Slalomáře Prskavce těší role kapitána při maratonu. Jednou ho chci zaběhnout

Běhání a Jiří Prskavec? To rozhodně k sobě jde. Olympijský šampion v některých fázích přípravy běhá každý den a po skončení jeho úspěšné kariéry by se rád zúčastnil také maratonu. Na něho ale plánuji řádně potrénovat, nechci ho zaběhnout jen tak,“ prohlásil Prskavec, který se stal kapitánem týmu Mattoni v rámci Volkswagen Maraton Praha. Ten se uskuteční o víkendu 8. května a poprvé v historii budou všichni účastníci rozděleni do šesti týmů. „Minimálně jim hodlám fandit z dálnice až se budu přesouvat ze svých závodů. Snad to stihnu,“ doplnil vodní slalomář. 

Je úspěšným představitelem individuálního sportu, nabídka dělat kapitána běžeckého týmu ho však velmi potěšila. Vždyť Prskavec se stane součástí uskupení elitních maratonských závodníků. Do týmu se může přihlásit také každý účastník tradičního pražského maratonu, který se bude pořádat po třech letech. „Moc často jsem kapitánem v kolektivních sportech nebyl. Vždycky jsem zůstal ve druhém poli jako odpadlík, co by byl rád, aby ho nevybrali jako posledního,“ dodal s úsměvem olympijský vítěz.

Za tým Mattoni poběží čtyři maratonští profesionálové, pak dva bench runners, jejichž čas se bude počítat pouze v případě, že některý ze čtyř prvních závodníků nedoběhne do cíle. A poté tisíce dalších běžců, kteří si tyto barvy zvolili v rámci registrace na Volkswagen Maraton Praha. „Kdybych měl k nim motivační řeč, řekl bych, aby si vše užili. Můj výkon trvá kolem devadesáti vteřin, nemám úplně čas si prožít ten závodní zážitek. To při maratonském běhu v Praze je to jiné, navíc se skvělou atmosférou,“ dodal Prskavec.

Úspěšný vodní slalomář má k běhání blízko, protože patří k důležité součásti jeho přípravy. Právě od dubna dává kolem deseti nebo patnácti kilometrů denně nebo minimálně obden. „Před závody mám zase úsekové běhy, které mi pomáhají dostat se do top formy. Běh zatěžuje přesně opačné části těla, než která já využívám na závodě. Ruce si odpočinou, možná to urychlí také regeneraci,“ tvrdil Prskavec, který běhá spíše pomaleji a když si vezme sluchátka, tak poslouchá nějaký podcast.

Nejvíce prý uběhl vzdálenost půlmaratonu. „Cítil jsem se tehdy dobře, trénink si protáhl,“ dodal čtyřnásobný mistr světa, pro kterého je maraton velkou výzvou v budoucnosti. Určitě by nechtěl více než 40 kilometrů překonávat na lodi na ve vodě. „Jako dokázal bych to, bylo by to však dlouhé. Nejdelší tréninky na vodě vychází na 14 až 15 kilometrů, což mi trvá zdolat dvě hodiny. Nevím, upřímně bych si to raději odběhl.“

Krpálka? Toho bych předběhl

Co však ví jistě, je to, že by neměl problém předběhnout judistu Lukáše Krpálka, jeho velkého kamaráda. „On je spíše sprinterským typem. Také dostat do cíle 120 kilogramů je rozdíl oproti mým sotva 70 kilo. Kdybych si vzal na sebe padesát kilo, tak by mě určitě předběhl on,“ tvrdil s úsměvem Prskavec, kterého čeká brzy start nové sezony. Ta bude letos atypická, protože hned v červenci se uskuteční světový šampionát v Německu. „Letos je padesát let od toho, kdyby byl náš sport na první olympiádě, takže to chtějí uspořádat ve stejném termínu. Dále se těším na evropský šampionát na Liptovském Mikuláši koncem května.“

I když mu konkurence roste z řad zejména mladších vodních slalomářů, on bude chtít pořád vítězit. Sám je unikátní tím, že se dokáže dokonale připravit na vrcholné akce. A na nich pak uspět. „Ono to obnáší hodně tréninku, který musí být tak nastavený, že když jde do tuhého, tak si musím říct, že jsem tomu dal všechno. A pak mi ještě pomáhá dechové cvičení a techniky vizualizace,“ dodal několikanásobný mistr Evropy.