Termíny jachtařských přednášek v roce 2023

Z dosavadního průběhu přednášek z předcházejících let, které pravidelně pořádá Jachtařská akademie již od roku 2014, z jejich zpětných vazeb, dotazů a rozhovorů s přednášejícími, vznikl plán přednášek na rok 2023. 

Témata přednášek v roce 2023

1) 17. 1. 2023 Marian Jelínek: Pravidla budování návyků

  • Pravidla budování návyků
  • Změna nechtěných návyků
  • Implicitní limity jako nejsilnější návyk                                 

Přednáška se bude zabývat základními fakty o návycích, jejich budování, udržení, zde bude Marián Jelínek podávat své dlouholeté zkušenosti. V další části bude trenér SCM ILCA Štěpán Novotný představovat příklady návyků v jachtingu, které může každý jednoduše začít používat. Budou představeny různé varianty jachtařských dnů, ať už závodní den nebo tréninkový den.

Marian Jelínek

Hokejový trenér (zlato z MS 2005, 2x titul s HC Sparta Praha, Presidentův pohár s HC Plzeň), sportovní kouč, manažer, dlouholetý bývalý osobní kouč Jaromíra Jágra. Již více než 25 let se zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem. Přednáší nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Je garantem oboru Psychologie pro manažery na Newton College. Individuálně spolupracuje s vrcholovými sportovci (např. K. Plíšková, Petr Mrázek, Jan Micka a další olympionici) a manažery. Od roku 2017 velmi intenzivně spolupracuje s Jachtařskou akademií ČSJ a s trenéry reprezentace a kluby, například s Českým Yacht Klubem. www.marianjelinek.com

2) 24. 1. 2023 Václav Brabec: Šedivá je teorie…

Václav Brabec, mezinárodní rozhodčí a závodník lodní třídy RS700, vás provede systémem Závodních pravidel jachtingu a na reálných situacích vám předá tipy a triky jak tyto situace řešit z pohledu pravidel, a to ať už jste v pozici lodě s právem plavby, anebo musíte vyhýbat. Pro účast na přednášce je vhodné oprášit si Vaše znalosti přehráním si přednášky z loňského roku: jacht-akademie.cz/vzdelavani/novinky/176-zavodni-pravidla-jachtingu-stit-i-mec/  

Václav Brabec

Juniorský mistr ČR v lodních třídách RS Feva, Cadet i 29er a bronzový medailista z MS RS Feva, ale také český mezinárodní rozhodčí. Vašek se mimo své závodění v lodní třídě RS700 věnuje také lektorské činnosti a vzdělávání rozhodčích. Vaška můžete vidět od roku 2017 rozhodovat mistrovství světa i Evropy, olympijských i neolympijských tříd. 

3) 31. 1. 2023 Tomáš Musil: Trim plachet – podrobně

Ovládací prvky nastavení plachet, základy trimu kosatky, hlavní plachty a spinakru. Trim trysky mezi kosatkou a hlavní plachtou.

4) 7. 2. 2023 Tomáš Musil: Vliv pohybu posádky okruhové plachetnice na výkon plachty

Houpaný obrat, S-turns technika a Sail flicking prozkoumané v laboratoři. Výběr z disertační práce „Nestabilní aerodynamika jachtařských manévrů a kinetických technik“ Rileyho R. Schutta na Cornell University.

Tomáš Musil

Od svých šesti let závodí na mnoha lodních třídách od Optimistu až po kýlové plachetnice. Je 31násobným mistrem republiky. Ve třídě Fireball je dvojnásobným mistrem Evropy a vicemistrem světa. Má za sebou olympijskou kampaň ve třídě 470. Zúčastnil se Tour de France a la Voile. Byl šéftrenérem jachtařského týmu ČR na OH 2008 v Pekingu. V současné době jezdí na lodní třídě Melges 24 a námořních plachetnicích, kde je stálým členem teamu RODOP a Hebe Sailing Teamu.

5) 14. 2. 2023 Jan Skřepek a Milan Hájek: Cesta na OH v Paříži v olympijské třídě IQFoil

Kdy je pravý čas začít s windsurfingem, proč někoho baví více windsurfing a někoho jachting, jaké je kouzlo úspěchu českých dívek, specifika nové olympijské třídy IQ Foil, jak složitá je cesta do Paříže.

Jan Skřepek

Prezident české windsurfingové asociace a reprezentační trenér SPS Techno 293 který začínal s windsurfingem v 11 letech na Brněnské přehradě. Přes funboard a raceboard se propracoval až k olympijské třídě Mistral OneDesign a v roce 1996 převzal místo v ČR reprezenaci po Patrikovi Hrdinovi. Windsurfng je pro něj velkou vášní a práce s juniory velkou zábavou.

Milan Hájek

Patří dlouhá léta k nejlepším českým jachtařům. Závodil na Optimistu, Evropě, Finnu, Fireballu, Laseru, T-Boatu, Café 24, Melgesu 24, společně s Davidem Křížkem dosáhl mnohých úspěchů ve dvouposádkových námořních závodech třídy Mini a jako kormidelník a kapitán vyhrál mnohé týmové závody na moři. Již od roku 2007 je kormidelníkem a kapitánem TŘI SESTRY SAILING TEAMU, s nímž v roce 2015 dokázal vyhrát skupinu na Rolex Middle Sea Race, který je jedním z největších světových námořních závodů, a v celkovém hodnocení handicapu ORC vybojoval 3. místo. Je reprezentační trenér RD a SPS týmu tříd Techno 293 a iQFoil, který v posledních letech dosahuje skvělé výsledky ve světovém měřítku. 

Přihlášky: na Jachtařské akademii v událostech www.jacht-akademie.cz

Přednášky budou probíhat jak prezenčně na NEWTON University, tak formou on-line každé úterý, vždy od 18.00 hodin na adrese: studio NEWTON University, Kongresové centrum Praha, vchod 5, 5. května 1640/ 65, Praha 4 – Nusle.

Vstupné pro veřejnost 300 Kč, pro posluchače NEWTON University 150 Kč, pro nositele závodní licence ČSJ a SJZ zdarma.

Záznam přednášek: všechny přednášky (mimo přednášky Mariana Jelínka) budou natočeny, nastříhány, okomentovány a uveřejněny na stránkách Jachtařské akademie.

Pořádá: Zdeněk Sünderhauf a kolektiv Jachtařské akademie ČSJ