Vítězství pro posádky s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo v mistrovství světa i Evropy

O víkendu se jezdcům s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo dařilo ve FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) i ve FIA Mistrovství Evropy v rallye (ERC). Na Finské rallye (Secto Rally Finland), desátém kole FIA Mistrovství světa 2021, vybojovaly čtyři soukromé posádky ŠKODA první až čtvrté místo v kategorii WRC3, přičemž místní hrdinové Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen tuto kategorii vyhráli. Přibližně o tři tisíce kilometrů jižněji zvítězil Andreas Mikkelsen (N) se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (GB) z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport na Rally Serras de Fafe e Felgueiras v Portugalsku, které bylo šestým kolem letošního FIA Mistrovství Evropy (ERC). Jen během tohoto víkendu se na celém světě účastnilo rallye celkem 134 soutěžních speciálů postavených na základě vozu ŠKODA FABIA, což je nový rekord týmu ŠKODA Motorsport. 

Na Finské rallye dominovali v kategorii WRC3 určené pro soukromé posádky Emil Lindholm se spolujezdcem Reetou Hämäläinenem. Novopečení mistři Finska s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo provozovaného týmem TGS Worldwide byli na ultrarychlých šotolinových tratích v okolí města Jyväskylä třídou samou pro sebe. Při soupeření v lesích s průměrnou rychlostí někdy přesahující 120 km/h dosáhl Lindholm na 19 rychlostních zkouškách jedenácti nejrychlejších časů kategorie WRC3.

Během páteční etapy se Lindholm úspěšně bránil Estonci Egonu Kaurovi i kolegům ze stáje ŠKODA Mikko Heikkiläovi a Teemu Asunmaovi. Jako jediná bezproblémově jedoucí posádka zvýšili Lindholm/Hämäläinen během soboty svůj náskok v kategorii WRC3 na více než minutu.

Mikko Heikkilä mezitím bojoval s Eerikem Pietarinenem o druhé místo. Když Pietarinen vyjel mimo trať, Lauri Joona/Mikael Korhonen převzali třetí pozici a zajistili značce ŠKODA kompletní obsazení stupňů vítězů. Pepe Lopez se spolujezdcem Borjou Odriozolou (ŠKODA FABIA Rally2 evo) ze Španělska dojeli do cíle čtvrtí a zároveň jako nejlepší „nefinští“ jezdci kategorie WRC3. Sedm posádek s vozy ŠKODA se umístilo v první desítce této kategorie.

Vzhledem k tomu, že Finská rallye nebyla na programu průběžně vedoucího jezdce kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena, stihli Nor a britský spolujezdec Elliott Edmondson z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport o stejném víkendu startovat v Portugalsku. Vítězstvím na Rally Serras de Fafe e Felgueiras učinil Mikkelsen velký krok směrem k titulu mistra Evropy v rallye pro rok 2021. Svým druhým vítězstvím v letošní sezóně ERC za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo zvýšil své vedení v celkovém pořadí.

Mikkelsen hned od startu sváděl napínavý souboj s úřadujícím mistrem Evropy v rallye Alexejem Lukyanukem z Ruska a Španělem Danim Sordem. Když Sordo po nehodě nedlouho po startu vypadl, Mikkelsen a Lukyanuk si až do nedělní polední přestávky vyměňovali nejrychlejší časy. Když vůz „ruské rakety“ postihla mechanická závada, Mikkelsen na zbývajících rychlostních zkouškách zvýšil svůj náskok z několika sekund na více než dvě minuty. Místní Armindo Araújo a Luís Ramalho přivezli vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo továrního týmu The Racing Factory do cíle jako třetí celkově a připojili se tak k Mikkelsenovi a Edmondsonovi na stupních vítězů. Do první desítky se probojovaly další čtyři posádky s vozy ŠKODA.

Příštím podnikem FIA Mistrovství světa bude Španělská rallye (14. až 17. října 2021). Na katalánské soutěži bude ve FIA Mistrovství světa debutovat mladý Čech Dominik Stříteský. Se spolujezdcem Jiřím Hovorkou bude sdílet vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo provozovaný týmem Toksport WRT.

Výsledky Finské rallye (WRC3) 

  1. Lindholm/Hämäläinen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 30:06,5 h
  2. Heikkilä/Luhtinen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1:01,3 min
  3. Joona/Korhonen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +4:56,5 min
  4. Lopez/Odriozola (E/E), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +5:40,6 min
  5. Tahko/Soininen (FIN/FIN), Hyundai i20, +7:40,9 min
  6. Kaur/Simm (EST/EST), Volkswagen Polo GTI, +11:37,1 min

Číslo dne: 114,8

Finská rallye se dostala na pozici nejrychlejší šotolinové rallye v kalendáři FIA Mistrovství světa. Přestože klikatá rychlostní zkouška Harju se dvěma průjezdy působila v tomto ohledu „negativně“, vítězové kategorie WRC3 Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (ŠKODA FABIA Rally2 evo) dosáhli na devatenácti rychlostních zkouškách průměrné rychlosti 114,8 km/h.