodám patří také samotná hmotnost sedačky, která současně mění těžiště kola, což může znepříjemňovat řízení. Navíc ji nelze namontovat na všechna kola, proto se při jejím pořizování ujistěte, zda pasuje právě na to vaše. Rám musí být z oceli/hliníku a kolo MTB th/treking/gravel. Zároveň po namontování sedačky již není možné využít zadní prostor kola pro upevnění nosiče, a dokonce ani nelze vzít objemnější batoh na záda. Zadní sedačka je po odejmutí navíc nepříliš skladná.

Přední sedačky

Tento typ cyklosedačky je náš favorit. Pravdou je, že sice není určena pro celodenní cyklistiku, ale zato má celou řadu pozitiv. Tím hlavním je, že dítě máte neustále pod kontrolou a společně si užíváte radost z jízdy. Například sedačka Feva Seat Star má také veškeré potřebné detaily: kvalitní upínací mechanismus bezpečnostních pásů, nastavení opěrek nohou, síla polstrování. Dále je třeba zmínit kvalitní posez, který tato sedačka umožňuje. Dítě sedí na sedacích hrbolech, svaly trupu aktivně udržují bederní lordózu, tj. fyziologické prohnutí v dolní části páteře. Pokud je tomu jinak, skoliotické vady páteře pak doslova klepou na dveře! Nespornou výhodou je také fakt, že lze jednoduše a rychle namontovat na všechny rámy.

Vozí ji i světový šampioni

Na cyklosedačce umístěné na kole vpředu vozí své děti i závodníci jako Kristián Hynek, Martin Vítek nebo Nino Schurter. Konkrétně používají unikátní pěnovou sedačku Feva Seat Star. Jaké k tomu mají důvody?

6 důvodů, proč vozit dítě před sebou

Existuje mnoho důvodů, proč mít dítě před sebou. Triatlonista Martin Vítek je shrnuje do hlavních bodů:

  1. Větší kontrola nad dítětem.
  2. Větší zábava pro dítě s maximálním zapojením do dění. 
  3. Možnost upevnění na různé rámy: geometrie rámu Carbon i ALU.
  4. V rozloženém stavu maximální skladnost, vejde se jednoduše do batohu.
  5. Velice nízká váha.
  6. Rychlá a snadná montáž.