Softbalové juniorky čeká evropský šampionát v Praze

Bohnický areál na Joudrs bude centrem evropského juniorského softbalu. Od neděle se tu rozehraje šampionát hráček do 18 let, hrát se bude také na Spectrum. A domácí tým chce být hodně vysoko. „Rádi bychom získali medaile, snem jsou zlaté,“ vyhlásil Tomáš Kusý, reprezentační trenér. Turnaje se celkem zúčastní 20 týmů, k favoritům patří Nizozemsko nebo Itálie. Akce potrvá do soboty 5. srpna a je podporována Národní sportovní agenturou a Magistrátem hlavního města Prahy.

Česko patří v ženském softbale mezi elitní země, úspěchy sbírá také v juniorských kategoriích. Silná generace talentovaných hráček se nyní plánuje předvést na domácích hřištích. A to proti soupeřkám, které jsou celkem neznámé. „Začínáme s Izraelem, o kterém nevíme vůbec nic. Jeden zápas sehrají před námi, tak se musím kouknout,“ popsal Tomáš Kusý. Zejména u této země společně s Irskem nebo s Velkou Británií není nikdy moc jasné, kolik naturalizovaných Američanek je posílí.

Můžete tak sílu týmu pouze odhadovat. My jsme ale připravení velmi dobře,“ chválil přípravu Kusý. České juniorky do 18 let se totiž účastní domácí extraligy, pravidelně sehrávají duely s elitními týmy dospělých. „To nám hodně pomáhá, s každým týmem jsme dokázali hrát dobře. Třeba s Tempem jsme jen těsně prohráli, porazili jsme Eagles nebo dvakrát Arrows Ostrava. To dalo reprezentantkám hodně sebevědomí.“

Juniorky jsou nejen na dospělé prostředí zvyklé, dokáží se zde také prosazovat. Vždyť Kristýna Horáčková z Joudrs Praha dala v sezoně 20 úspěšných hitů a patří v této statistice do top 5 celé extraligy. Nadhazovačka Nikola Škardová z Eagles Praha je zase v nejlepší desítce v počtu strikeoutů, předvedla jich v extralize 28. To Amálie Chaloupková házela na MS do 18 let v Peru v roce 2021. Mezi tvrdé pálkařky pak patří Rebeka Wenclová a Kristýna El Ghannam.

Češky začínají v neděli od 20:15 na Joudrs Praha v Bohnicích proti Izraeli. Ve skupině A je pak čeká ještě Chorvatsko, Polsko a Slovensko. „Pracujeme na síle týmu, mentálním a dobrém nastavení. To je pro nás důležité,“ odhalil základní strategii trenér Kusý.

Foto: ČSA/Vladimir Kouba