TOYOTA GAZOO Racing oznámila složení nových posádek pro Rallye Dakar 2024

TOYOTA GAZOO Racing ještě před potvrzením kompletního továrního týmu oznámila složení dvou zcela nových posádek pro Rallye Dakar 2024. Obě nové posádky pojedou s modernizovanými vozy GR DKR Hilux T1+, které týmu na Dakaru přinesly vítězství v letech 2022 i 2023. 

Lucas Moraes a Armand Monleón 

V první nové posádce uvidíme Lucase Moraese po boku s navigátorem Armandem Monleónem, jenž má s touto soutěží zkušenosti ze sedla motocyklu.

Moraes se osvědčil jako jeden z nejrychlejších mladých jezdců ve W2RC, vloni navíc hned při své první účasti na Dakaru obsadil celkové třetí místo. Nyní Moraes jako člen továrního týmu TGR dostane další příležitost splnit si sen v podobě prvního místa na Dakaru.

Sladkou chuť vítězství tento Brazilec v minulosti poznal díky dvěma vítězným tažením na Rally dos Sertoes. Dále je trojnásobným národním šampionem Brazílie a držitelem dvou jihoamerických pohárů Mitsubishi.

Seth Quintero a Dennis Zenz 

Druhým novým jezdcem je Američan Seth Quintero, jenž se ve světovém rallyovém seriálu rychle etabloval dvanácti vítěznými etapami na Rallye Dakar 2022 v kategorii lehkých prototypů. Quintero pojede s navigátorem Dennisem Zenzem. Quintero, původem ze San Marcos v Kalifornii, začal závodit v lehkých prototypech již v 10 letech, a svůj první šampionát vyhrál dokonce ještě před dosažením zákonného věku k získání řidičského průkazu.

Seth s Dennisem nedávno získali mistrovský titul W2RC ve skupině T3, čímž potvrdili své postavení mladých nadějných hvězd světového rallyového sportu.


Modernizovaný GR DKR Hilux T1+
 

TGR se s nově rozšířenou jezdeckou sestavou připravuje na budoucí aktivity, které budou zahrnovat další vývoj vítězného dakarského speciálu GR DKR Hilux T1+. Podrobné specifikace modernizovaného vozu pro ročník 2024 budou oznámeny později.

Nejnovější vývojová varianta tohoto vozu splňuje aktuální pravidla stanovená Mezinárodní automobilovou federací (FIA). Toyoty se snaží vyrábět stále lepší automobily prostřednictvím motoristického sportu. Tým zároveň směřuje k udržitelné budoucnosti, jakkoli další podrobnosti zatím nebyly oznámeny.

Přípravy na Rallye Dakar 2024 

Seth s Dennisem se v rámci týmových příprav na Rallye Dakar zúčastní nadcházející soutěže Dubai International Baja. Během akce pořádané 10.–13. listopadu 2023 bude moci posádka absolvovat soutěžní kilometry za volantem modernizovaného vozu GR DKR Hilux T1+. Podobnou příležitost budou mít i Lucas s Armandem v soutěžním podniku Baja Qassim v Saudské Arábii, pořádaném 23.–25. listopadu 2023.

Dakarská rallye 2024 bude opět prvním oficiálním kolem mistrovství W2RC (World Rally-Raid Championship) 2024. Maraton čítající 12 etap bude zahájen 5. ledna 2024 ve městě Alula na severu Saúdské Arábie. Odtud se trasa povine úchvatnou písčitou krajinou Saudské Arábie, aby se nakonec vrátila do cíle v pobřežním městě Yanbu.

Andrea Carlucci, viceprezident, Toyota Motor Europe: „Ohlédneme-li se za vlastní účastí ve W2RC a na Dakaru, která začala naším závazkem zúčastnit se zahajovací sezóny W2RC, nemohu pociťovat nic než naprostou hrdost. Když jsme začínali s dvouletým závazkem a jediným vozem, ani by nás nenapadlo, čeho bychom mohli dosáhnout. Díky našemu vozu GR DKR Hilux T1+, který se osvědčil jako velmi spolehlivý a odolný, společně s uměním a zkušenostmi Nassera a Mathieua, jsme během prvních dvou sezón ve W2RC posbírali řadu dokonalých výsledků: mistrovské tituly v kategorii továrních týmů, soutěžních jezdců i navigátorů, a to v obou sezónách. V současnosti potvrzujeme další závazek TGR účastnit se soutěže FIA W2RC, počínaje Rallye Dakar 2024. Kromě toho pracujeme na splnění cílů vyplývajících z projektu Dakar Future 2026, a své zapojení ještě posilujeme rozšířením týmu o dvě nové posádky.“