Safari Rally v Keni: Posádka s vozem ŠKODA FABIA Rally2 vyhrála v kategorii WRC2 nejnáročnější rally sezóny

Safari Rally v Keni, šesté kolo FIA Mistrovství světa v rally, dostála své pověsti. Z osmi startujících posádek kategorie WRC2 dojely do cíle pouze čtyři. Vítězství si připsala polská dvojice Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (ŠKODA FABIA Rally2 evo). Kajetanowicz se díky svému prvnímu letošnímu vítězství v kategorii WRC2 ujal také průběžného celkového vedení kategorie WRC2. 

Přibližně 360 kilometrů měřených rychlostních zkoušek v okolí jezera Naivasha, asi 100 kilometrů severně od hlavního města Nairobi, prověřilo muže i stroje na maximum. Písek hluboký až po kolena, lokálně známý jako fesh-fesh, občas způsobil, že jezdci v polovině etapy ztratili orientaci. Neustálé nebezpečí představovaly velké kameny uprostřed cesty. K tomu se přidaly ještě silné deště v sobotní odpolední druhé etapě, které způsobovaly aquaplaning a současně přinesly na trať bahno s přilnavostí ledu.

Takové podmínky jsem ve své kariéře ještě nezažil,“ řekl Kajetan Kajetanowicz už po úvodním shakedownu. Přesto Polák za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo v průběhu celé rally neudělal chybu. Kajetanowicz, navigovaný spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem, zajel v kategorii WRC2 na pěti z prvních sedmi rychlostních zkoušek nejrychlejší čas. A co víc, posádka LOTOS Rally Teamu vyhrála všech šest rychlostních zkoušek druhé etapy. Vzhledem k tomu, že většina soupeřů měla potíže a musela využít pravidlo umožňující restart do soutěže, zvýšil se náskok posádky Kajetanowicz/Sczepaniak na více než 20 minut.

V závěrečné etapě se „Kajto“ soustředil na to, aby se vyhnul problémům. Tři bonusové body za vítězství v Powerstage ve své kategorii si však nenechal uniknout. Díky vítězství na další rychlostní zkoušce si posádka připsala za tuto rally nejvyšší možný počet 28 bodů. Protože na Safari Rally v Keni chyběly v průběžném pořadí čtyři první posádky kategorie WRC2, Kajetanowicz se dostal do čela této kategorie. „Je to jako sen a nechci se probudit. Je to nejtěžší rally celého mistrovství a je úžasné v ní zvítězit. Děkuji celému svému týmu, odvedl opravdu dobrou práci a je to fantastické,“ zářil Kajetanowicz po dokončení závěrečné etapy.

Ze čtyř posádek kategorie WRC2, které viděly cíl Safari Rally v Keni, se tři spolehly na vůz ŠKODA FABIA Rally2. Třetí, resp. čtvrté místo obsadili domácí Amanraaj Rai/Gurdeep Panesar a Aakif Virani/Bhatti Azhar.

Dalším kolem v kalendáři FIA Mistrovství světa v rally je jedna z nejrychlejších rally sezony – Estonská rally (14. až 17. července 2022), která se pojede na šotolinových rychlostních zkouškách s táhlými zatáčkami v okolí města Tartu.

Výsledky Safari Rally v Keni (WRC2) 

  1. Kajetanowicz/Szczepaniak (PL/PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 4.16:02,5 hod
  2. Johnston/Kihurani (USA/USA), Citroën C3 Rally2, +19:08,2 min
  3. Rai/Panesar (KEN/KEN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +29:13,9 min
  4. Virani/Azhar (KEN/KEN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1.02:51,1 hod 

Číslo rally: 15

Jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 zajeli nejrychlejší časy kategorie WRC2 na 15 z 19 rychlostních zkoušek celé rally. Vítěz kategorie WRC2 Kajetan Kajetanowicz (POL) získal vavříny 14krát. Jedno vítězství v rychlostní zkoušce WRC2 vybojoval Gaurav Gill z Indie. Ten není u české značky žádným nováčkem – vyhrál s vozem ŠKODA FABIA v letech 2013, 2016 a 2017 Asijsko- pacifické mistrovství v rally.

Prvních 5 jezdců kategorie WRC2 (po 6 z 13 rally) 

  1. Kajetan Kajetanowicz (PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 66 bodů
  2. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2, 63 bodů
  1. Nikolay Gryazin (ANA), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 52 bodů
  2. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 51 bodů
  3. Chris Ingram (GB), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 44 bodů