Rugby World Cup 2023 pod dohledem Capgemini nabídne datové analýzy trenérům i fanoušků

Ve Francii odstartoval tento pátek, 8. září, desátý ročník mistrovství světa v ragby. Díky technologické společnosti Capgemini budou hráči a jejich výkony pod větším drobnohledem než kdykoliv dřív a zároveň i lépe chráněni před potenciálními zdravotními následky, které ragby díky tvrdým střetům přináší. A protože sport je v dnešní době především show, tyto data uvidí nejen členové realizačního týmu ale i fanoušci. 

V Capgemini sdílíme hodnoty ragbyové komunity – vášeň, týmový duch a rozmanitost jsou i pro nás klíčovými faktory. Jsem nadšený, že Capgemini opět přinese své hluboké odborné znalosti v oblasti inovací, digitálních technologií a technologií, aby obohatila zážitek z jedné z hlavních světových sportovních událostí roku 2023. Toto nové celosvětové partnerství odráží mezinárodní šíři a rozmanitost skupiny Capgemini na globální scéně,“ říká Aiman Ezzat, výkonný ředitel společnosti Capgemini. 

Ragby patří navzdory historické asociaci s gentlemanstvím mezi nejdrsnější sporty na světě. Navzdory opravdu minimální ochraně se patnáctka svalovců na každé straně pouští do soubojů jak z válečného bojiště, snaží se získat území, a donést ragbyovou šišku do brankového pásma. Ale přestože by se mohlo zdát, že tento sport je synonymem zabláceného poměřování sil, realita je díky moderním technologiím úplně někde jinde. Týmy bývají vyzbrojeny analýzami, které rozpitvají soupeře do nejmenších detailů, trenéři sledují duely z tribuny, aby měli perfektní přehled o dění na hřišti. A právě o sběr dat a jejich analýzu, kterou pak získávají jak realizační týmy, tak i fanoušci z celého světa se stará společnost Capgemini. Ta pro co nejpřesnější výsledky používá umělou inteligenci a cloudové technologie. Dokáže tak sledovat výkony jednotlivých hráčů, ale i jejich bezpečí.

Pro lepší výkon i navnímání soupeře

V ragby, stejně jako v jiných sportech, již digitální technologie zlepšují hru a výkony jednotlivých týmů díky tělesným senzorům, zaznamenávající fyziologické údaje hráčů, stejně jako statistikám ze zápasů, přenášeným v reálném čase trenérům i televizním divákům. Díky novým zdrojům dat a umělé inteligenci je zpracování dat stále přesnější, poskytuje zpětnou vazbu v reálném čase a umožňuje i predikce. V návaznosti na řešení Momentum Tracker, které bylo původně představeno na Sedmičkové světové sérii ragbyových zápasů v Dubaji v roce 2020, nyní Capgemini využívá umělou inteligenci k měření výkonnosti mužských a ženských týmů i jejich schopnosti zlepšovat se během turnaje. Algoritmus nástroje Momentum Tracker také poskytne trenérům jednotlivých týmů spolehlivé statistiky o výkonnosti jejich soupeřů a lépe tak nastavit taktiku pro konkrétní utkání.

Ochrana zdraví hráčů

Technologie otevírají také nové možnosti prevence zranění během zápasů, což je důležité zejména v kontaktních sportech, jako je právě ragby. Americká společnost Prevent Biometrics vyvinula chránič zubů, který snímá skutečnou intenzitu nárazů, jimž jsou hráči vystaveni. Tyto údaje, které nelze zjistit pouhým lidským pozorováním, umožňují chránit hráče a vytvářet knihovnu dat, s cílem vyvinout opatření na ochranu a monitorování zdraví hráčů. Systém byl testován již na mistrovství světa v ragby žen v roce 2021.

Ještě lepší zážitek fanoušků mimo stadiony

Technologie přinášejí revoluci v zážitcích fanoušků na stadionu i mimo něj. Zpráva výzkumného institutu Capgemini ukazuje, že téměř 7 z 10 sportovních fanoušků raději sleduje sportovní utkání mimo stadion, pokud technologie dostatečně umocní zážitek ze sledování. Lepší úhly kamer, vyšší kvalita přenosů, statistiky v reálném čase a pohlcující zážitky zásadně proměnily zážitky fanoušků mimo stadion. Ze sledování sportovních utkání je díky novým technologiím zábava. Fanoušci mají možnost sledovat analýzy hry v průběhu utkání, díky umělé inteligenci se mohou těšit třeba na zbrusu nové statistiky jako je procentuální šance na vstřelení pokusu z přímého kopu ne konkrétní herní situace. A AI dokáže dokonce i předpovídat vítězství v reálném čase. Bude zajímavé sledovat, jak se dokážou moderní technologie vypořádat s překvapeními ze strany outsiderů a černých koňů turnaje. Anebo dokážou předpovědět i jejich úspěch? 

Favority mistrovství světa jsou All Blacks i domácí Francouzi

Mistrovství světa v ragby se odehrává po čtyřech letech od předchozího šampionátu a hned zahajovací zápas v pátek 8. září od 21.15 hodin nabídne pikantní souboj dvou favoritů na celkový triumf v turnaji, domácích Francouzů s Novým Zélandem. A obří motivaci budou mít oba týmy. Francie jako hostitelská země nebude brát nic jiného než vítězství, ikoničtí All Blacks zase budou chtít napravit nezdar z minulého turnaje. Před čtyřmi lety obsadili bronzovou příčku, což je pro tento národ poblázněný ragby neúspěch. Roli obhájce celkového triumfu připadá týmu Jihoafrické republiky, celkem se na turnaji představí dvacítka družstev, která budou rozdělená do pěti skupin. Dalšími kandidáty na triumf budou tradičně Anglie, Irsko a Austrálie. 

Capgemini podporuje ragby již 30 let

Globální partnerství, které pomáhá rozvoji tohoto stále oblíbenějšího týmového sportu po celém světě má dlouhou historii a sahá až k zakladateli Capgemini Group, již zesnulému Sergi Kampfovi, který byl celoživotním fanouškem a sponzorem ragby. Už před více než 30 lety společnost Capgemini podporovala domácí francouzské kluby a byla oficiálním technologickým a poradenským sponzorem mistrovství světa v ragby v roce 2007, které se odehrávalo rovněž ve Francii. Kromě toho je Capgemini v současné době také globálním inovačním partnerem HSBC World Rugby Sevens Series.

Vzhledem k tomu, jak se organizační model mezinárodních sportovních akcí neustále vyvíjí, nebyla role strategických partnerů nikdy důležitější. Těšíme se na spolupráci se společností Capgemini při optimalizaci technologických služeb na turnaji ve Francii, a jak tím přispějeme k celkovému úspěchu a odkazu letošního mistrovství světa v ragby,“ vysvětluje Claude Atcher, generální ředitel mistrovství světa v ragby 2023.