Švýcar Edoardo Mortara vede formuli E

Edoardo Mortara z týmu ROKiT Venturi Racing vyhrál desátý závod letošní sezóny formule E, když v marrákešské E-Prix odrazil v závěru závodu ataky Antónia Félixe da Costy z týmu DS Techeetah. Třetím letošním vítězstvím se navíc dostal do čela průběžného pořadí mistrovství světa šampionátu elektrických formulí.

Páté kolo E-Prix se konalo na okruhu Moulay El Hassan v Marrákeši při teplotách vysoko nad 30 °C. Jedno z největších měst Maroka a centrum berberské kultury v překladu původních obyvatel znamená “boží země”. Slavná marocká trať v horkém podnebí svědčila vozům DS Automobiles, jak ukázalo druhé a čtvrté místo Antónia Félixe da Costy a Jeana-Érica Vergneho. Již dopolední kvalifikační tréninky umožnily vozům francouzského prémiového výrobce prokázat svou velmi dobrou výkonnost. António Félix da Costa si s vozem DS E-Tense FE21 vyjel v kvalifikaci pole position a jeho týmový kolega Jean-Éric Vergne obsadil třetí místo.

Napínavý průběh závodu

Da Costa si na startu pole position udržel a na druhém místě zůstal pozdější vítěz Edoardo Mortara. Kvůli vysokým teplotám se týmy a jezdci rozhodli netypicky brzy využít svých attack módů. V pátém kole da Costa poprvé aktivoval útočný mód, Mortara si pro navýšení výkonu o 250 kW ve třetí zatáčce zajel o kolo později. Da Costa si pro druhou povinnou dávku útočného módu dojel krátce po vypršení svého předchozího módu v osmém kole, Mortara s druhou aktivací počkal o kolo déle, čímž si vybudoval dostatečný náskok, a i po aktivaci mimo závodní stopu se vrátil na první pozici.

Od té chvíle si pilot stáje Venturi udržoval vedoucí pozici. Na třetí příčce kroužil Jean-Éric Vergne a šetřil energii. Tým DS Techeetah následně přistoupil k týmové režii, neboť Francouz je lépe umístěný v šampionátu a měl o dvě procenta více energie než Mortara, k postupu na první místo mu to však nestačilo. Jelikož se Vergnemu nepodařilo Mortaru překonat, vyměnili si piloti DS Techeetah pozice zpět. Vergne pak ke konci závodu zpomalil, Mitch Evans na něj v posledním kole úspěšně zaútočil a doplnil Mortaru a Da Costu na stupních vítězů. Lucas di Grassi si po startu z desáté pozice dojel pro body za páté místo, když v posledním kole předjel Nycka de Vriese.

DS Techeetah stále myslí na oba tituly

Jean-Éric Vergne se ziskem 12 bodů za čtvrté místo dosáhl celkového počtu 128 bodů a udržel si tak druhou pozici v šampionátu. Díky oběma jezdcům získal DS Automobiles a její partner Techeetah 33 bodů, což je řadí na druhé místo v šampionátu týmů. „Získali jsme velmi dobré druhé místo a 33 bodů pro tým, ale jsme samozřejmě zklamaní, že jsme závod nevyhráli,“ prohlásil ředitel DS Performance a šéf týmu DS Techeetah Thomas Chevaucher a dodal: „Naše vozy jsou výkonné, naši jezdci jsou rychlí a v každém závodě získáváme velké množství bodů. Budeme i nadále tvrdě pracovat na tom, abychom tento skvělý potenciál proměnili ve vítězství. Naším cílem jsou více než kdy jindy tituly!“

Příští závody E-Prix se uskuteční v New Yorku, který bude hostit 11. a 12. kolo 8. sezóny mistrovství světa ABB FIA Formule E ve dnech 16. a 17. července.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles