Žijeme paralympiádou: Sportovní dopoledne plné inspirace a radosti

Ve čtvrtek 4. dubna se konala akce Žijeme paralympiádou na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Tato událost, kterou připravila FTVS UK ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím, Francouzským institutem v Praze a Kontem Bariéry zajistila zážitek plný sportovních aktivit, inspirativních příběhů paralympioniků a důležitých poselství pro studenty středních škol a širokou veřejnost. Nabyté akce se zúčastnilo necelých 200 návštěvníků, a to především žáků středních škol.

Celá akce byla součástí olympijského a paralympijského týdne, který probíhal na různých místech od 2 do 5. dubna. Cílem bylo upozornit na to, že po vrcholné sportovní akci, letních olympijských hrách v Paříži, které budou probíhat v červenci a srpnu letošního roku, budou od 28. srpna do 8. září probíhat také XVII. letní paralympijské hry. Stejně tak se celá akce snažila zdůraznit to, že pohyb a sport jsou důležité pro všechny – včetně těch, kteří mají různá fyzická omezení.


Akce byla jedinečná tím, že se o přípravu a organizaci starali v rámci semestrálních projektů studentky a studenti různých oborů – managementu tělesné výchovy a sportu a aplikovaných pohybových aktivit (APA). Studenti společně připravili 12 stanovišť, na kterých si žáci a návštěvníci vyzkoušeli různé disciplíny, a to například lukostřelbu, gaolball, slalom na vozíčku, curling, handbike, showdown či volejbal sedících. Kdo si úspěšně prošel minimálně šest disciplín, tak se mohl zúčastnit slosování o ceny.

V knihovně FTVS na návštěvníky čekala výstava zaměřená na historii parasportu, kterou zapůjčil Francouzský institut, a také informativní stanoviště Konta Bariéry a Centra Paraple. Dalším lákadlem byla účast paralympioniků Heřmana Volfa a Michala Starka, kteří se podělili o své poznatky z jejich sportovní kariéry, a ředitelky Konta Bariéry Jolany Voldánové. Událost také navštívila paní rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Autorka fotografií: Barbora Vosátková