Badmintonista Louda stoupá žebříčkem. Cíl má jasný, olympiádu v Paříži

Sezonu snů prožil Jan Louda. Třiadvacetiletý badmintonista se během dvanácti měsíců posunul ve světovém žebříčku o osmdesát míst až na 57. příčku. Jsem maximálně spokojený. Mám dobrou výchozí pozici pro olympijskou kvalifikaci,“ zdůrazňuje česká jednička a z jejího hlasu je cítit  odhodlání. V příštím týdnu by se mě ukázat na domácím badmintonovém šampionátu v Českých Budějovicích.

Výrazné zlepšení naznačil turnaj v Jižní Koreji. Na něm Louda předvedl skvělý badminton a porazil dokonce světovou padesátku Lee Dong Keuna 2:0 na sety. „Dokázal jsem si, že na to mám. Sebevědomí se mi ohromně zvedlo. Začal jsem přemýšlet pozitivněji, uvědomil jsem si, že jsou moje cíle dosažitelné,“ popisuje rodák z Plzně, kterému se navíc otevřela cesta na mistrovství světa do Japonska.

A na něm zaznamenal další úspěch. Medailista z evropského šampionátu Izraelec Mishu Zilberman na souboj s ním asi dlouho nezapomene. „Výhry 2:1 si moc vážím, vždyť jde o jednoho z nejlepších hráčů starého kontinentu,“ říká Louda o vítězství nad 36. badmintonistou planety. Přesto si nemyslí, že by hrál v oslnivé formě. „Spíše jsem se lépe srovnal s podmínkami, které v Tokiu panovaly. Byly vážně zvláštní, v hale docela foukalo. Daleko lepší sport jsem předvedl až teď v Cardiffu,“ míní. Nejpodstatnější ani snad není, že se na mezinárodním mistrovství Walesu dostal až do finále, ale výčet borců, které vyřadil. Nejprve přehrál Malajsijce June Wei Cheama, poté Brazilce Ygora Coelha a nakonec Dána Victora Svendsena. „Už to nebyl výstřelek, ale dobře zahraný turnaj,“ pochvaluje si reprezentant.

Právě vyrovnanost výkonů ho prý stále nejvíce trápí. „Musím se dokázat vždy dobře naladit na podmínky. Zvládat únavu z cestování, časový posun… Jinak se hraje v Evropě, Asii a Jižní Americe. Klima má vliv na rychlost košíčků a podobně,“ líčí Louda, který už brzy plánuje další průlom v žebříčku. „Musím se posunout, abych se dostal na turnaje nejvyšší kategorie, na kterých se rozdává největší množství bodů,“ vysvětluje.

Olympijský kvalifikační rok začne 1. května. Během něj se vykrystalizuje zhruba čtyřicítka jmen pro Paříž. „Účast na olympiádě je můj jasný cíl,“ neskrývá česká naděje. Ke splnění svého snu bude mít více času. Konečně se totiž bude moci věnovat jen badmintonu. „Dostudoval jsem bakaláře,“ hlásí pyšně posluchač Fakulty aplikovaných věd v Plzni. „Teď se věnuji plně sportu, ale v budoucnu bych si inženýra rád dodělal,“ sděluje.

Ani mezi svátky neodpočíval, španělský kouč Oscar Martinez Salán mu naordinoval tréninky v Praze na Olympu. A taky turnaj. V Benátkách nad Jizerou opanoval Masters 2022. Nyní má před sebou domácí mistrovství republiky, které se uskuteční od 4. února v Českých Budějovicích. Akce se bude průběžně pořádat MČR do 11 let, takže v Jižních Čechách se budou současné a budoucí badmintonové hvězdy.

Foto: Czech Badminton