Andreas Mikkelsen vyhrál ve WRC2 potřetí Rallye Monte-Carlo

Andreas Mikkelsen zahájil obhajobu svého jezdeckého titulu mistra světa kategorie WRC2 ve velkém stylu. Společně se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem zvítězil norský pilot vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo ve své kategorii na zahajovacím podniku letošní sezóny – Rallye Monte-Carlo (20. až 23. ledna 2022). Rusové Nikolaj Gryazin/Konstantin Alexandrov a Britové Chris Ingram/Ross Whittock, rovněž jedoucí za tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport, obsadili v prvním roce kategorie WRC2 Junior druhé, resp. čtvrté místo.

Nebylo to úplně jednoduché. Během poslední sobotní rychlostní zkoušky musel Andreas Mikkelsen zastavit svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo, aby vyměnil píchlé kolo. Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem tuto práci zvládli za něco málo přes 90 sekund. To je samo o sobě působivě krátký čas, ale na udržení vedení v kategorii WRC2 by to při náskoku 23 sekund na začátku této rychlostní zkoušky nestačilo. Pronásledovatelé Yohan Rossell/Benjamin Boulloud se však šance nechopili. Francouzi na jednom z mála zledovatělých úseků stejné rychlostní zkoušky sjeli ze silnice a ztratili téměř tři minuty. „Když jsme zastavili na výměnu pneumatiky, myslel jsem si, že boj o vítězství skončil. Ale to je rally, stát se může cokoliv,“ komentoval situaci Mikkelsen.

Smůle již nedal druhou šanci. Čtyři nedělní rychlostní zkoušky dokončili Mikkelsen s Eriksenem bez dalších problémů. Nejenže zvítězili v kategorii WRC2 s téměř minutovým náskokem, ale skončili také sedmí celkově. „Perfektní práce od Torsteina. Před ‚Monte‘ jsme spolu v autě najeli jen pár kilometrů, ale dodal mi přesně takové informace, jaké jsem potřeboval,“ pochválil Mikkelsen svého nového spolujezdce. „Lepší start do sezony jsem si nemohl přát. Jsem také rád, že mohu toto vítězství předat týmu, opravdu si ho zasloužil.“ Mikkelsen v legendárním úvodním podniku sezony WRC2 za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo německého týmu Toksport WRT vyhrál již v roce 2021. V roce 2017 slavil své první vítězství v dané kategorii na Rallye Monte-Carlo jako člen továrního týmu ŠKODA Motorsport.

Mikkelsenovi týmoví kolegové z týmu Toksport WRT, Nikolaj Gryazin a jeho spolujezdec Konstantin Alexandrov z Ruska, se nakonec v kategorii WRC2 probojovali zpět na třetí místo. Ve čtvrtek (2. etapa) totiž ztratili téměř tři minuty potom, co trefili kámen. „Protože jedeme celé mistrovství světa, je dobré být na stupních vítězů a získat body,“ dodal Gryazin. Čtyřiadvacetiletý jezdec zároveň obsadil druhé místo v nově vzniklé kategorii WRC2 Junior. Britové Chris Ingram/Ross Whittock, mistři Evropy v rally z roku 2019, dojeli v juniorské kategorii do cíle čtvrtí.

Stejně jako v celkovém hodnocení kategorie WRC2, také v kategorii WRC2 Masters vystoupily na stupně vítězů dvě posádky jedoucí s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. V nové kategorii pro jezdce nad 50 let zvítězili Italové Mauro Miele/Luca Beltrame. Na třetím místě skončil bývalý tovární jezdec značky ŠKODA Freddy Loix a navigátor Pieter Tsjoen z Belgie.

FIA Mistrovství světa v rally se v dalším kole přesune do Skandinávie. Druhým podnikem je Švédská rally (24.–27. února 2022). Aby byla větší jistota prvotřídních zimních podmínek, přesunula se tato tradiční soutěž z Karlstadu do severnějšího města Umea.

Konečné pořadí na Rallye Monte-Carlo (WRC2)

Číslo dne: 6

Posádky vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo vyhrály v kategorii WRC2 šest z 16 rychlostních zkoušek Rallye Monte-Carlo. Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem byli nejrychlejší čtyřikrát. Jejich ruští kolegové v týmu Toksport WRT Nikolaj Gryazin/Konstantin Alexandrov nechali konkurenci v kategorii WRC2 za sebou na dvou rychlostních zkouškách.