Začala sezona volejbalové extraligy, titul obhajují Lvi Praha

Čtvrtečním úvodním zápasem mezi Brnem a Českými Budějovicemi se rozjede nový ročník volejbalové extraligy mužů. Třináctičlenné startovní pole má stejné složení jako uplynulý ročník a ani herní systém se nemění. Největšími favority jsou úřadující mistři Lvi Praha, které nadále povede Argentinec Juan Manuel Barrial. V týmu zůstali také čeští reprezentanti Jakub Janouch a Milan Moník. To finalisty z Budějovic nově povede Polák Andrzej Kowal a Karlovarsko převzal Australan Liam Sketcher.  

Stejně jako u žen reglement světové volejbalové federace FIVB nedovolil národním svazům rozjet nejvyšší soutěže dřív než 21. října. Přesněji nedovolil starty reprezentantů, kteří se zúčastnili olympijské kvalifikace. „Už se moc těším na zahájení naší nejvyšší soutěže mužů. Olympijská kvalifikace nám sice trochu začátek posunula, ale počty zápasů extraligy zůstávají stejné a ztracené dva týdny doženeme jejich zvýšenou frekvencí. Mužská extraliga se každým rokem zlepšuje a věřím, že ta, která začne ve čtvrtek, bude opět o kousek kvalitnější. Těším se na mladé hráče, kteří se prosazují v mládežnických reprezentacích, a doufám, že se uplatní a budou sbírat zkušenosti mezi muži,“ říká ke startu extraligy mužů Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu.

Po zápasech základní části skončí sezóna pro týmy na 11. a 12. místě, celek na posledním místě sestupuje do baráže. První část bude odehrána dvoukolově a prvních šest týmů po skončení základní části bude mít jistotu play-off. Druhá část začne 5. března předkolem, kde se utkají týmy umístěné po základní části na 7. – 10. místě a v boji budou dvě „vstupenky“ do play-off. Samotné play-off pak začíná 14. března 2024.

Celou extraligovou sezonu zahájí televizní zápas Volejbal Brno proti Jihostroj České Budějovice. Tým z Jižních Čech poprvé ve své historii nominoval trenéra ze zahraničí. Andrzej Kowal má však velké zkušenosti z polské ligy, kde získal tři tituly a stříbro v Lize mistrů. Byl také koučem polského národního výběru. „Tým je tu kvalitní, hráči jsou šikovní a vidím v nich potenciál se ještě zlepšovat. Máme šanci hrát nahoře v české soutěži i v evropských pohárech, což je i pro mě osobně velká výzva,“ prohlásil Kowal. 

Také Karlovarsko bude trénovat expert ze zahraniční, trojnásobné české šampioni převzal Australan Sketcher. Přitom na pozici hlavního kouče se počítalo s Martinem Kopem, kterému v tom zabránily zdravotní důvody. Brno na poslední chvíli hledalo náhradu na post nahrávače, když překvapivě skončila jejich nahrávačská jednička Kowalczuk. 

Obhájce titulu Lvi Praha zavítají na horkou půdu do Odoleny Vody. U obou týmů zůstal kádr velmi podobný tomu z loňské sezóny. Po vyřízení víz by měl do Prahy dorazit Kubánec Luis Estrada. „S posilami jsem stoprocentně spokojený. Budeme mít správně vyvážený tým,“ prohlásil kouč Barrial, podle kterého zůstávají ambice ty nejvyšší. „Pokud se vám podaří vyhrát nějakou soutěž, myslíte už jen na jedno. I přesto, že jsme vyměnili několik hráčů, budeme mít v sobě stále vítěznou mentalitu.“ 

Stejně jako loni v prvním kole zajíždí do Benátek nad Jizerou Dukla Liberec. Loni to byla pro Duklu na palubovce nováčka těsná výhra 3:2, letos vzhledem k neúčasti v evropských pohárech bude její prioritou právě extraliga. Do Zlína odcestuje Ústí nad Labem, v neděli start volejbalové extraligy ukončí zápas Ostravy s Kladnem.

Foto: CVS