Skvělá australská mise pro Švece! Český squashista na turnajích vybojoval čtvrtfinále

Nabírá formu! Martin Švec byl před domácím turnajem Czech Open v Brně několik týdnů v Austrálii. A tam se skutečně dobře rozehrál. Vždyť na Canberra Open a pak v Sydney se pokaždé dostal do čtvrtfinále. Přitom se jednalo o velmi dobře dotované turnaje se skvělou konkurencí. „Jsem spokojený maximálně. Letěl jsem do Austrálie s cílem uhrát dvě čtvrtfinále a to se také povedlo. Nechybělo moc a mohl jsem se dostat také do semifinále,“ prohlásil Švec, pro kterého to byly první takové výsledky na turnajích s dotací 20 a 30 tisíc dolarů.

Je zkušený, má za sebou více než 110 turnajů na světovém okruhu. A dokáže se rovněž zlepšovat, jak potvrdily jeho výsledky v Austrálii. „Jsem spokojený hodně, herně i fyzicky jsem se tu cítil velmi dobře. Největší radost ale mám z mentální stránky hry,“ prohlásil Švec z brněnské Viktorie, který dokázal otáčet stav utkání. Vždyť na prvním turnaji v Austrálii se vrátil do zápasu ze stavu 0:2 na sety a 3:8 na body. V Sydney pak ve druhém kole nezpanikařil po prohraném prvním setu ze čtyř gameballů.

Moc mě těší, že jsem se dokázal přizpůsobit místním podmínkám a měnil jsem taktiku během zápasu. Přitom bylo v Austrálii velké teplo, tudíž míček hodně skákal a bylo těžší zakončovat,“ dodal Švec, který v Sydney vyzval Kolumbijce Miguela Rodrigueze, třináctého hráče světa. S ním prohrál 0:3 na sety. „Z toho zápasu si beru spoustu pozitiv. Miguel byl samozřejmě po většinu lepším hráčem, ale myslím, že jsem s ním docela obstojně držel krok a byly tam i úseky, kdy jsem měl mírně navrch. Nechybělo moc k tomu, abych urval třetí set,“ dodal český squashista.

A zároveň plně pochopil, jak je důležité odehrávat prestižní turnaje, na kterých potkává hráče ze světové dvacítky či třicítky. „Díky zápasům s těmito squashisty jsem zjistil, které věci je potřeba změnit, abych byl schopen hrát i s hráči na jejich úrovni. Myslím, že nejen zápas s Miguelem, ale celé australské tour potvrdilo, že jsem na správné cestě,“ těšilo Švece, který momentálně drží 83. místo na světě. A po akcích v Austrálii by se měl posunout ještě výše na žebříčku.

Zároveň se Švec těší na 3. listopad, kdy v brněnském Centru Viktoria proběhne turnaj elitní kategorie PSA s dotací 30 tisíc dolarů (přibližně 753 tisíc korun). A nabídne klání osmi hráčů z top 40. „Hrozně moc se těším. Doufám, že se stihnu rychle adaptovat na český čas a navázat na výkony z Austrálie. Hrát doma, na domácích kurtech, v domácím centru, před rodinou a kamarády na takto velkém a výborně obsazeném PSA turnaji je pro nás něco výjimečného,“ dodal Švec, který bude do turnaje vstupovat z pozice nenasazeného hráče. „Takže cíl je postoupit přes nasazeného hráče do druhého kola.“