Sport jako hybatel turismu pro Prahu. Volkswagen Maraton přiláká běžce z více než 100 zemí světa

Už čtvrt století pořádá RunCzech maratonské běhy v Praze. Díky tomu se česká metropole v kvalitě závodů a oblibě mezi lidmi vyšvihla mezi deset nejlepších měst světa v rámci běhání. Před blížícím se Volkswagen Maratonem Praha, který se koná už 8. května, promluvili o propojení akce s městem a jeho ekonomických, sociálních a environmentálních dopadech pořadatelé závodu a zástupci Prahy. „Podle nezávislé studie přináší RunCzech běžecké závody Praze 693 milionů korun v rámci přímého ekonomického přínosu. Na maraton zavítá opět hodně turistů z více než 100 zemí světa,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. 

Globální zviditelnění Prahy je díky tradičnímu běžeckému závodu ohromné. Přenos Volkswagen Maratonu Praha může během jeho vysílání sledovat neuvěřitelných 718 milionů diváků ve 131 zemích světa. Kouzelné záběry Staroměstského náměstí, Karlova mostu a dalších pamětihodností v kontextu velké sportovní události pravidelně obletí celý svět na kanálech, jakými jsou například BBC, ESPN či Sky TV. Maraton navíc každý rok ve světových médiích vygeneruje až 3000 pozitivních výstupů spojených s Prahou.

Vnímáme, že tato akce je magnetem pro sportovně založené turisty z celého světa a významným způsobem naše město propaguje. Vždycky se na tuto událost těšíme. Praha je otevřená běžcům z celého světa. Právě sport je to, co nás může spojit,“ prohlásil Vít Šimral, člen Rady hlavního města Prahy s gescí školství, sportu a podpory podnikání. Běžecké sportovní svátky do metropole každoročně přilákají více než 107 tisíc tuzemských i zahraničních turistů. Z toho je 34 tisíc českých a 13 tisíc zahraničních běžců, zbytek tvoří jejich rodiny, přátelé a doprovod. „Právě maraton se může stát jedním prvních velkých hybatelů turismu pro Prahu. Koronavirová pandemie tohle významně narušila, také my jsme v minulém roce nemohli pozvat tisíce běžců ze zahraniční,“ prohlásil Carlo Capalbo.

Pořádání běžeckých závodů je pro města velmi přínosné, je to celoevropský trend. Aktivní turisté přináší metropolím každoročně desítky milionů eur a zvyšují jejich prestiž. Neméně důležitým aspektem RunCzech maratonů je respekt k životnímu prostředí. „Už několik let závodníci ze startovného přispívají k výsadbě stromů. Vysazeno bylo již 3465 strojů a keřů díky podpoře 7000 běžců na více jak 60 místech po celé republice,“ prohlásil Miroslav Kundrata, ředitel strategického rozvoje nadace Partnerství. Cílem je letos dosáhnout stromořadí o délce 42 kilometrů (Maratonská alej). RunCzech také spolupracuje s organizací Světlo pro svět, která se zaměřuje léčbu slepoty. „Vážím si  třináctiletého partnerství s s RunCzech. Rádi bychom, aby to pokračovalo co nejdéle,“ dodal Richard Šimko, ředitel organizace.

Díky maratonům je navíc Praha vnímána jako centrum světových běžeckých inovací. RunCzech novými systémy závodění inspiruje celý běžecký svět. Mimo jiné představil nový koncept závodů Battle of the Teams, který z maratonu udělá ještě přitažlivější událost a přitáhne k běhání další tisíce lidí. „Díky Battle of the Teams může k vítězství přispět úplně každý běžec, tedy nejen hvězdní závodníci, které se nám do Prahy opět podařilo přilákat,“ dodal Carlo Capalbo, jehož závod se pyšní třemi zlatými známkami World Athletics.

Přínos Volkswagen Maratonu pro Prahu za rok 2019 

1) NÁRŮST TURISMU V METROPOLI

– Běžecké závody RunCzech přilákají do Prahy více než 107 tisíc tuzemských i zahraničních turistů v průběhu dubna/května a září.

693 milionů korun přináší Praze každý rok závody RunCzech na přímém ekonomickém profitu.

243 milionů korun vygeneruje příjem pro veřejný rozpočet hlavního města Prahy

– Pražský maraton každoročně přivítá běžce ze 126 zemí. Pražané představují i 61 % registrovaných účastníků z českých maratonců.
95 129 běžců na startu v 18 městech po celé republice.

66 428 aktivních lidí v Runnig mallu na menších akcích.

2) GLOBÁLNÍ ZVIDITELNĚNÍ HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

718 milionů diváků může sledovat přenosy Volkswagen Maratonu Praha během jeho vysílání do 131 zemí celého světa. Záběry ze Staroměstského náměstí, Karlova mostu a dalších pamětihodností v kontextu velké sportovní události pravidelně obletí celý svět.

– Až 3000 pozitivních výstupů v médiích ve spojitosti s Prahou vygenerují závody každý rok.

3) POZITIVNÍ DOPADY NA ZDRAVÍ OBČANŮ PRAHY

– Už čtvrt století pořádá RunCzech maratonské běhy v Praze. Díky tomu se metropole vyšvihla mezi deset nejlepších měst planety, pokud jde o kvalitu závodů a oblibu běhání mezi lidmi. V roce 2019 se běhů v Praze účastnilo na 50 tisíc běžců.

– Pandemie covidu spolu s lockdowny těžce dopadla na zdraví obyvatel a jejich životní styl. Více než kdy před tím je třeba lidi znovu přitáhnout k běhání a demonstrovat, že běžci jsou krásní a zdraví.

– Každý rok pražské maratony přitáhnou na 5 000 prvoběžců, kteří touží startovat na Staroměstském náměstí za zvuků Vltavy.

– RunCzech každý rok v metropoli bezplatně obslouží rovněž přes 60 tisíc především dětí a seniorů prostřednictvím běžeckých tréninků a nejrůznějších programů.