Vyprodaný 1/2Maraton Praha otevírá běžeckou sezonu. Z chladu a větru mají běžci obavy

Tím nejlepším možným způsobem začne letošní běžecká série závodů RunCzech. V sobotu se totiž uskuteční 1/2 Maraton Praha, do kterého je přihlášeno skoro 12 000 lidí. Kapacity jsou po čtyřech letech zcela vyčerpány. Organizátoři a běžci si hlavně přejí, aby v sobotu v dopoledních hodinách byly přívětivé podmínky. „Pokud nebude pršet a nebude silný vítr, mohly by padnout rychlé časy,“ prohlásil Tomáš Mirovský, organizátor závodů RunCzech. K největším favoritům patří Keňan Benard Kimeli nebo Irine Jepchumba Kimais, která letos v Barceloně předvedla skvělý čas 1:04:37. K vidění bude česká špička včele Jiřím Homoláčem nebo Moirou Stewartovou. Závod bude přenášet ČT sport nebo je možné ho sledovat přes aplikaci Pulse.TV. 

V minulém ročníku afričtí běžci na tiskové konferenci prohlašovali, že chladné podmínky jsou lepší než velké vedro a na oblíbenou trasu centrem Prahy se velmi těšili. Jenže v den závodu se k teplotám lehce nad nulou přidalo sněžení a mrazivý vítr. „Nyní vypadá počasí dobře. Zatlačím na to, abych udělal dobrý výsledek,“ přál si Benard Kimeli, který bude útočit na své třetí vítězství na pražském půlmaratonu. Letos vyhrál závod v Rijádu. „Trať tam byla velmi obtížná, připravoval jsem se hlavně na to, abych podal dobrý výsledek na tomto půlmaratonu. Cílem je se dostat pod 59 minut.“ Světový rekord na půlmaratonu je dvanáct let starý a má hodnotu 58:47.

Sledované letos budou výkony žen na 1/2 Maraton Praha. Aktuální hvězdou běžeckého světa je Keňanka Irine Jepchumba Kimais, která předvádí skvělé výkony. „Měsíc po Barceloně jsem se připravovala na tento závod. Chtěla bych zaběhnout svůj nejlepší výkon, ale uvidíme, jak mi v tom dovolí počasí. Pokusím se vyhrát celou ženskou část,“  stanovila jasný cíl Kimais. Co nejvíce se jí držet plánuje Moira Stewartová, která zatím drží nejlepší český čas na půlmaratonu. Jejím cílem je překonat 70 minut. „Doufám, že se mi to podaří překonat, i když počasí není moc přívětivé. Nejvíce se obávám protivětru, proti kterému je těžké se obrnit. Pomohou mi ale dva zkušení peacemakři,“ dodala Stewartová, která by se měla objevit také na Prague International Marathonu v květnu. 

Na tiskové konferenci byli také běžci z RunCzech Racing týmu, jehož členkou koordinačního týmu je Eva Vrabcová Nývlová. „Jsem vděčná, že se o běžce mohu starat. Máme tady čtyři zástupce a nadějné členy, Patrika Vebra, Martina Zajíce a Julii Annu Lily Bell,“ prohlásila Nývlová.

Příliv turistů a ekonomické přínosy

1/2 Maraton Praha je již několik týdnů vyprodaný, což jen dokládá velký zájem lidí o běhání a aktivní životní styl. Pro města jsou navíc tyto akce důležité v tom, že přilákají do hotelů a restaurací nejenom sportovce, ale také třeba jejich rodiny. „Snoubí se tu všechny věci, které dlouhodobě podporujeme – účast elitních atletů, amatérů, publicita Prahy do světových médií a také ekonomický efekt, který rozhodně sledujeme. Státu se prostřednictvím těchto akcí více vrací než dává. Tisíce lidí sem přijede a utratí peníze, zároveň akce podporují aktivují životní styl,“ prohlásil Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury.

Zájemci o tuto distanci nemusí smutnit, začátkem května se v Praze uskuteční tradiční Prague International Marathon. A právě na něm se bude možné zúčastnit kategorie 2Run, tedy každý ze dvou běžců zdolá 21 kilometrů. „Běžci, kteří se už z kapacitních důvodů nedostali na start pražského půlmaratonu, dostali doporučení se zúčastnit pražského maratonu ve dvojici. I tam nyní registrujeme velký zájem,“ doplnil hlavní organizátor Mirovský. Součástí 1/2Maraton u Praha bude charitativní projekt Světluška Českého rozhlasu. „Ve společnosti RunCzech je nám moc krásně. Sdílíme myšlenku, že sport je jen jeden a může také podporovat. Světluška podporuje už 20 let lidi se zrakovým postižením,“ prohlásil Gabriela Drastiková ze nadačního fondu Světluška. Oblíbený závod odstartuje v sobotu od 10:00.

Foto: RunCzech