Šest posádek s vozy ŠKODA FABIA Rally2 se na Chorvatské rally umístilo mezi Top 10 kategorie WRC2

Za zrádných podmínek získalo šest jezdců za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo na Chorvatské rally body do kategorie WRC2 FIA Mistrovství světa. Nejlépe umístěnou posádkou značky ŠKODA bylo polské duo Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak na druhém místě v kategorii WRC2. Třetí kolo FIA Mistrovství světa v rally nebylo podle plánu součástí kalendáře Andrease Mikkelsena. Po vítězství ve své kategorii v Monte-Carlu a ve Švédsku úřadující mistr kategorie WRC2 z Norska, jezdící s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo, přesto stále vede celkové pořadí.

Chorvatská rally měla být asfaltovou soutěží. Když však během první etapy zasáhl záhřebskou oblast silný déšť, obvyklé „cutování“ zatáček proměnilo klikaté horské silnice ve směs šotoliny a bláta, do které se občas přidal aquaplaning v pasážích, kde stála voda. Následkem toho s klasifikací otřásly četné výtluky a defekty.

Zpočátku byla nejrychlejší posádkou ŠKODA dvojice Chris Ingram/Craig Drew. Mistra Evropy v rally z roku 2019 a jeho nového spolujezdce však zdržel defekt a problémy s turbodmychadlem. Nikolaj Gryazin/Konstantin Aleksandrov převzali vedení a dovezli svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo v pátek večer do cíle na druhém místě v kategorii WRC2. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska byli v tu dobu na čtvrtém místě před Finy Emilem Lindholmem/Reetou Hämäläinenem, jedoucími taktéž s vozem ŠKODA, a smolnými Brity Ingramem a Drewem na šestém místě.

Sobotní etapa přinesla další změny. Když v kategorii WRC2 průběžně třetího jedoucího Erica Camilliho postihl defekt, trojice vozů ŠKODA – Kajetanowicz, Lindholm a Ingram – se posunula o jednu pozici vpřed. Během nedělní závěrečné etapy se posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak dostala v kategorii WRC2 na druhé místo. Nejrychlejším jezdcem WRC2 nedělního dne byl však Emil Lindholm. Úřadující finský mistr za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo vyhrál tři ze čtyř rychlostních zkoušek dne, a to včetně Power Stage, což mu přineslo tři body navíc. Náskok na Kajetanowicze snížil na méně než deset sekund, ale v závěru se musel spokojit se třetím místem v kategorii WRC2 Open.

Nakonec byl Lindholmův výkon odměněn vítězstvím v hodnocení kategorie WRC2 Junior. První místo v kategorii WRC2 Masters pro jezdce nad 50 let obsadila rovněž posádka vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo: Armin Kremer a spolujezdec Timo Gottschalk, který v minulosti vyhrál Rally Dakar, z Německa. Třetí skončili Italové Mauro Miele/Luca Beltrame, rovněž s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. Miele udržel své celkové vedení v šampionátu v kategorii WRC2 Masters.

Andreas Mikkelsen (ŠKODA FABIA Rally2 evo) je i po třech odjetých kolech letošního mistrovství světa vedoucím jezdcem průběžného pořadí kategorie WRC2. Tým Toksport WRT je za podpory ŠKODA Motorsport první v hodnocení týmů.

Příští zastávkou FIA Mistrovství světa v rally bude Porto na pobřeží Atlantiku, kde se uskuteční portugalská Vodafone Rally de Portugal (19. až 22. května 2022).

Celkové výsledky Chorvatské rally (WRC2)

Číslo rally: 20

Na start Chorvatské rally se postavilo dvacet vozů ŠKODA FABIA skupiny Rally2. Jinými slovy: Třicet procent soutěžících ze všech kategorií dalo důvěru spolehlivému rallyovému vozu z Mladé Boleslavi.