Martin Švec ovládl kvalifikační turnaj a postupuje na mistrovství světa do Egypta

Český squashista Martin Švec si zajistil účast na mistrovství světa, které se uskuteční v květnu v Káhiře. Na kvalifikačním turnaji ve francouzském Nantes si vybojoval jediné postupové místo, když ve finále porazil Angličana Bena Smitha. Přitom prohrával 0:2 na sety. Český hráč se tak poprvé v kariéře objeví na nejprestižnějším squashovém turnaji světa. „Kvalifikovat se na MS nebyl ani tak cíl jako spíš sen. Vyhrát místenku v evropské kvalifikaci, kde jsem musel vyhrát čtyři zápasy během čtyř dnů, a kde si troufnu říct, že jsem ani v jednom nebyl favorit, je prostě bomba,“ prohlásil Švec z brněnské Viktorie. 

V letošním roce se na mistrovství světa ve squashi dá kvalifikovat nejen žebříčkovým postavením, ale také vítězstvím na kvalifikačním turnaji. Jedná se o nový formát, turnajů je celkem pět a konají je na každém kontinentu zvlášť. Do Nantes odjelo celkem pět českých hráčů. Anna Serme, Jakub Solnický a Viktor Byrtus skončili v prvním kole, to Daniel Mekbib a Martin Švec se utkali v semifinále.

Český duel ovládl Švec výsledkem 3:1 na sety. „Podal jsem další velmi dobrý výkon, zejména pak v prvním setu. Byl asi jeden z mých nejlepších. Měl jsem pocit, že většinu času jsem byl před Danem a kontroloval tempo hry. A narozdíl od našeho zápasu na mistrovství republiky jsem nespěchal dopředu a nedělal chyby, naopak jen stupňoval tlak, a to myslím rozhodlo,“ pochvaloval si Švec, který jako sedmý nasazený porazil před tímto duelem Byrtuse a Francouze Edwina Claina.

Ve finále na něj čekal Angličan Ben Smith, 71. hráč světového žebříčku. Švec dokázal utkání zvládnout i po nepříznivém průběhu, když prohrával 0:2 na sety. „Nicméně nejdůležitější nejspíš bylo, že jsem si po dvou celkem jednoznačně prohraných setech věřil, že když budu bojovat a předvedu to, co v minulých třech zápasech, tak se může stát cokoliv a klidně můžu zápas otočit,“ dodal Švec.

Kromě účasti na MS se mu povedlo ovládnout turnaj a připíše se tím body do světového žebříčku. Určitě ho čeká posun dopředu ze 77. místa. „Jedná se suverénně o největší úspěch a nejlepší turnaj kariéry. Mám hroznou radost a už se těším v květnu do Egypta,“ dodal Švec, pro kterého to bude první účast na MS.

Foto: Irena Vanišová