Španělská rallye: Andreas Mikkelsen získal titul mistra světa kategorie WRC2 v hodnocení jezdců

Ačkoli byl pouze divákem, odjíždí Andreas Mikkelsen ze Španělské rallye jako novopečený mistr světa v kategorii WRC2*. Do konce FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) zbývá už jen jeden podnik a pilot vede celkové pořadí WRC2 společně s dalším Norem Madsem Østbergem. Vzhledem k tomu, že Mikkelsen ve WRC2 získal v průběhu sezóny více vítězství a Østberg nemůže v poslední soutěži sezóny bodovat, je Mikkelsen matematicky mistrem. Naopak boj o titul v kategorii WRC3, která je vyhrazena soukromým jezdcům, je stále otevřený. Polák Kajetan Kajetanowicz (ŠKODA FABIA Rally2 evo) skončil ve Španělsku druhý a dostal se do vedení celkového pořadí kategorie WRC3. Vítězství v kategorii si připsala finská posádka Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen, která startovala s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT.

Andreas Mikkelsen z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport sledoval španělskou rallye RallyRACC Rally de España zpovzdálí. Nor se rozhodl soutěž WRC ve Španělsku vynechat, protože sportovní řády WRC2 dovolují každému jezdci bodovat do šampionátu maximálně v sedmi ze dvanácti soutěží. Mikkelsen má na kontě již šest výsledků a do akce se vrátí během příštího kola v Monze. V Katalánsku byl pod tlakem jeho soupeř v šampionátu Mads Østberg. Nor musel v kategorii WRC2 skončit na stupních vítězů, pokud chtěl udržet souboj o titul otevřený až do finále sezony v Itálii. Østberg však obsadil pouze čtvrté místo, čímž se nakonec Mikkelsenovi bodově vyrovnal – to však nestačilo na to, aby svého krajana porazil.

Je velice zvláštní získat titul mistra světa WRC2 v hodnocení jezdců, když sedíte v servisní zóně. Přesto je to neuvěřitelný pocit, stát se šampionem v tak silné konkurenci. Sezóna probíhala perfektně, moje ŠKODA FABIA Rally2 evo byla po celou dobu spolehlivá,“ komentoval situaci Mikkelsen. Michal Hrabánek, šéf ŠKODA Motorsport, dodal: „Gratuluji Andreasovi k zisku titulu WRC2 v hodnocení jezdců pro rok 2021. Jsem hrdý na naši spolupráci s ním, která začala již před dvanácti lety s vozem ŠKODA FABIA S2000. Andreas dnes přidal další cenný titul do impozantní sbírky úspěchů vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo.“

Při Mikkelsenově neúčasti hájili barvy značky ŠKODA ve WRC2 Marco Bulacia/Marcelo der Ohannesian (BOL/RA) a Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov z Ruska. Ačkoli Gryazin startoval ve FIA Mistrovství světa za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo poprvé, od samého začátku se držel v tempu. Po 280 měřených kilometrech byl v cíli klasifikován jako druhý v kategorii.

Podobně jako Andreas Mikkelsen, ani jeho týmový kolega z týmu Toksport WRT Marco Bulacia neměl ve Španělské rallye nárok na body do WRC2. Přesto se jednadvacetiletý rodák z Bolívie rozhodl startovat, aby piloval své jezdecké umění na asfaltu. Tato strategie vycházela až do chvíle, kdy jihoamerická posádka musela po krátkém výletu mimo trať se svým vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo odstoupit. Navzdory tomu si Bolivijec stále drží třetí místo v průběžném pořadí kategorie WRC2.

V kategorii WRC3 dominoval Emil Lindholm se spolujezdcem Reetou Hämäläinenem. Mistři Finska z roku 2021 s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT se hned od začátku ujali vedení v kategorii WRC3. Vyhráli sedm ze sedmnácti rychlostních zkoušek a v podstatě je nikdo nedokázal ohrozit. Mnohem napínavější byl boj o druhé místo v této kategorii. Polská posádka vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak a Pepe Lopez/Borja Rozada ze španělského Rally Teamu se na druhém místě několikrát vystřídali. Když domácí posádka musela v neděli ráno kvůli technickému problému odstoupit, 18 mistrovských bodů za druhé místo plus pět za vítězství v powerstage nakonec získal Kajetanowicz.

Čtyři další posádky s vozy ŠKODA se probojovaly do první desítky kategorie WRC3, v čele s FIA mistry Evropy v rallye z roku 2019 Chrisem Ingramem/Rossem Whittockem (GB/GB) na čtvrtém místě. S podporou ŠKODA Motorsport se svého vůbec prvního podniku mistrovství světa zúčastnil jednadvacetiletý Dominik Stříteský se spolujezdcem Jiřím Hovorkou. Po slibném začátku musel český talent odstoupit poté, co se se svým vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo provozovaným týmem Toksport WRT několikrát otočil přes střechu a skončil v poli. „Chci poděkovat celému týmu. Po nehodě dokázali mechanici vůz velmi rychle opravit, V sobotu večer mě ale ještě pořád trochu bolela hlava, proto jsme se po dohodě s doktorem a týmem společně shodli, že raději pokračovat nebudeme,“ prohlásil mladý český talent.

V průběžném pořadí jezdců WRC2 je již rozhodnuto, ve finále sezóny, kterým bude FORUM8 ACI Rally Monza v Itálii (19.–21. listopadu 2021), zbývá udělit ještě dva tituly. Tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport bojuje o korunu kategorie WRC2 v hodnocení týmů, zatímco Kajetan Kajetanowicz má na dosah titul kategorie WRC3 v hodnocení jezdců.