Španělská rallye: Soukromé posádky ŠKODA budou bojovat o body do mistrovství světa WRC2 a WRC3

Po dvou šotolinových soutěžích se FIA Mistrovství světa v rallye ve zbývajících dvou kolech sezony 2021 vrací na asfaltové rychlostní zkoušky. Španělská RallyRACC Rally de España (14. – 17. října 2021) zavede týmy na Pyrenejský poloostrov. Vedoucí jezdec celkové klasifikace kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen (N) z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport podle plánu katalánskou soutěž vynechá. Naopak jeho bolivijský týmový kolega Marco Bulacia (ŠKODA FABIA Rally2 evo) se pokusí získat více zkušeností na asfaltových tratích a nasbírat další body do kategorie WRC2. Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem (PL/PL), jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo, usilují v kategorii WRC3 o vítězství. Na českého talentovaného jezdce Dominika Stříteského se spolujezdcem Jiřím Hovorkou (ŠKODA FABIA Rally2 evo), přihlášeného taktéž do kategorie WRC3, čeká v rámci týmu Toksport WRT vůbec první účast na rallye řadící se do FIA Mistrovství světa. 

Pro Andrease Mikkelsena může být sezóna 2021 z hlediska titulů jeho nejúspěšnější. Ve FIA Mistrovství Evropy v rallye (ERC) se norský jezdec týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport těší v celkovém hodnocení dominantnímu vedení. Aktuálně Mikkelsen vede také kategorii WRC2 FIA Mistrovství světa v rallye (WRC). Vzhledem k tomu, že si do konečného hodnocení může připsat pouze šest výsledků z maximálně sedmi soutěží, rozhodl se Nor vynechat předposlední z dvanácti podniků letošního kalendáře. V kategorii WRC2 tak bude tým Toksport WRT zastoupený Mikkelsenovým mladým týmovým kolegou Marco Bulaciou. Po sérii dobrých výsledků je bolivijský jezdec v současné době na třetím místě v celkovém hodnocení této kategorie.

Po šotolinových soutěžích se těším na španělskou asfaltovou rallye. Testovací jízdy na asfaltu a Rally Bohemia, která je součástí Mistrovství České republiky, mi dodaly hodně důvěry v můj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo. Určitě budu usilovat o další dobrý výsledek,“ říká Bulacia, kterého jako obvykle doplňuje spolujezdec Marcelo Der Ohannesian z Argentiny.

Na červencové Rally Bohemia podal vynikající výkon také 21letý český talent Dominik Stříteský. Společně se spolujezdcem Jiřím Hovorkou vybojoval za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo druhé místo absolutně. To byl výsledek, který mu zajistil podporu týmu ŠKODA Motorsport při jeho španělském debutu ve FIA Mistrovství světa. „Jsem rád, že mohu díky ŠKODA Motorsport poprvé startovat na nejvyšší úrovni. Pro mě je to především o tom, abych se naučil, jak rallye ve WRC funguje,“ říká Stříteský.

Jeho měřítkem v kategorii WRC3 bude pravděpodobně soukromá posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. V současné době je v kategorii WRC3 celkově druhá a na katalánských asfaltových rychlostních zkouškách bude usilovat o posun do jejího vedení. Dalšími soukromými posádkami ŠKODA, které je třeba sledovat, jsou mistři Evropy v rallye z roku 2019 Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB), místní hrdinové Pepe López/Borja Odriozola ze španělského Rallye Team Spain a novopečení mistři Finska Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen, kteří svoji rychlost dokázali také vítězstvím v kategorii WRC3 právě na nedávné Finské rallye.

RallyRACC Rally de España nabídne 17 rychlostních zkoušek o celkové délce více než 280 kilometrů, které se pojedou převážně na klikatých a hladkých asfaltových cestách. Páteční etapa se pojede na šesti rychlostních zkouškách o délce přibližně 112 kilometrů. Nejdelším dnem soutěže bude sobota se sedmi rychlostními zkouškami o délce více než 117 kilometrů. Neděle přinese konečné rozhodnutí na čtyřech rychlostních zkouškách. Vítěz vystoupí na stupně vítězů v Salou kolem 13:34 místního času.